شما اینجا هستید : صفحه اصلی » خلیج فارس » مداخلات منطقه ای - تحلیل رسانه های بین المللی » آیا کویت به پایگاه های نظامی خارجی تازه نیاز دارد؟

آیا کویت به پایگاه های نظامی خارجی تازه نیاز دارد؟

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
کویت از چند دهه پیش و به طور خاص از زمانی که هدف هجوم رژیم بعث قرار گرفت، میزبان پایگاه های مهم امریکایی در منطقه است.

کویت از چند دهه پیش و به طور خاص از زمانی که هدف هجوم رژیم بعث قرار گرفت، میزبان پایگاه های مهم امریکایی در منطقه است.

در ماه‌های اخیر گزارش‌هایی درباره مذاکرات مشابه کویت برای برقراری روابط نظامی با کشورهای دیگری از جمله ترکیه و فرانسه به گوش می‌رسد و موضوع راه‌اندازی پایگاه نظامی ترکیه‌ای در کویت جدی شده است.

پیش از این رسانه‌ها خبر داده بودند که فرانسه قرار است در بندر مبارک کویت یک پایگاه نظامی تأسیس کند اما ادمیرال «ژک فایاراد»، فرمانده نیروهای فرانسوی در اقیانوس هند که ستاد آن در امارات است، این اخبار را بی اساس دانست و گفت که در دیدار با رئیس ستاد ارتش کویت در اواخر سپتامبر گذشته چنین چیزی مطرح نشده است.

او گفت که توافقی برای راه‌اندازی پایگاه نظامی میان دو کشور وجود ندارد و نیروهای فرانسوی از همین جا (امارات) به اندازه کافی نزدیک هستند تا در صورت بروز هرگونه مشکلی به یاری کویت بشتابند.

فایاراد تأکید کرد که دو کشور از سال 1992 شراکت راهبردی در عرصه نظامی با یکدیگر دارند که در سال 2012 نیز تحکیم شده و افزود که به موجب این شراکت مناسبات نظامی و امنیتی استواری میان دو کشور برقرار است و کویت از خریداران مهم تجهیزات نظامی فرانسه است.

کویت با ترکیه هم توافقات و همکاری‌های نظامی گسترده‌ای دارد، اما اخیرا برخی رسانه‌های کویتی خبر داد که ترکیه آماده راه‌اندازی پایگاه نظامی در کویت می‌شود.

رسانه های رسمی کویت هیچ واکنشی به این خبر نشان نداده‌اند.

«غسان الزواوی»، سفیر کویت در آنکارا، در این باره گفت که ترکیه کشوری پیشرفته در عرصه صنایع نظامی و عضو پیمان ناتو است و کویت هم تنها کشور خارج از ناتوست که پیمان ناتو در آن دفتر دائمی دارد.

او گفت که دو کشور می‌توانند از این موضوع استفاده و فرصت‌های همکاری میان یکدیگر در بخش‌های نظامی و امنیتی را توسعه بخشند. در ژوئن 2021 یک یگان نظامی کویتی در رزمایشی مشترک با ارتش ترکیه مشارکت کرد.

امریکا از سال 1991 دو پایگاه نظامی مهم با حضور نیروهای نظامی در کویت دارد. این پایگاه‌ها یکی پایگاه هوایی «علی سالم» و دیگری پایگاه عریفجان در جنوب کشور است. اینها پایگاه‌های اصلی هستند و چند پادگان دیگر در این کشور هم میزبان نیروها یا تجهیزات نظامی امریکایی هستند.

پایگاه علی سالم در 37 کیلومتری مرز عراق جای دارد و 750 نیروی امریکایی در آن حضور دارند. همچنین پایگاه دوحه در 60 کیلومتر عراق در شمال غرب کویت ستاد نیروهای مرکزی ارتش امریکا  و کویت است که تیپ سوم نیروی پیاده‌نظام امریکا در آن حضور دارند. 300 تانک M1A1 و 400 خودروی زرهی و سکوهای شلیک موشک در این پایگاه نگه‌داری می‌شود.

از سوی دیگر، انگلستان نیز در کویت حضور نظامی دارد هرچند فاقد پایگاه نظامی در این کشور است. در سال 2018، مایکل داونبورت، سفیر بریتانیا در کویت، گفت که کشورش در حال بررسی حضور نظامی دائم در کویت است.

عائد المناع، کارشناس سیاسی و استاد دانشگاه در کویت، تأکید می‌کند که این کشور به پایگاه‌های نظامی بیشتری نیاز ندارد و می‌افزاید که مردم کویت درباره حضور نیروهای خارجی در کشور حساسیت بالایی دارند.

او می‌افزاید که با حضور نیروهای امریکایی در کویت این کشور در معرض خطر چندانی نیست به خصوص که عراق امروز یک کشور دوست کویت است هرچند تهدیدهای محدودی از جانب گروه‌های مسلح وجود دارد.

به گفته المناع، جدا از حضور امریکا که چند دهه از آن گذشته، مطرح شدن حضور نیروهای خارجی دیگری در کویت تقریبا ناممکن است و خود کویت هم به چنین چیزی فکر نمی‌کند.

او تأکید می‌کند که به محض برقراری دولتی مقتدر و تثبیت امنیت و ثبات در عراق، هیچ خطری از جانب این کشور متوجه کویت نخواهد بود و دیگر هیچ دلیلی برای برقراری پایگاه نظامی خارجی جدید در کویت وجود ندارد.

 

منبع:https://mdeast.news

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10