اسرائیل و عربستان سعودی قصد دارند بایدن را از توافق هسته‌ای ایران دور کنند

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید

دولت بایدن در توافق جدید با ایران در کنار گسترش محدودیت بندهای غروب آفتاب، باید در حوزه برنامه موشک‌های بالستیک و سیاست‌های منطقه‌ای ایران محدودیت‌هایی ایجاد کند.

میچل پلیتنیک: پژوهشگر ارشد اندیشکده ریسپانسیبل استیت کرفت / معاون رئیس بنیاد صلح خاورمیانه / مدیر مرکز صدای صلح یهودیان / همکاری با هاآرتص، نیوریپابلیک، جردن تایمز، میدل ایست ریپورت

نویسنده در این یادداشت بر این عقیده است که ائتلاف ضد ایرانی به رهبری رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی درصدد است تا دولت بایدن را متقاعد سازند تا از تحریم‌های دولت ترامپ برای کسب امتیازات از تهران استفاده کنند. این ائتلاف همچنین در دیدارهای علنی و خصوصی خود با مقامات سیاسی آمریکا بر این تأکید می‌کنند که دولت بایدن در توافق جدید با ایران در کنار گسترش محدودیت بندهای غروب آفتاب، باید در حوزه برنامه موشک‌های بالستیک و سیاست‌های منطقه‌ای ایران محدودیت‌هایی ایجاد کند.

نویسنده در بخش دیگر گزارش در مورد کاهش نفوذ و تأثیرگذاری رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی بر تصمیمات دولت بایدن تأکید می‌کند. اگرچه روابط دو کشور با دولت بایدن دیگر مشابه دولت ترامپ نخواهد بود اما همچنان از اهمیت بالایی برخوردار است. بایدن قصد ندارد اسرائیل و عربستان را نادیده بگیرد و حتی اگر به دنبال آن هم باشد به دلیل نفوذ آن‌ها در جامعه صهیونیستی و سیستم سیاسی آمریکا، از چنین توانایی برخوردار نیست.

نویسنده در پایان این گزارش بر این نظر است که انتقال اسرائیل از ستاد فرماندهی ایالات‌متحده در اروپا به حوزه سنتکام از اهمیت بالایی برخوردار است؛ زیرا که همکاری مستقیم نظامی بین آمریکا و متحدان عرب به‌خصوص کشورهای عربی که همچنان روابط خود را با اسرائیل رسمی نکرده‌اند تسهیل می‌بخشد. این همکاری توانایی آن‌ها را برای فشار به دولت بایدن در اتخاذ سیاست خارجی تهاجمی‌تر علیه ایران تقویت می‌کند.

 

منابع پژوهش در دفتر پژوهشکده موجود است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟