سیاست یک بام و دو هوای بنی گانتز

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید

با نزدیک شدن به ماه نوامبر دیگر بار اختلافات میان دو جناح اصلی کابینه وحدت ملی نیز افزایش یافته است. پس از اینکه با توافق دو حزب لیکود و آبی و سفید در روزهای واپسین ماه اوت، مهلت تدوین لایحه بودجه تا 23 دسامبر 2020 تمدید شد

اما از چند هفته قبل بار دیگر انتقادات حزب آبی و سفید و «بنی گانتز»، وزیر دفاع و جانشین نخست وزیر رژیم صهیونیستی نسبت به انفعال نخست وزیر به منظور ارائه لایحه بودجه افزایش یافته است. حزب آبی و سفید چند هفته پیش در بیانیه‌ای روز چهارم نوامبر 2020 را به عنوان آخرین مهلت برای تصویب و یا طرح پیش‌نویس لایحه بودجه سال 2021 اعلان داشته بود. از سوی دیگر اما گانتز روز بیست و ششم اکتبر در گفت‌وگو با روزنامه یدیعوت اخرونوت با حمله‌ مستقیم به نتانیاهو، به دلیل گروگان گرفتن بودجه، وی را متهم به «جنایت علیه دولت و شهروندان اسرائیل» کرد و افزود: «برگزاری انتخابات بهتر از آن است که عمر دولت کنونی بدون قانون بودجه ادامه یابد. او آینده اقتصاد کشور را به مخاطره انداخته است.» گانتز همچنین اعلام کرده ممکن است به همکاری با نیروهای اپوزیسیون برای تشکیل یک کابینه جانشین روی آورد.

در هفته‌های اخیر برخی رسانه‌های عبری زبان اعلام کرده بودند که نتانیاهو مانع از آن شده که «یسرائیل کاتص»، وزیر دارایی لایحه جدید بودجه را به کنست ارائه کند. طبق توافق دو حزب اصلی کابینه ائتلافی حاکم، قدرت می بایست در نوامبر سال 2021 به بنی گانتز واگذار شود و در صورتی که به دلیل بروز هرگونه اختلافی کابینه وحدت ملی سقوط کند، گانتز عهده دار نخست وزیری کابینه موقت تا هنگام برگزاری انتخابات جدید خواهد بود. تنها استثنا بر این قاعده زمانی محقق خواهد شد که کابینه وحدت ملی به دلیل عدم تصویب قانون بودجه منحل شود و این همانا اصلی‌ترین دلیل گروگان گرفته شدن لایحه بودجه توسط بی بی است. در واقع اگر لایحه بودجه تصویب شود، نخست وزیری گانتز قطعیت خواهد یافت. گانتز همچنین تصریح کرده: «همه اقتصاددانان اسرائیل، از جمله رئیس بانک مرکزی، مقامات ارشد فعلی و پیشین وزارت دارایی، متفق اند که هیچ گزینه‌ای جز تصویب بودجه سال 2021 وجود ندارد. اگر لایحه بودجه سال آینده ارائه نشود، حزب لیکود نمی‌تواند برای شهروندان توضیح دهد که چرا بی بی برای آینده آنها اهمیتی قائل نمی‌شود ولی دو دستی به منافع خود چسبیده است.»

نشریات عبری زبان همچنین اعلام کرده اند دستیاران بنی گانتز احتمال همکاری حزب آبی و سفید با اپوزیسیون برای تشکیل یک کابینه جایگزین بدون برگزاری انتخابات حتی در صورتی که موقتاً «موشه یعلون» نفر دوم حزب یش‌عتید-تلم پس از «یائیر لاپید» به عنوان نخست وزیر انتخاب شود را مدنظر خویش قرار داده اند. گانتز در این باره گفته: «همه گزینه‌ها روی میز است. تحرکاتی برای استفاده از فرصت‌هایی که در همین کنست وجود دارد در زیر رادار در جریان است. در یک مورد اطمینان داریم. ما در حزب آبی و سفید می‌دانیم که ادامه دادن به حیات این کابینه بدون بودجه بیش از برگزاری انتخابات به ملت اسرائیل آسیب می‌رساند.» در همین راستا نمایندگان حزب آبی و سفید اوایل هفته گذشته با راه‌اندازی یک کمپین هماهنگ، حزب لیکود را به مسدود کردن اصلاحات لازم و تصویب بودجه سالانه متهم کردند. لیکود نیز در پاسخ، آنها را به «سیاست بازی» متهم نمود.

درحالی که اصول توافق میان دو حزب بر تصویب یک بودجه برای سال‌های 2020 و 2021 صراحت دارد، نتانیاهو با جلوگیری از تصویب بودجه در 6 ماهی که از عمر کابینه می‌گذرد عملاً تصویب بودجه برای سال 2020 را بی‌معنا ساخته است. در شرایطی که تنها نزدیک به دو ماه از سال 2020 میلادی باقی است روندی که بی بی در پیش گرفته نشان از آن دارد که وی قصد دارد به سیاست دفع الوقت ادامه دهد و سال 2021 را نیز به سرنوشت سال جاری دچار سازد. چشم‌انداز سیاست‌ورزی 6 ماهه بی بی نشان از آن دارد که او قصد جدی برای واگذاری نخست وزیری به گانتز را ندارد و احتمال اینکه کابینه پیش از نوامبر 2021 از حیز انتفاع ساقط شود بسیار بیشتر از تداوم یافتن عمر آن تا موعد نخست وزیری گانتز است. در سمت مقابل، تحلیل تهدیدهای بنی گانتز بیانگر آن است که تهدید وی به همکاری با اپوزیسیون برای انحلال کنست و برگزاری انتخابات مجدد را نمی توان به مثابه گزینه ای جدی در نظر گرفت؛ زیرا در ترکیب کنونی کنست و بدون برگزاری انتخابات نیز چنانچه او اراده‌ای برای کنار زدن نتانیاهو داشته باشد، به راحتی می‌تواند بی بی را از کاندیداتوری مجدد نخست وزیری محروم سازد. اما به‌جای تهدید به انجام آنچه که ابزارهای آن را در اختیار دارد، به کار بسیار دشواری تهدید می‌کند (برگزاری انتخابات مجدد) که طبق نظرسنجی‌ها هم برای نتانیاهو تهدیدآفرین است و هم برای خود گانتز. ناگفته پیداست که گانتز با دستیابی به عنوان «جانشین نخست وزیر» درون دولت وحدت ملی به بخش بزرگی از جاه‌طلبی‌های خود دست پیدا کرده و طبیعی است که تمایل بیشتری به حفظ مقام فعلی خود داشته باشد تا حرکت به سوی انتخابات زودهنگام.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟