آمریکا به یک سیاست جدید در مقابل سوریه نیاز دارد

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
پرزیدنت جو بایدن میراث دار بحران ده‌ساله در سوریه است که با چالش‌های جدی راهبردی و انسانی روبرو می‌باشد. دولت بایدن فرصتی برای بازنگری مجدد سیاست و راهبرد آمریکا در مورد سوریه دارد و باید دیپلماسی را برای پیشبرد منافع ما در اولویت قرار دهد

جفری فلتمن: کارشناس ارشد برنامه سیاست خارجی اندیشکده بروکینگز / دیپلمات آمریکایی و معاون دبیر کل سابق سازمان ملل متحد در امور سیاسی.

هرایر بالیان: پژوهشگر ارشد اندیشکده بروکینگز

نویسندگان این مقاله معتقدند پرزیدنت جو بایدن میراث دار بحران ده‌ساله در سوریه است که با چالش‌های جدی راهبردی و انسانی روبرو می‌باشد. دولت بایدن فرصتی برای بازنگری مجدد سیاست و راهبرد آمریکا در مورد سوریه دارد و باید دیپلماسی را برای پیشبرد منافع ما در اولویت قرار دهد. درواقع ما بر این توافق هستیم که به‌استثنای مقابله با تهدیدات داعش در شمال شرقی سوریه؛ سیاست و راهبرد آمریکا از سال 2011 نتوانسته با نتایج مثبت همراه شود.

این مقاله بر نکات و گزاره‌های زیر تأکید می‌کند:

 • سیاست فعلی آمریکا با محوریت انزوا و تحریم سوریه موفق شده اقتصاد قبلاً ویران شده توسط جنگ را فلج کند اما نتوانسته تغییرات معناداری در رفتار سوریه ایجاد کند.
 • تلاش‌های قبلی برای آموزش، تجهیز و مسلح کردن گروه‌های مخالف برای تحت‌فشار قرار دادن اسد برای تغییر رفتار یا ترک قدرت به همان اندازه ناموفق بود و در مقابل این سیاست باعث وابستگی بیشتر و عمیق‌تر سوریه به ایران و روسیه شد.
 • تحریم‌های آمریکا و اتحادیه اروپا باعث کمبودهای شدید مواد غذایی شده و به سقوط ارزش پول سوریه کمک کرده است اما این مسئله باعث تضعیف جایگاه اسد و تغییر رفتار نخبگان حاکم نشده است. اعمال تحریم علیه سوریه، ایالات‌متحده آمریکا را در حاشیه قرار داده و در مقابل سه کشور روسیه، ایران و ترکیه را به عنوان بازیگران اصلی آینده سوریه مطرح شدند.
  • سیاست تحریمی آمریکا علیه سوریه تنها باعث تعمیق و تطویل بدبختی مردم عادی سوریه خواهد شد و طبقه متوسط سوریه را که موتور بالقوه ثبات و اصلاحات طولانی‌مدت است را تضعیف می‌کند.

  نویسندگان در بخش دیگر مقاله بر این عقیده هستند که دولت آمریکا باید به اقدامات زیر مبادرت ورزد:

  • بازنگری و ارزیابی مجدد معافیت تحریمی تلاش‌های بشردوستانه برای مقابله با بیماری اپیدمی کووید 19
  • تسهیل بازسازی زیرساخت‌های اساسی غیرنظامی مانند بیمارستان‌ها، مدارس…
  • کاهش تدریجی و قابل‌برگشت تحریم‌های ایالات‌متحده و اروپا علیه سوریه

  اما نویسندگان معتقدند که این اقدامات زمانی مثمر ثمر هستند که ایالات‌متحده و شرکای اروپایی در مورد اجرای گام‌های مشخصی با دولت سوریه مذاکره کنند که می‌توان شامل آزادی زندانیان سیاسی، بازگشت پناهندگان و حمایت از غیرنظامیان، دسترسی بشردوستانه در سراسر کشور، حذف سلاح‌های شیمیایی باقیمانده و اصلاحات سیاسی و امنیتی در بخش‌های امنیتی از جمله مشارکت حسن نیت در سازمان مل در قالب فرایند ژنو باشد.

  نویسندگان در پایان این مقاله معتقدند که موانع موفقیت بسیار زیاد است. رهبری سوریه تمایل کمی برای سازش نشان داده است. کنشگری آمریکا و اتحادیه اروپا در این رویکرد گام‌به‌گام به اقدامات قابل تائید سوریه نیاز دارد؛ بنابراین سیاست فشار و انزوا نتوانسته هیچ‌یکی از اصلاحات پیش‌بینی‌شده در سوریه را به مرحله تحقق برساند. حضور بایدن در کاخ سفید فرصتی را برای آزمون رویکرد جدید فراهم کرده است.

 

منابع پژوهش در دفتر پژوهشکده موجود است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟