سیاست خارجی آمریکا به کدام سمت می‌رود؟

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید

بایدن اعلام کرد مانع از هرگونه خروج نیروهای مسلح آمریکا از آلمان مطابق دستور پیشین ترامپ خواهد شد که می‌توان آن را تلاشی برای کمک به بازگرداندن اعتماد اعضای ناتو به تضمین‌های امنیتی ایالات‌متحده و نشان دادن این مسئله به ولادیمیر پوتین است مبنی بر اینکه نباید سعی کند از ماجراجویی‌های خارجی برای منحرف کردن توجه‌ها از اعتراضات داخلی استفاده کند.

ریچارد هاس: رئیس شورای روابط خارجی و دیپلمات کهنه‌کار آمریکا

«ریچارد هارس» در این یادداشت ابتدا سعی کرد عناصر و مؤلفه‌های اصلی رویکرد دولت بایدن در قبال جهان را تبیین کند و وی این مؤلفه‌ها را «بازسازی در داخل کشور»، «همکاری با متحدان»، «استقبال از دیپلماسی»، «مشارکت در نهادهای بین‌المللی» و «حمایت از دموکراسی» دانسته است. نویسنده در این مقاله بر نکات و گزاره‌های زیر تأکید می‌کند:

  • بایدن اعلام کرد مانع از هرگونه خروج نیروهای مسلح آمریکا از آلمان مطابق دستور پیشین ترامپ خواهد شد که می‌توان آن را تلاشی برای کمک به بازگرداندن اعتماد اعضای ناتو به تضمین‌های امنیتی ایالات‌متحده و نشان دادن این مسئله به ولادیمیر پوتین است مبنی بر اینکه نباید سعی کند از ماجراجویی‌های خارجی برای منحرف کردن توجه‌ها از اعتراضات داخلی استفاده کند.
  • در رابطه با عربستان سعودی هم بایدن مسیر خوبی را طی کرده است. او به پشتیبانی نظامی و اطلاعاتی ایالات‌متحده از جنگ در یمن خاتمه و این‌طور توضیح داد که زین پس دخالت آمریکا در این زمینه تنها دیپلماتیک و بشردوستانه خواهد بود. او به طور همان زمان روشن ساخت که سعودی‌ها در مواجهه با ایران تنها نیستند.
  • بایدن همچنین با تعهد به گشودن درهای کشور به روی شمار بیشتری از پناهندگان در رسیدگی به نگرانی‌های بشردوستانه پیشروی کرده است. از دیگر اقدامات کمک‌کننده می‌تواند تلاش برای قرار دادن تعداد قابل‌توجهی از دوزهای واکسن کووید-19 در دسترس کشورهای در حال توسعه باشد.
  • ایالات‌متحده نمی‌تواند کل روابط با هر چین و روسیه را در گرو مسائل حقوق بشری نگه دارد و باید منافع حیاتی دیگر را نیز در نظر بگیرد.
  • واقعیت‌های مشابهی مانند نیاز به داشتن کمک در برابر کره شمالی نیز می‌تواند از میزان فشاری که آمریکا بر چین در رابطه با رفتارهای آن در قبال هنگ‌کنگ یا اقلیت اویغورها در سین کیانگ وارد کند، بکاهد.

نویسنده در بخش دیگر این یادداشت بر این نظر است که توانایی‌های بایدن برای موفقیت در جهان در نتیجه چندین عامل محدود می‌شود که بسیاری از آن‌ها از دولت و دولت‌های قبل به او رسیده است. توانایی آمریکا در دفاع از دموکراسی تا اندازه زیادی پس از قیام 6 ژانویه در پایتخت ایالات‌متحده و با توجه به سیاست دوقطبی این کشور، نژادپرستی بومی و یک سال عملکرد نادرست ترامپ در رابطه با همه‌گیری کووید-19 تا اندازه قابل‌توجهی کاهش یافت.

نویسنده در پایان مقاله معتقد است سیاست خارجی بایدن هر شکلی که به خود بگیرد، مهم است که دوحزبی باشد و در صورت امکان کنگره را درگیر کند. متحدان آمریکا به طور قابل قبولی نگران بازگشت این کشور به ترامپیسم هستند. ترس از اینکه ترامپ یک انحراف نبوده و بیشتر انعکاس‌دهنده آمریکای امروزی باشد، نفوذ آمریکا را تضعیف می‌کند. وسوسه دولت داری از طریق اقدامات اجرایی قابل‌درک است، اما وقتی صحبت از سیاست خارجی می‌شود بایدن باید سعی کند این اصل را احیا کند که سیاست داخلی تا مرزهای آمریکا امتداد دارد و نه ورای آن.

 

 

منابع پژوهش در دفتر پژوهشکده موجود است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟