تلاش رژیم صهیونیستی به منظور اخراج فلسطینیان از بیت المقدس

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
انتشار خبر طرح احزاب راستگرای رژیم صهیونیستی به منظور سلب تابعیت از هزاران ساکن بیت المقدس با هدف اجبار آنها به مهاجرت و ترک این کشور موجی از نگرانی را در میان شهروندان عرب تبار شهر قدس و تشکیلات خودگردان ایجاد کرده است.

در هفته گذشته 18 نفر از نمایندگان کنست رژیم صهیونیستی متشکل از احزاب لیکود، شاص، اسرائیل خانه ما و یمیناه با ابتکار آوی دیخر وزیر امنیت داخلی و رئیس اسبق شاباک طرحی را به کنست ارائه داده اند تا ضمن سلب تابعیت از کلیه افراد ساکن در شهر قدس که با تشکیلات خودگردان فلسطین ارتباط دارند، آنها را به ترک این شهر مجبور نماید. این مساله از آن رو حائز اهمیت است که در حال حاضر هزاران نفر در قالب کارکنان وزارت خانه های آموزش و پروش، بهداشت و اوقاف تشکیلات خودگردان در این شهر سکونت دارند. علاوه بر این انتظار می رود خانواده های شهدا و اسرای فلسطینی ساکن شهر قدس که از حمایت های مالی دولت مستقر در رام الله بهره مند هستند نیز با تصویب این قانون مجبور به ترک شهر بیت المقدس گردند.

خالد ابوعرفه وزیر سابق امور قدس با اشاره به این طرح نمایندگان احزاب راستگرای رژیم اشغالگر مدعی شد: «هدف اصلی از تصویب این قانون قطع ارتباط تشکیلات خودگردان با نیروهای تحت استخدام دولت فلسطین در قدس و یا اجبار رام الله به کاهش روابط با شهروندان عرب تبار از طریق توقف ارسال کمک های مالی تشکیلات خودگردان برای خانواده های شهدا و اسرای فلسطینی است. در نتیجه، تصویب این قانون را می توان به مثابه مهم ترین تهدید پیش روی تشکیلات خودگردان از سال 1994 بدین سو قلمداد نمود.»

در حال حاضر بیش از 380000 فلسطینی تبار در شهر بیت المقدس سکونت دارند و تشکیلات خودگردان با اعطای کارت هویت سبز رنگ از آنها با عنوان افراد دارای تابعیت فلسطینی یاد می کند. این در حالی است که رژیم اشغالگر به این افراد کارت هویت زردرنگ موقتی را اعطا می نماید که براساس آن می توانند به صورت آزادانه در سطح شهر تردد نمایند و از خدمات درمانی و آموزشی استفاده نمایند، اما این افراد مکلف خواهند بود تا هر سال برای تمدید وضعیت خود به نهادهای ذیربط تحت حاکمیت رژیم اشغالگر مراجعه نمایند. علاوه براین ساکنین عرب تبار شهر بیت المقدس از حق نامزدی و اعطای رای در انتخابات کنست رژیم صهیونیستی محروم بوده و تنها در انتخابات شهرداری این شهر دارای حق رای بدون حق نامزدی در انتخابات هستند.

جمال عمرو کارشناس امور قدس بر این باور است که گام اخیر نمایندگان راستگرای رژیم صهیونیستی بیش از هر چیز با هدف اجبار شهروندان عرب تبار شهر قدس به ترک این شهر و مقدمه ای برای پروژه انتقال این افراد توسط امارات متحده عربی به شهرک هایی است که به زودی توسط ابوظبی در کرانه باختری احداث خواهند شد تا قدس از کلیه شهروندان عرب تبار خویش پاکسازی گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟