سخنگوی جریان قادری در گفتگو با الوقت: بحران کشمیر تنها از طریق مذاکره حل می شود

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
 با توجه به تحرکات اخیر جنبش قادری در پاکستان، و نفشی که این جنبش می تواند در روند سیاست های آینده اسلام آباد ایفا کند، شناخت رویکردهای آن می تواند از اهمیت بسزایی برخوردار باشد. براین اساس پایگاه خبری تحلیلی الوقت مصاحبه ای را با عمر ریاض عباسی، سخنگوی دکتر طاهر القادری رهبر حزب تحریک عوامی انجام داده است.

جنبش قادری از مخالفت با دولت نواز شریف چه هدفی را دنبال می کند؟

در پاکستان دکتر قادری با راه اندازی جنبشی که با نام “تحریک احتساب” معروف است از دولت می خواهد که پیش از برگزاری انتخابات آینده، با انجام اصلاحات در سیستم انتخاباتی به سمت یک سیستم  شفاف برای انتقال قدرت به پیش رود. از طرف دیگر در حالی که ما شاهد حملات نیروهای امنیتی به موسسه منهاج القرآن و کشته شدن 14 نفر شامل دو زن بوده ایم خواستار مسئولیت پذیری دولت در این حادثه  هستیم. در حال حاضر جنبش وارد مرحله حساسی شده است و دکتر قادری با مردم از طریق رسانه در ارتباط است و خواسته‌های جنبش را از راه‌های قانونی و دادگاه‌ها دنبال می‌کند. ما فکر می کنیم که مردم در پاکستان سطحی از آگاهی را بدست آورده‌اند و خواستار اصلاحات در سیستم انتخاباتی و برقراری عدالت و قانون در جوامع امروزی می‌باشند.

با توجه به اتفاقات و حوادث پیشین، جنبش شما اتهاماتی را علیه دولت پاکستان در دادگاه بین المللی کیفری و دادگاه عالی لندن مطرح کرده و دنبال می‌کند. آیا فرجام خواهی شما در دادگاه‌ها به نتیجه خواهد رسید؟ آیا شما به عدالت مورد نظرتان خواهید رسید؟

نه من فکر نمی کنم، اما دکتر قادری به هر حال پیگیر موضوع در این دادگاه‌ها بویژه دادگاه کیفری بین المللی می باشد تا خشونت ها و جنایات اخیر دولت پاکستان را نشان دهد. این جز حقوق اصلی و انسانی ماست.

برخی دکتر قادری را متهم می‌کنند که بعد از دوره طولانی تبعید، در حال حاضر از طرف برخی دولت های غربی و فعالان سیاسی پاکستانی حمایت می‌شود و برخی وی را فتح الله گولن ترکیه نامیده‌اند. نظر شما در این ارتباط چیست؟

دکتر قادری یک رهبر جهانی، یک رهبر بشردوستانه، مصلح اجتماعی و یک دانشمند است. منهاج القرآن در حال حاضر در بیش از 90 کشور در حال فعالیت است. او یک رهبر منطقه ای یا محلی نیست، او یک محقق و دانشمند اسلامی جهانی است. او درباره اختلافات جزیی و شباهت های بینادگرایی و تروریسم سخنرانی می کند. ما می توانیم بگوئیم که او وجه همکاری جویانه و قابل قبولی را میان اسلام و غرب ارائه می دهدپس ما اتهامات وارده علیه او را رد می کنیم. مسئله دوم این که حضور او در خارج از کشور بدلیل پیگیری برخی مسائل پزشکی و سلامتی شخصی صورت پذیرفته است. با این حال در  بریتانیا او همواره درارتباط با مسائل حزبی و گسترش فعالیت های حزب در اروپا و انگلیس، از طرف اعضا مورد مشورت و رایزنی قرار می گرفت.

در این جا ممکن است برخی مقایسه ها میان دکتر قادری و گولن صورت گیرد. باید توجه داشته باشیم که دکتر قادری یک مصلح اجتماعی در ارتباط با مسائل بشردوستانه است. لذا این خیلی طبیعی است و حق اولیه اوست که بتواند از هر کشوری بازدید کند.

نقش مدارس منهاج القرآن در مبارزه با بنیادگرایی در کشورهای مسلمان و غیر مسلمان چیست؟

این مدارس نقش حیاتی و قابل توجهی را برعهده دارند، چون دکتر قادری مواد درسی و سرفصل های 25 کتابی را که در ارتباط با مقابله با تروریسم به دانش اموزان، محقققان و برخی موسسات اجرایی حقوقی ارائه داده می شود، خود تهیه می کند. محققان فارغ التحصیل از این مدارس و مراکز اسلامی، پیام صلح و سازش را ترویج می دهند و ایدئولوژی های بسیار بنیادگرا و افراطی وهابی را افشا و بر ملا می کنند. در واقع ان ها اقدامات آل سعود را افشا می کنند. در میان مواد و سرفصل های درسی در این مدارس و دانشگاه ها مردم خواهند فهمید که پیام اسلام صلح است نه تروریسم.

نظر جنبش درباره مسئله کشمیر و افزایش تنش ها میان هند و پاکستان چیست؟

دکتر قادری معتقد است مسئله کشمیر یک مسئله یک طرفه یا یک جانبه نیست، حتی این مسئله دوجانبه یا سه جانبه نیز نیست، بلکه کشمیر مسئله چند جانبه ای است که باید در بستر مسائل بشر دوستانه بررسی و حل و فصل شود. کشمیریها خواستار حق تعیین سرنوشت خود از طریق یک همه پرسی می باشند. این یک حق اساسی است که قطنامه سازمان ملل نیز آن را تائید کرده است. هند بهانه‌های غیرقابل قبولی در این ارتباط ارائه می دهد و با نقض قطعنامه های سازمان ملل، اقدام به سرکوب و بکارگیری خشونت علیه مسلمانان بی گناه و شهروندان غیر نظامی کشمیر می کند، که این مسئله غیرقابل قبول است. این موضوع به شکل گیری اعتراضات و کشته شدن برهان وانی، رهبر جوانان کشمیر منجر شد. هزاران کشمیری توسط ارتش هند قتل عام شدند. جهان باید نقش پررنگ تری را در این ارتباط برعهده گیرد و با تمرکز بر روی این مسئله، گفتگوها میان هند و پاکستان را دنبال کند. کشمیر باید حق انتخاب میان پیوستن به پاکستان یا هند یا دست یابی به استقلال داشته باشد. هند این حق را از مردم کشمیر سلب کرده است. به نظر ما کشمیری ها باید بصورت آزادانه حق انتخاب داشته باشند.

نظر شما درباره روابط و پیوندهای پاکستان با همسایگانش چیست؟

پاکستان معتقد است که باید با حفظ حاکمیت و احترام متقابل، روابط خوبی با همسایگان داشته باشد. ما معتقد به روابط برادارنه و نزدیک با جمهوری اسلامی ایران، ترکیه و افغانستان هستیم. مسائل در میان کشورهای مسلمان می بایست با گفتگوهای داخلی برای تقویت برادری اسلامی دنبال شود.

در حالیکه در جنگ علیه ترویسم پاکستان متحد آمریکا است، اما ما همواره شاهد کشته شدن بسیاری از مردم بی گناه در طی تجاوز هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا به پاکستان هستیم. نظر شما در این باره چیست؟

استراتژیست های دفاعی و نظامی پاکستان براین عقیده اند که منافع ملی ما از هرچیزی با اهمیت تر بوده و هیچ چیزی دیگری بالاتر از آن نیست. بنابراین پاکستان به هیچ کشوری اجازه تجاوز یا حمله به خاک خود را نمی دهد. نیروهای ما بیش از 50000 قربانی د رجنگ علیه تروریسم داده است. بنابراین ما به نیروهای پاکستانی و شجاعت آنها  در مبارزه و ریشه کردن تروریسم افتخار می کنیم. در حال حاضر نیز نیروهای پاکستان در فاز دوم عملیات خود یعنی مقابله با هواداران و حامیان تروریسم وارد شده است. در این حال اسلام آباد به آمریکا هشدار داده است که حملات هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا نباید تمامیت ارضی پاکستان را نقض کند در غیر این صوت با برخورد جدی پاکستان مواجه خواهد شد.

نظر جنبش شما درباره ظهور گروه های تروریستی طالبان، سپاه صحابه و داعش در پاکستان چیست؟

دکتر طاهر قادری با ارسال فتوای معروف و تاریخی “فتنه خوارج” نقش حیاتی  برای مقابله با گروه های تکفیری ایفا کرده است.او همچنین با تدوین کتاب های درسی روایت ضد صلح که در حال حاضر در دانشگاه های پاکستان تدریس می شود به این موضوع کمک کرده است. جوانان ما اکنون از حقیقت افراط گرایی، تروریسم و روح واقعی اسلام آگاه هستند. آنها باور دارند که ایدئولوژی تکفیری هیچ رابطه ای با اسلاام ندارد، چرا که اسلام دین صلح است و این پیامی روشن از سوی دکتر قادری است. جوانان پاکستان می خواهند که از شر افراط گرایی و تروریسم خلاص شوند و ما می توانیم تغییرات را به سوی صلح سوق دهیم.

منبع:http://alwaght.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟