دولت ترامپ با نادیده گرفتن نگرانی های بشردوستانه اروپا، تحریم های خردکننده‌ای علیه ایران اعمال می کند

” نقد یکجانبه گرایی آمریکا”

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید

 مقامات اروپایی درباره کارایی این بیانیه ها تردید دارند و بیان داشته اند که استثنای موارد حقوق بشری از این تحریم ها صرفا می تواند حجم صادرات غذا و دارو را به ایران کاهش دهد.

دولت ترامپ تحریم های جدیدی علیه بخش مالی ایران إعمال کرد. این اقدام به رغم هشدار کشورهای اروپایی بود که وضع این تحریم ها را با توجه به بحران کرونا و نیز بحران ارزی ایران، دارای پیامدهای انسانی ویران کننده ای می دانستند. مقامات اروپایی اظهار داشته اند که إعمال تحریم های ثانویه علیه معدود بانک های ایرانی که تحریم نشده بودند باعث می شود تا کانال انتقال کالاهای انسان­دوستانه از قبیل غذا و دارو، با مشکل مواجه شود. این تحریم، آخرین اقدام دولت ترامپ علیه ایران، قبل از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا تلقی می شود.
از نظر هادسن، إعمال این تحریم ها با فشارهای گسترده مقامات اسرائیلی و بنیاد دفاع از دموکراسی ها ممکن شده است. این تحریم ها رابطه ۱۸ بانک ایرانی با نظام مالی بین المللی را قطع می کند و بر نهادهای مالی که با این بانک ها تعامل کنند، مجازات وضع می کند. بنابر ادعای هادسن، دولت ترامپ در ابتدا نسبت به پیشنهاد وضع این تحریم، بی تفاوت بود اما با تلاش های لابی های جنگ طلب از یکسو و سناتورهای جمهوریخواه مانند تام کاتن و تد کروز از سوی دیگر، این سیاست پیش رفت و به نتیجه رسید.
وزارت خزانه داری آمریکا در بیانیه ای اعلام کرد که در تحریم‌های اخیر، رژیم ایران و نه مردم ایران هدف قرار داده شده اند اما مقامات اروپایی درباره کارایی این بیانیه ها تردید دارند و بیان داشته اند که استثنای موارد حقوق بشری از این تحریم ها صرفا می تواند حجم صادرات غذا و دارو را به ایران کاهش دهد.

منابع پژوهش در دفتر پژوهشکده موجود است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟