نداو آرگامان در ایستگاه پایانی ریاست بر شین بت

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
با اعلان خبر پایان دوره ریاست نداو آرگامان بر سازمان اطلاعات و امنیت داخلی رژیم صهیونیستی (شین بت) در ماه می 2021، بازار شایعات پیرامون انتخاب جانشین وی از هم اکنون آغاز شده است

. آرگامان (متولد 11 آگوست 1960) که سابقه خدمت در واحد عملیات ویژه (سیرت میتکال) ارتش رژیم صهیونیستی را نیز در سوابق خود دارد؛ از سال 1983 در شین بت مامور به خدمت شد و پس از قبول مسئولیت هایی چون ریاست واحد عملیات (2007-2003) و معاونت کل (2014-2011) و نماینده این سازمان در ایالات متحده آمریکا (2011-2007)،  در 11 فوریه سال 2016 از سوی نتانیاهو به عنوان ریاست این سازمان منصوب گردید. وی دارای مدرک کارشناسی و کارشناس ارشد علوم سیاسی از دانشگاه حیفاست و علاوه بر این مدرک کارشناسی ارشد رشته امنیت و استراتژی را نیز از کالج امنیت ملی دانشگاه حیفا اخذ نموده است. او همچنین تحصیلات تکمیلی خود را در کالج دفاعی ملی اسرائیل پشت سر گذارده است. آرگامان از ازدواج با همسرش آنات صاحب سه فرزند است و در حال حاضر به همراه خانواده اش در شهر «روش هعین» سکونت دارد.

آرگامان در کنار بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی

آرگامان پس از اظهارات جنجالی اش در جشن خیرین دانشگاه تل آویو مبنی بر دخالت یک کشور خارجی – روسیه-  در جریان انتخابات ماه آوریل 2018 کنست به چهره ای خبرساز مبدل شد. او که در نوامبر 2012 فرماندهی عملیات ترور احمد الجعبری فرمانده برجسته نظامی حماس را عهده دار بود، با صدور فرمان ترور بها ابوالعطا دیگر فرمانده نام آشنای حماس در نوامبر 2019 – آن هم در شرایطی که سایر فرماندهان شین بت با این نظر مخالف بودند- چهره ای مستقل و مقتدر از خود در میان کارکنان و فرماندهان ارشد این سازمان رقم زد.

آرگامان و عصر بلوغ شین بت

از نگاه بسیاری از کارشناسان و صاحب نظران حوزه امنیت ملی رژیم صهیونیستی، شین بت در دوران ریاست آرگامان به بلوغ رسید و بهره گیری از سطوح عالی فناوری های سایبری گواهی بر این مدعاست. این سازمان تحت زعامت وی جهش چشمگیری را در استفاده از قدرت سایبری تجربه نمود. آرگامان ضمن تاکید بر فعالیت های عملیاتی و جمع آوری اطلاعات آشکار موفق شد تا نه تنها از ساختارهای امنیتی رژیم را در برابر تهاجم های سایبری ایمن سازد؛ بلکه حملات سایبری شین بت با هدف ایجاد بازدارندگی در برابر دشمنان به نقطه اتکای این سازمان در عصر آرگامان مبدل شد تا آنجا که یک سوم ساختار اطلاعاتی حال حاضر شین بت بر فناوری های سایبری متکی است.

نداو آرگامان در نشست هفته سایبر در دانشگاه تل آویو

روابط نزدیک آرگامان با نهادهای علمی و شخصیت های دانشگاهی فلسطین اشغالی یکی دیگر از ویژگی بارز دوران مدیریت وی به شمار می رود؛ به طوری که شین بت در همین دوران موفق شد تا بنیان همکاری و سرمایه گذاری مشترک را با شرکت فناوری «تائو» وابسته به دانشگاه تل آویو پی ریزی نماید. به رغم پیشرفت های فوق، ارتقای توان عملیاتی شین بت در دوران رهبری آرگامان به عنوان مهم ترین دستاورد دوران ریاست وی بازشناخته می شود. توجه ویژه او به افسران عملیاتی سبب شد تا افسران این معاونت بیش از سایر بخش ها در چارت تشکیلاتی این نهاد ارتقای رتبه یابند. اقداماتی چون شکل دهی یک حلقه واسط میان افسران عملیاتی و متفکرین راهبردی با هدف تقویت و بهبود هماهنگی میان بخش های ستادی و عملیاتی، به کارگیری حداکثری زنان در واحدهای عملیاتی – و حتی انتصاب یک زن به عنوان فرمانده واحد ارزیابی اطلاعات شین بت- از جمله مهم ترین تحولات در دوران ریاست آرگامان بر این سازمان به شمار می روند.

آرگامان به جهت دوران حضورش در واشنگتن نقشی موثر در تبادل اطلاعات با سرویس های امنیتی به ویژه در موضوع ایران و حزب الله داشته است. او که به طور مستقیم با موضوع گروه های مقاومت فلسطینی درگیر بوده است؛ بر رویکرد دوگانه به کارگیری ابزارهای سخت و نرم قدرت تاکید دارد و ضمن ترور و دستگیری فرماندهان ارشد گروه های فلسطینی بر ضرورت توسعه اقتصادی کرانه باختری و نوار غزه با هدف ارتقای امنیت ملی محیط پیرامونی رژیم صهیونیستی و حفظ آتش بس میان طرفین اصرار دارد. آرگامان در عین مخالفت با صدور مجوز اشتغال فلسطینیان در سرزمین های اشغالی از ضرورت تسهیل انتقال کالا به غزه و کرانه باختری پشتیبانی می نماید.

اما در پرونده کرونا نیز شین بت به جهت مشی محافظه کارانه آرگامان و عدم تمایل وی به دخالت در این پرونده صرفا در طراحی روندهای مربوط به شناسایی مناطق پرخطر و رهگیری 47000 فرد مبتلا به این ویروس به کمک ارتش آمده است. این در شرایطی است که آرگامان به رغم اعتراض برخی گروه های مدنی به نقض حریم شخصی و رهگیری تلفن های همراه توسط شین بت، مدعی شده است که این امر تا حد زیادی از وقوع یک فاجعه اجتماعی مهلک در بخش بهداشت و سلامت این رژیم جلوگیری کرده است.

منتقدین آرگامان ضمن تحسین دوران مدیریت او بر شین بت، عدم توجه به تربیت نیروی انسانی کارآمد جدید و اهمال در فعالیت های مرتبط با جاسوسی انسانی به ویژه ارتقای فنون بازجویی و سایر مهارت های کلاسیک افسران اطلاعاتی را در زمره مهم ترین نقاط ضعف وی برمی شمارند

 سه گزینه جانشینی آرگامان

منابع امنیتی و اطلاعاتی رژیم صهیونیستی تا بدین لحظه از 3 فرد به عنوان گزینه های احتمالی جانشینی آرگامان به منظور قبول کرسی ریاست شین بت نام می برند: نخست؛ معاون کل کنونی این سازمان، دوم؛ معاون کل اسبق شین بت (نام هر دو فرد محرمانه است) و سوم؛ مائیر بن شبات رئیس شورای امنیت ملی رژیم صهونیستی. نکته قابل توجه آنکه به رغم اصرار آرگامان برای انتخاب معاون کنونی اش به عنوان رئیس آتی این سازمان به نظر می رسد بنیامین نتانیاهو از انتخاب بن شبات به عنوان گزینه اصلی تصدی این کرسی پشتیبانی می نماید.

 

 

 

 

نداو آرگامان، مائیر بن شبات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟