مهم‌ترین اظهارات ص در عرصه سیاست خارجی

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید

تصمیمات سیاست خارجی باید با یک سؤال اساسی مورد قضاوت قرار بگیرد: آیا این امر باعث زندگی بهتر، آسان‌تر و امن‌تر برای شهروندان آمریکا می‌شود؟ اقتصاد ایالات‌متحده و مقابله با شکاف داخلی باید در رأس برنامه تیم بایدن باشد.

در این مقاله سعی می‌شود مهم‌ترین نکات و اظهارات جو بایدن رئیس‌جمهور ایالات‌متحده در نخستین سخنرانی سیاست خارجی مطرح شود:

  • جو بایدن وعده بازگشت همکاری با شرکا و متحدان را داد و متعهد شد که دولت وی روابطی را که تحت سلطه دونالد ترامپ «نابسامان» شده تقویت خواهد کرد.
  • مهم‌ترین چالش‌های جهان از بحران آب‌وهوا تا بیماری اپیدمی کرونا ویروس فقط با اقدام مشترک دولت‌ها و همکاری با نهادهای بین‌المللی حل خواهد شد.
  • ضمن تأکید بر اتخاذ رویکرد سخت‌گیرانه در قبال مسکو، بر خاتمه بخشی حمایت آمریکا از ائتلاف به رهبری عربستان در جنگ یمن تأکید کرد.
  • رئیس‌جمهور بایدن در عرصه سیاست داخلی بر دو مؤلفه تأکید کرد: الف) اشتغال‌زایی، رفاه و بازسازی مسکن برای طبقه متوسط آمریکا ب) حفاظت از امنیت ملی آمریکا با تقویت اتحاد با بازیگران دیگر که وی آن را «بزرگ‌ترین سرمایه آمریکا» دانست.
  • تصمیمات سیاست خارجی باید با یک سؤال اساسی مورد قضاوت قرار بگیرد: آیا این امر باعث زندگی بهتر، آسان‌تر و امن‌تر برای شهروندان آمریکا می‌شود؟ اقتصاد ایالات‌متحده و مقابله با شکاف داخلی باید در رأس برنامه تیم بایدن باشد.
  • تنها اظهارات مرتبط با منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا در مورد یمن بود. در اینجا رئیس‌جمهور بایدن بر چندین تعهد تأکید کرد: خاتمه بخشی به جنگ، کمک به رفع بحران انسانی، توقف حمایت نظامی آمریکا از عملیات عربستان و همکاری با سازمان ملل و تأکید مجدد بر دیپلماسی
  • بایدن ضمن انتقاد از مسکو به دلیل برخورد نامناسب با معترضین؛ بار دیگر تمایل خود را برای مذاکره و همکاری با روسیه در مورد موضوعات مهم مانند سلاح کشتارجمعی ابراز کرد.
  • رئیس‌جمهور بایدن متعهد شد که دستیابی به اقتصاد قدرتمندتر در داخل کشور نخستین بخش سیاست خارجی موفق می‌باشد. جوبایدن بر این موضوع آگاه است که با افول اقتصاد، هیچ‌یک از اهداف سیاست خارجی او در مورد تغییرات آب و هوایی، کووید 19، چین و روسیه قابل‌دستیابی نیست.
  • دولت بایدن در نخستین سخنرانی خود در سیاست خارجی بر اطلاعات و امنیت سایبری به عنوان تمرکز اصلی استراتژی ایالات‌متحده آمریکا در طی چهار سال آینده تأکید کرد. وی درباره تغییراتی در شورای امنیت ملی خود صحبت می‌کند که امکان پاسخگویی سریع به چالش‌های مربوط به سایبر را فراهم می‌کند. مبرهن است که بایدن و مشاوران او درک می‌کنند که دیپلماسی عمومی مؤثر و کنترل دیجیتال سرنوشت بسیاری از ابتکارات سیاست خارجی ایالات‌متحده را در آینده رقم خواهد زد.

 

منابع پژوهش در دفتر پژوهشکده موجود است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟