[مناقشه] آذربایجان و ارمنستان، بحرانی منطقه‌ای با پیامدهای جهانی


“ترغیب آمریکا به حمایت جدی از آذربایجان”

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید

کافی در این مقاله به شرح رخدادهای جنگ قره باغ می پردازد و راهکارهای زیر را به ایالات متحده پیشنهاد می‌دهد:

  1. آمریکا باید وضعیت جنگی در نخجوان و قره باغ را زیر نظر داشته باشد و باید پیشنهاد صلحی را مطرح کند که متضمن خروج نیروهای ارمنی از قلمروی به رسمیت شناخته شده جمهوری آذربایجان باشد.
  2. آمریکا باید موضع روسیه و ایران در این مناقشه را زیر نظر بگیرد. روسیه چه از طریق نفوذ سیاسی و چه از طریق فروش تسلیحات به هر دو کشور ارمنستان و آذربایجان از رخداد ایجاد شده همواره سود می برد. ایران نیز همواره با فروش انرژی و گسترش پیوندهای اقتصادی با ارمنستان سعی کرده تا تحریم های آمریکا علیه خود را تضعیف کند. اقدامات هر دو کشور در جهت تضعیف آمریکا ارزیابی می شود.
  1. ایالات متحده باید بر اهمیت گنجه برای ترانزیت انرژی، تجارت و حمل و نقل آزاد تاکید کند. گنجه معبری است که ترانزیت نفت و گاز اروپا و رژیم صهیونیستی از طریق آن انجام می شود. ایالات متحده از این معبر برای ارسال تجهیزات به افغانستان نیز استفاده می­کند. ایالات متحده باید به ارمنستان فشار بیاورد تا از حمله به این معبر و استفاده از آن به عنوان خط مقدم، خودداری کند.
  2. آمریکا از همکاری در زمینه های امنیت، ضدتروریسم و اطلاعاتی با آذربایجان تاکنون منافع زیادی برده و نباید اجازه دهد تا لابی ارمنستان در کنگره بخواهد بر اهداف ژئوپلیتیک آمریکا در منطقه قفقاز لطمه وارد کند.

منابع پژوهش در دفتر پژوهشکده موجود است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟