آیا روسیه واقعاً خواهان بازگشت آمریکا به برجام است؟

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید

از زمانی که ایران به جای سوخو سوپرجت 100 روسیه؛ هواپیمای غیرنظامی ایرباس و بوئینگ آمریکا را خریداری کرد؛ روسیه یکی از بازیگرانی بود که نسبت به نتایج برجام احساس نارضایتی نشان می‌داد.

آرمان محمودیان: کارشناس ارشد مرکز مطالعات استراتژیک و دیپلماتیک / دانشجوی روابط بین‌الملل در دانشگاه فلوریدا جنوبی/ پژوهشگر ارشد غیرمقیم شورای آتلانتیک

جورجیو کافیرو: کارشناس ارشد انستیتو میدل ایست / تحلیلگر مسائل خاورمیانه شبکه تی آر تی ورلد

نویسندگان این گزارش ضمن بررسی و تبیین رویکرد مسکو در قبال مسئله هسته‌ای ایران؛ بر این تأکید می‌کنند که احیای توافق هسته‌ای و بازگشت دولت بایدن به برجام برای منافع روسیه فرصت‌ها و چالش‌هایی ایجاد می‌کند. درواقع این گزارش ضمن تأکید بر نارضایتی روسیه نسبت به برجام در زمینه خرید هواپیمای غیرنظامی آمریکا توسط ایران، بر این عقیده هستند که لغو تحریم‌های تسلیحاتی سازمان ملل می‌تواند فرصت بسیار خوبی برای صادرات تسلیحات روسیه به ایران باشد. نویسندگان در این گزارش بر نکات و گزاره‌های زیر تأکید می‌کنند:

  • از زمانی که ایران به جای سوخو سوپرجت 100 روسیه؛ هواپیمای غیرنظامی ایرباس و بوئینگ آمریکا را خریداری کرد؛ روسیه یکی از بازیگرانی بود که نسبت به نتایج برجام احساس نارضایتی نشان می‌داد.
  • پس از خروج ترامپ از برجام، ایران مجبور شد برای تجارت بیشتر به چین و روسیه متوسل شود. اگرچه پکن و مسکو با تهران ابراز همدردی نمودند، اما هیچ‌یک از آن‌ها در عمل به جمهوری اسلامی کمک قابل‌توجهی نکردند.
  • با رفع تحریم‌های تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران، روسیه در مورد فرصت‌های جدید برای فروش تسلیحات به ایران خوش‌بین است. صادرات تسلیحات و سایر تجهیزات نظامی به جمهوری اسلامی یکی از معدود حوزه‌های بازار ایران است که روسیه می‌تواند بر آن تسلط داشته باشد زیرا درحالی‌که ایالات‌متحده آمریکا و اروپا تحریم‌هایی را علیه فروش تسلیحات به ایران اعمال کرده‌اند، صنعت دفاعی روسیه در میان معدود کشورهایی است که مایل به فروش تسلیحات به تهران می‌باشد.
  • علاوه بر فروش تسلیحات؛ مسکو ممکن است صادرات فن‌آوری هسته‌ای به تهران را افزایش و به قراردادهای بیشتر برای ایجاد نیروگاه انرژی هسته‌ای دست پیدا کند. از زمان تشدید تنش در روابط غرب با ایران، مسکو از روابط خود با تهران به‌عنوان اهرم فشار بر کشورهای غربی استفاده کرده است؛ بنابراین اگر ادراک تهدید آمریکا و اروپا از تهران کاهش یابد؛ کارت بازی ایران از سوی مسکو به آرامی اهمیت خود را از دست خواهد داد.

نویسندگان در پایان این گزارش با یک نگاه به آینده بر این عقیده هستند که بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای فرصت مناسبی برای روسیه فراهم خواهد کرد. روس‌ها در موقعیت قدرتمندی قرار دارند که می‌توانند از مزایای تداوم حضور آمریکا در این توافق بهره‌مند شود. در همین زمان، کرملین درک می‌کند که حتی اگر دولت بایدن آمریکا را به برجام بازگرداند، رهبری ایران سخت تلاش خواهد کرد تا به این اطمینان دست یابد که جمهوری اسلامی ایران در برابر اقدامات یک‌جانبه آمریکا علیه تهران آسیب‌پذیر نیست. تصمیمات استراتژیکی که ایران برای دستیابی به این نتیجه باید اتخاذ کند لزوماً مستلزم تقویت مشارکت تهران با مسکو می‌باشد.

 

منابع پژوهش در دفتر پژوهشکده موجود است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟