در اعتراض به گرانی افسارگسیخته؛ تلاش معترضان برای ورود به ساختمان وزارت اقتصاد لبنان

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
معترضان لبنانی تلاش کردند در اعتراض به افزایش دیوانه‌وار قیمت کالاها و کاهش شدید توان خرید مردم همراه با سقوط بی‌سابقه ارزش لیره در برابر دلار وارد ساختمان وزارت اقتصاد در مرکز بیروت شوند.

سقوط شتابان و ادامه‌دار ارزش پول ملی طی روزهای اخیر شماری از مراکز تجاری بزرگ را به پایین کشیدن کرکره‌ها و تعطیلی تا قیمت‌گذاری مجدد کالاهای خود واداشته است همچنین برخی از کارخانه‌ها تا زمان ثبات نرخ ارز فعالیت خود را متوقف کرده‌اند.

در این میان، منابع خبری لبنانی گزارش داده‌اند که در مراکز خرید و فروش درگیری‌هایی میان شهروندان بر سر خرید کالاهای یارانه‌ای روی داده است و برخی از جایگاه‌داران سوخت فعالیت خود را متوقف کرده‌اند.

از صبح امروز چهارشنبه، شماری از معترضان در برابر ساختمان وزارت اقتصادی در مرکز بیروت تجمع کردند‌ و خواستند به روز وارد این وزارتخانه شوند که با برخورد نیروهای امنیتی حاضر رو به رو شدند.

در همین رابطه، یکی از معترضان لبنانی تصریح کرد: مردم در داخل فروشگاه‌ها با یکدیگر به خاطر پوشاک بچه یا یک قوطی شیر درگیر می‌شوند، دولتمردان ما را ذلیل و خار کردند.

سقوط پول ملی تاثیر مستقیمی بر نرخ کالاها، مواد غذایی و هر آنچه از خارج وارد می‌شود، گذاشته است.

بر اساس ارزیابی‌هایی صندوق بین‌المللی پول، بهای اجناس طی یک‌سال گذشته 150 درصد افزایش داشته است و بیش از نیمی از مردم لبنان زیر خط فقر قرار دارند.

جنبش اعتراضی بر ضد عملکرد طبقه حاکم در کشوری که با بحران‌های بزرگ و بی سابقه اقتصادی، اجتماعی و سیاسی دست و پنجه نرم می‌کند اواخر سال ۲۰۱۹ پا گرفت اما پس از چندی به دلیل شیوع ویروس کرونا و همه‌گیری بیماری کووید۱۹ دچار رکود و وقفه شد.

این خیزش مردمیِ از نفس افتاده، اکنون با افزایش نگرانی‌ها نسبت به سخت‌تر شدن امرار معاش شهروندان زیر سایه رشد روز افزون نرخ بیکاری و تورم و نیز سقوط تاریخی ارزش پول ملی لبنان دوباره جان گرفته است.

بنا به این گزارش برخی محورهای مواصلاتی در دیگر نقاط کشور به خصوص جاده‌های اصلی در طرابلس واقع در شمال و منطقه بقاع واقع در شرق لبنان همچنان مسدود هستند.

خیزش تازه مردمی در لبنان طی یک هفته گذشته با مسدود کردن روزانه اغلب بزرگراه‌ها، بویژه جاده‌های ورودی به بیروت، پایتخت این کشور همراه بوده است.

به اعتقاد تحلیلگران، موج تازه اعتراض‌ها هنوز به سطحی نرسیده که بتوان آن را با خیزش بزرگ مردمی سال ۲۰۱۹ که عملا به صحنه تظاهرات سراسری و چند هفتگیِ صد‌ها هزار نفر در این کشور تبدیل شده بود، مقایسه کرد.

«کریم بیتار»، محقق علوم سیاسی در لبنان ضعف مشهود در موج تازه اعتراض‌ها در این کشور را ناشی از عواملی مختلف از جمله «خستگی و دلزدگی انقلابی»ِ، «نبود دیدگاه روشن و فقدان رهبری» و نیز رنج و اضطراب حاصل از همه‌گیری بیماری کووید۱۹ ارزیابی کرده است.

رهبران سیاسی که اغلب متهم به بی لیاقتی و فساد هستند برغم شرایط اضطراری موجود به نظر می‌آید پس از گریختن از خطر برکناری و سقوط در پی اعتراضات پایان ۲۰۱۹ میلادی، به نوعی نسبت به هرگونه تشر و اعتراض بی تفاوت شده‌اند.

کشور از هفت ماه پیش منتظر تشکیل دولت جدید است؛ احزاب همچنان درگیر چانه زنی های بی پایان درباره تقسیم قدرت هستند.

در این میان اما نقش دولت آینده برای تغییر اوضاع این کشورِ ورشکسته بسیار مهم تلقی می‌شود زیرا کمک‌های مالی بین‌المللی در صورتی به لبنان سرازیر خواهد شد که دولت بعدی دست به اصلاحات اساسی مورد درخواست جامعه جهانی بزند.

 

منبع:https://mdeast.news

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟