بررسی روابط دوجانبه و راه های گسترش آن در پیام مکتوب وزیر خارجه سودان به همتای قطری خود

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
«محمد بن عبدالرحمن آل ثانی»، وزیر امور خارجه قطر، پیامی مکتوب از «عمر قمرالدین»، همتای سودانی خود در رابطه با روابط دوجانبه و راه های حمایت و گسترش آن دریافت کرد.

به گزارش «الخلیج الجدید» به نقل از بیانیه وزارت امور خارجه قطر، «عبدالرحیم الصدیق محمد»، سفیر سودان در دوحه امروز سه شنبه در دیدار با «سلطان بن سعد المریخی»، وزیر مشاور در امور خارجه قطر این پیام را تحویل داد.

قطر و سودان روابط خوبی با یکدیگر دارند به گونه ای که هلال احمر قطر و سودان در ماه ژوئیه 2020 توافقنامه ای برای تقویت توانایی های مبارزه با ویروس کرونا در سودان امضا کردند.

پس از امضای توافقنامه بین قطر و سودان، محموله های کمک های قطر برای حمایت از تلاش های سودان برای مقابله با ویروس کرونا وارد این کشور شد.

از طرفی دیگر سازمان خیریه قطر نیز در 29 نوامبر 2020 کمک های فوری به هزاران پناهنده اتیوپیایی در منطقه مرزی القلابات در سودان توزیع کرد.

گفتنی است مصر که همسایه شمالی سودان است از روابط نزدیک و خوب میان برخی از کشورهای عربی عضو شورای همکاری از جمله امارات و قطر احساس نگرانی می کند.

قطر که اخیرا شنیده می شود امکان دارد پرونده آشتی ملی فلسطین را به دست بگیرد، موجب نگرانی مصر با توجه به آشتی اخیر کشورهای عضو شورای همکاری با این کشور شده است؛ مصری که می خواهد خود مرکز ثقل منطقه ای باشد و نه هیچ کشور دیگر.

از طرفی دیگر امارات نیز تلاش می کند تا برای مقابله با تلاش های مصر برای کنترل توسعه طلبی خود بر کشورهای عربی، مانع از گسترش نفوذ مصر در منطقه شود و این امر به دخالت امارات در شاخ آفریقا ارتباط دارد از آنجا که امارات متعهد به تحویل 3 میلیارد دلار شد و میان اتیوپی و اریتره بر سر توافق صلح در سال 2018 میانجیگری کرد همانطور که برای تقویت همکاری اطلاعاتی با اسرائیل نیز تلاش می کند؛ امری که نگرانی مصر از اینکه آفریقا به پایگاهی اطلاعاتی اسرائیل تبدیل شود را برانگیخته است.

منبع:https://mdeast.news

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟