توافقات شکننده احزاب اقلیم کردستان برای تشکیل دولت

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
توافقات شکننده احزاب اقلیم کردستان برای تشکیل دولت
احزاب اقلیم کردستان عراق علیرغم گذشت بیش از سه ماه از برگزاری انتخابات پارلمانی، به دلیل اختلافات سیاسی بر سر تقسیم مناصب، تاکنون نتوانسته اند دولت اقلیم را تشکیل دهند.

 با وجود گذشت بیش از سه ماه از انتخابات پارلمانی اقلیم کردستان عراق که در سی اُم سپتامبر سال گذشته برگزار شد، هنوز احزاب کُردی نتوانسته اند دولت جدید اقلیم را تشکیل دهند و یا حتی رئیس پارلمان و یا رئیس اقلیم را انتخاب کنند.

منبعی سیاسی که از گفت‌وگوهای احزاب کُردی خبر دارد، تاکید کرد که همه توافقات گذشته در خصوص تشکیل دولت، شکننده بوده است و این توافقات به زودی به علت اختلافات عمیق در دیدگاه های حزب دموکرات کردستان به رهبری «مسعود بارزانی»، رئیس سابق اقلیم و میان بقیه احزاب کُردی فروخواهد پاشید.

این منبع آگاه در گفت‌وگو با پایگاه خبری العربی الجدید تصریح کرد که حزب دمکرات با کسب 45 کرسی از مجموع 111 کرسی پارلمان اقلیم، توانست بیشترین کرسی را به دست آورد و اکنون می خواهد دولت را بر اساس نظرات خود تشکیل دهد و مناصبی را هم به دیگر احزاب شریک خود اعطا کند.

منبع مذکور افزود: این امر، دیگر احزاب کردی را تحریک کرد و آنها را به مخالفت با تشکیل هر گونه دولت کُردی بر اساس خواسته های حزب بارزانی سوق داد، این احزاب در عین حال به حزب دموکرات کردستان اعلام کردند که خواهان شراکت واقعی در دولت پیش رو هستند.

«فاضل میرانی»، دبیر دفتر سیاسی حزب دموکرات کردستان تصریح کرد که حزب متبوعش به سهمیه بندی انتخاباتی اعتقاد دارد اما این سهمیه بندی به این معنا نیست که همه مناصب با اتحادیه میهنی کردستان به طور مساوی تقسیم شود چرا که تجربه سال های گذشته ثابت کرده که این امر موفقیت آمیز نبوده است.

وی در ادامه گفت: حزب دموکرات کردستان معتقد است که منافع عالی اقلیم کردستان و حمایت از امنیت و ثبات اقلیم بر هر گونه منصب و مقامی اولویت دارد. میرانی در عین حال بر لزوم عادی سازی اوضاع در استان کرکوک که میان بغداد و اربیل مورد مناقشه است، تاکید کرد.

«سعدی احمد بیره»، سخنگوی اتحادیه میهنی کردستان پیشتر با علام اینکه حزب متبوعش خواستار تصاحب چندین منصب در دولت اقلیم کردستان است، عنوان کرده بود که مهم ترین این مناصب؛ رئیس پارلمان اقلیم و معاون نخست وزیر اقلیم است.

حزب دمکرات کردستان در ماه گذشته اعلام کرده بود که قرار است «نیچروان بارزانی» نخست وزیر کنونی اقلیم برای تصدی ریاست اقلیم و «مسرور بارزانی» (پسر مسعود بارزانی) برای به عهده گرفتن منصب نخست وزیری اقلیم کردستان نامزد شوند.

 

 

منبع:https://mdeast.news

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟