ایران و اسرائیل: جنگ اجتناب‌ناپذیر؟

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
ازسرگیری غنی‌سازی اورانیوم 20 درصدی در تأسیسات زیرزمینی فُردو توسط ایران، زمان گریز هسته‌ای یعنی مقدار زمان لازم برای تولید بمب اتمی را کاهش می‌دهد

افرایم اینبار: رئیس سابق مرکز مطالعات استراتژیک بگین-سادات / استاد مطالعات سیاسی دانشگاه بار ایلان/ استاد میهمان دانشگاه جرج تاون – جان‌هاپکینز – بوستون/ کارشناس ارشد مرکز بین‌المللی ویلسون و عضو موسسه بین‌المللی مطالعات استراتژیک / رئیس انجمن مطالعات بین‌المللی اسرائیل

پرفسور افرایم اینبار رئیس موسسه امنیت و استراتژی اورشلیم در این گزارش به عنوان «ایران و اسرائیل؛ جنگ اجتناب‌ناپذیر» سعی می‌کند ضمن بررسی و تبیین فعالیت‌های ایران برای گسترش نفوذ و قدرت خود در منطقه خاورمیانه، پیامدهای استراتژیک ایران اتمی را بر منطقه خاورمیانه و امنیت اسرائیل مورد بررسی قرار دهد.

اهم نکات و گزاره‌های کلیدی مطرح‌شده در مقاله

  • نویسنده در این گزارش بر این عقیده است که اسرائیل به‌صورت قاطع با اتمی‌شدن ایران مخالف است و تقلای ایران برای کسب سلاح اتمی و دستیابی به هژمونی منطقه‌ای با واکنش نظامی اسرائیل همراه خواهد شد.
  • دستیابی ایران به سلاح اتمی، انحصار هسته‌ای اسرائیل را در منطقه می‌شکند و به ایران فرصت‌های بیشتری برای دستیابی به برنامه هژمونیک خود می‌دهد.
  • ازسرگیری غنی‌سازی اورانیوم 20 درصدی در تأسیسات زیرزمینی فُردو توسط ایران، زمان گریز هسته‌ای یعنی مقدار زمان لازم برای تولید بمب اتمی را کاهش می‌دهد. این اقدام ضمن تضعیف رژیم بین‌المللی منع گسترش سلاح اتمی، مانع تلاش‌های آمریکا برای ممانعت از گسترش سلاح اتمی می‌شود.

علاوه بر این، نویسنده در یک پیام هشدارآمیز بر این تأکید می‌کند که اسرائیل به‌منظور جلوگیری از روند پیشرفت اقدامات دفاعی ایران در اطراف تأسیسات هسته‌ای خود، ممکن است به حمله پیش‌دستانه متوسل شود.

  • نویسنده در پایان نتیجه‌گیری می‌کند:

    • در دوران بایدن با توجه به بازگشت آمریکا به برجام، احتمال تقابل و درگیری نظامی بین اسرائیل و ایران بسیار بالا است.
    • زرادخانه اتمی بهترین ابزار برای تضمین بقای رژیم و دستیابی به هژمونی منطقه‌ای می‌باشد؛ بنابراین تصور نمی‌شود که رژیم ایران از تلاش برای دستیابی به بمب اتم دست بکشد.
    • دیپلماسی یا تحریم‌های اقتصادی غیرممکن است مانع اتمی‌شدن ایران شود. برای کاهش نفوذ ایران در منطقه و جلوگیری از اتمی‌شدن و محاصره اسرائیل توسط ایران و گروه‌های نیابتی همسو با آن، احتمال تقابل و شکل‌گیری نظامی بین تهران و تل‌آویو را افزایش می‌دهد؛ بنابراین تنها اقدام نظامی می‌تواند از تبدیل خاورمیانه به منطقه وحشتناک و خطرناک جلوگیری کند.

 

منابع پژوهش در دفتر پژوهشکده موجود است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟