روابط  ایالات متحده با چین و هند در پرتو انتخابات 2020 امریکا

 
در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
سیاستگذاری تهاجمی آمریکا برای دعوت و تحریم منافع در داخل چین از حمایت دو جانبه قوی در میان مقامات واشنگتن برخوردار است.
 

مقدمه:

موضوع اصلی این روزها روابط تجاری ایالات متحده و چین می باشد موضوعی در  پیام های مبارزات تبلیغاتی به چشم می خورد  که هیچ یک از نامزدها با اعتماد به نفس نسبت به  چین موضع گیری نمی کنند. اما همانطور که ترامپ و بایدن در بسیاری از موضوعات سیاسی متفاوت هستند ، وقتی صحبت از چین و تجارت می شود ، بین اقدامات اجرایی ترامپ و برنامه انتخاباتی بایدن همپوشانی وجود دارد.

 صرف نظر از اینکه چه کسی در انتخابات ریاست جمهوری در تاریخ 3 نوامبر پیروز شود ، احتمال اینکه هند همچنان برای ایالات متحده مهم بماند وجود دارد. دوستی درخشان  بین دونالد ترامپ ، رئیس جمهور ایالات متحده و نارندرا مودی ، نخست وزیر هند ، می تواند مسیرهای جدید و ناشناخته را  با جو بایدن به عنوان رئیس  به نحو احسن تبدیل نماید یا هند به طور بالقوه می تواند در مورد تجارت ، تروریسم و ​​مهاجرت با ایالات متحده همکاری کند.

–رابطه ایالات متحده با چین 

سیاستگذاری تهاجمی آمریکا برای دعوت و تحریم منافع در داخل چین از حمایت دو جانبه قوی در میان مقامات واشنگتن برخوردار است. گسترش قوانین امنیت ملی در هنگ کنگ ، رفتار با اویغورها در سین کیانگ ، شیوه های تجاری و سیاست های صنعتی چین ، بیماری همه گیر کووید-19 و دریای چین جنوبی همگرا شده اند تا چین را در کانون توجه انتخابات آمریکا قرار دهند ، حتی انتظار می رود که روابط چالش برانگیز ایالات متحده و چین بدون در نظر گرفتن پیروزی در کاخ سفید در ماه نوامبر ، حتی بیشتر از سال 2016 ادامه خواهد داشت. برای مشاغل جهانی ، این چالش های رو به رشد ژئوپلیتیک و نظارتی “عادی جدید” تراز ثابتی برای سازگاری ایجاد نمی کنند ، بلکه یک فضای پویا به طور فزاینده ای را نشان می دهند ، که به برنامه ریزی های استراتژیک ، تأمین منابع مالی ، سیاست ها و انطباق بیشتر نیاز دارد.

روندهای اصلی تحت نظر گرفتن روابط ایالات متحده و چین

–  سیر ادامه حرکت در وضعیت ایالات متحده به سمت رقابت استراتژیک طولانی مدت با چین. مرزهای بین منافع امنیت ملی و فن آوری و سیاست های اقتصادی در برابر چین به طور فزاینده ای تیره می شود ، و نتیجه آن است که روابط اقتصادی دوجانبه به طور فزاینده ای از دریچه امنیت ملی درک می شود.

– ابزارهای اقتصادی ایالات متحده در حال تکامل هستند تا تمرکز خود را بر محدودیت های هدفمند افزایش دهند ، در حالی که دامنه و دیافراگم خود را برای بررسی موضوعات اصلی استراتژیک ، چالش ها و آسیب پذیری ها نیز گسترش می دهند. در حالی که در هر دو سند به صراحت از چین نام برده نشده بود ، هدف کنگره در قانون مدرنیزاسیون بررسی ریسک سرمایه گذاری خارجی ، که باعث تقویت رژیم بررسی سرمایه گذاری ایالات متحده و قانون اصلاح اصلاح صادرات  ، که نهاد جدید محدودیت ها و موشکافی دقیق تر برای صادرات به اصطلاح “فن آوری های نوظهور و بنیادی”.شده است.

– با افزایش جریان داده ها به داخل و خارج از چین و با هر رابطه چینی ، به طور فزاینده ای مورد بررسی قرار می گیرند ، خطر جداسازی فناوری افزایش می یابد. شبکه ها و محصولات کاربردی مصرف کننده به دلیل نگرانی های امنیتی و نظارتی در حال بررسی و به چالش کشیدن هستند. فشار وزارت امور خارجه برای ایجاد “شبکه پاک” جهانی شرکت های ارتباط از راه دور ، پتانسیل تقسیم بیشتر در شبکه های جهانی ICT را افزایش می دهد. لازم بذکر است که برنامه Clean Network رویکرد جامع دولت ترامپ در جهت حفاظت از دارایی های کشور از جمله حریم خصوصی شهروندان و حساس ترین اطلاعات شرکت ها در برابر دخالت های تهاجمی بازیگران بدخیم ، مانند حزب کمونیست چین است.شبکه پاک تهدید طولانی مدت برای حفظ حریم خصوصی داده ها ، امنیت ، حقوق بشر و همکاری اصولی را که از طریق بازیگران بدخیم استبدادی برای جهان آزاد ایجاد می شود ، برطرف می کند. شبکه پاک ریشه در استانداردهای اعتماد دیجیتالی بین المللی دارد. این نشان دهنده اجرای یک استراتژی پایدار چند ساله و همه ی دولت است که بر اساس ائتلافی از شرکای قابل اعتماد ساخته شده و مبتنی بر تغییر سریع فناوری و اقتصاد بازارهای جهانی است.

– نظارت دقیق بر زنجیره های تأمین ، به ویژه برای ارتباط با ارتش ، امنیت دولتی و / یا نیروهای پلیس چین و هر نهاد دیگری که ممکن است در حقوق بشر در چین نقش داشته باشد. این شامل استفاده تهاجمی تر از ضابطه منع آزاد کردن (وقتی اطلاعات منطقی اما نه قاطعانه نشان می دهد کالاهایی که در حیطه اختیارات این ماده است وارد می شود ، کمیسر ممکن است دستورهای آزادسازی را صادر کند. ) به عنوان مثال می توان به اعلامیه  14 سپتامبر در مورد برخی از محصولات تولید شده در سین کیانگ اشاره نمود .مناطقی از  ایالات متحده به زنجیره های اصلی تأمین به چین وابسته است  به ویژه برای زنجیره های تأمین پزشکی  به عنوان منابع بالقوه خطر اقتصادی و سیاسی ملی قابل ادراک می باشد.

–  تسریع در رقابت نوآوری با افزایش تمرکز بر مالکیت معنوی ، سرمایه گذاری در تحقیق و توسعه و نفوذ در دانشگاه ها .

-رقابت در حال رشد نیابتی برای نفوذ اقتصادی ، امنیتی و فرهنگی در کشورهای ثالث در آسیای جنوبی و جنوب شرقی ، آفریقا ، آمریکای لاتین و جاهای دیگر. تایوان و هنگ کنگ همچنین در معرض خطر افزایش تبدیل شدن به نقطه اشتعال در روابط ایالات متحده و چین قرار دارند.

– افزایش در لغو ویزای دانشجویی و کارگری و محدودیت های بیشتر دیپلماتیک در هر دو جهت به عنوان ابزار تلافی جویانه برای ایالات متحده و چین می باشد.

رئیس جمهور ترامپ اظهار داشت که روابط تجاری ایالات متحده و چین به نفع آمریکا نبوده است و بایدن  معتقد است که چین پس از ورودش به سازمان تجارت جهانی انتظارات را برای اصلاحات اقتصادی برآورده نکرده است. رویکردها و لحن خاص آنها ممکن است متفاوت باشد ، اما این رابطه حیاتی دوجانبه بدون توجه به اینکه کدام یک از نامزدها در سال 2021 وارد کاخ سفید می شود ، در جهت مشابهی قرار دارد.

بسیاری از کارشناسان معتقدند که  هر چند  یک رویکرد احتیاط آمیز نیست اما  ترامپ با “بیشتر همان” ادامه خواهد داد .بنابراین سوال این است ،آیا دولت بایدن  در حالی که هنوز موقعیت “سختی در برابر چین” را حفظ می کند، می خواهد فضایی سیاسی برای کاهش تنش ها ایجاد کند؟

هفته گذشته ، بایدن از عناصر دیگری از طرح “ساخت آمریکا” خود رونمایی کرد که به دنبال تشدید مقررات “خرید امریکایی ”  (قانون خرید آمریکایی برای شرکت هایی در نظر گرفته شده است که مایل به عقد قرارداد دولت فدرال هستند. مشاغل مایل به دستیابی به انطباق باید اطمینان حاصل کنند که هزینه مواد خانگی استفاده شده در محصول نهایی آنها بیش از هزینه مواد غیر خانگی است).  و ایجاد مجازات مالیات برون مرزی و اعتبار مالیاتی “ساخت آمریکا” است. این به دنبال یک طرح زنجیره تأمین است که در مبارزات تبلیغاتی بایدن در ماه ژوئیه منتشر شد ، و هدف آن اجرای اصلاحاتی است که تولید را در یک سری از محصولات حیاتی به خاک ایالات متحده منتقل می کند. این نوع ابتکارات عموماً متوجه چین هستند و با سیاستهای “سختگیرانه” رئیس جمهور ترامپ بی شباهت نیستند. تحت پلتفرم “America First” ترامپ ، رئیس جمهور همچنین خواستار ایجاد زنجیره های تأمین برای ترک چین و بازگشت به ایالات متحده و ایجاد مجازات و مشوق برای بازگشت شرکت های آمریکایی به ایالات متحده شده است.

با این حال ، ترامپ و بایدن دیدگاه های متفاوتی در نحوه درک مسائل و آنچه معتقدند راه حل ها است ، دارند. بایدن یک تمایل طبیعی نسبت به تعامل دارد و ممکن است به دنبال همکاری با چین در زمینه هایی مانند تغییر اقلیم باشد ، اما دیدگاه های شخصی تکامل یافته وی درباره چگونگی اداره چین و تمرکز دو جانبه کنگره بر چین گزینه های تعامل را محدود می کند. بایدن همسوئی بیشتری با متحدان سنتی ایالات متحده مانند اتحادیه اروپا ، انگلیس و ژاپن خواهد داشت و به دنبال تقویت نهادهای بین المللی و استفاده از سایر شرکای دمکراتیک برای توسعه ائتلاف های جهانی خاص است. در حال حاضر ، تعرفه های اعمال شده و تلافی جویانه ایالات متحده بیش از 460 میلیارد دلار واردات و صادرات را تحت تأثیر قرار می دهد و در صورت انتخاب ، بایدن مسئولیت تصمیم گیری درباره تعرفه های موجود در ایالات متحده را دارد. در حالی که این تعرفه ها باعث تقویت اشتغال در برخی از بخشهای اصلی شده است ، اما هزینه آن برای مصرف کنندگان آمریکایی و متحدان ایالات متحده هزینه شده است. بایدن از رئیس جمهور ترامپ به دلیل تعرفه های گسترده اعمال شده بر واردات ایالات متحده از چین انتقاد کرده است ، اما او نگفته است که در صورت انتخاب تعرفه ها را از بین خواهد برد.

دوره دوم دولت ترامپ می تواند “Cooling of” (  یک دوره زمانی پس از امضای برخی از انواع توافق نامه فروش ، زمانی که می توانید نظر خود را در مورد خرید چیزی تغییر دهید ) احتمالی را در دوره پس از انتخابات فراهم کند زیرا کاخ سفید از حالت مبارزات انتخاباتی دور می شود. ممکن است تلاشهایی برای نجات توافق تجاری فاز یک ایالات متحده و چین و تمرکز بر امکان مذاکرات فاز دو انجام شود. با این حال ، طرفداران “جداسازی” احتمالاً در کاخ سفید ترامپ باقی خواهند ماند و تلاش میکنند تا با همکاری متحدان جمهوری خواه ، جنبش اخیر را ایجاد کنند. در کنگره دولت همچنین می تواند به دنبال رویکرد ائتلاف جهانی خود باشد ، و بر اساس مذاکرات سه جانبه با اتحادیه اروپا و ژاپن در مورد اصلاحات WTO و بحث های امنیت ملی موازی است. در حالی که اقتصاد متزلزل ایالات متحده می تواند مشاوران ترامپ را از اجرای تعرفه های بیشتر منصرف کند ، اما آنها احتمالاً به استفاده و گسترش جعبه ابزار سایر مداخلات سیاسی و اقتصادی ادامه خواهند داد و بعید است که بدون اقدام متقابل قابل توجه و معنی دار چین ، تعرفه های موجود را لغو کنند.

امیلی دو لا برویر ، بنیانگذار مشاوره استراتژیک Horizon Advisory ، و کارشناس رویکرد چین در رقابت جهانی گفت: “آنچه پکن می خواهد این است که بین ایالات متحده و متحدانش اختلاف ایجاد شود.” . و ترامپ ، با توجه به سابقه خود در زمینه دو قطبی سازی مردم آمریکا ، کنار گذاشتن سازمان های بین المللی و وضع تعرفه ها بر متحدان اروپایی ، احتمالاً نوع اختلاف و اختلاف نظر چین را ایجاد می کند.

وو کیانگ ، مدرس پیشین سیاست در دانشگاه تسینگوا در پکن ، گفت: “برای حزب کمونیست چین دنیای شکل گرفته از اقدامات ترامپ در واقع برای آنها مفید است.” “این حزب عمدتا در انتخاب مجدد ترامپ شرط بندی می کند تا منجر به تزلزل سیستم دموکراتیک در ایالات متحده شود.”

در عین حال ، پیروزی بایدن تضمین نمی کند که ایالات متحده به سرعت از قدرت تفرقه افکن ترامپ خارج شود  اگر مثلاً ترامپ شکست بخورد اما نتواند سریعاً انتخابات را واگذار کند ، برای پکن خوشایند است در هر صورت ، ایالات متحده  از سیاست داخلی منحرف شده است در صورتی که  چین بر بهبود اقتصاد خود از بیماری همه گیر تمرکز دارد ،و این  یک پیروزی برای چین محسوب می شود.

زی تائو ، رئیس دانشکده روابط بین الملل دانشگاه مطالعات خارجی پکن ، در مقاله خود به زبان چینی استدلال کرد که “تغییر قرن در سیاست آمریکا” – در درجه ای بی سابقه از تقسیمات اجتماعی و دو قطبی سیاسی آشکار شد . “بحران بی سابقه ای از هویت ملی ایالات متحده” ایجاد شده است که دوره جدیدی را در روابط ایالات متحده و چین آغاز کرده است.به عنوان مثال ، در ماه جولای ، مایک پمپئو ، وزیر امور خارجه آمریکا ، رویکرد سنتی تعامل با چین را کاملاً ناکام اعلام کرد و عملاً منکر روابط دهه ها بین دو کشور شد.

ژو فنگ ، رئیس دانشکده روابط بین الملل در دانشگاه نانجینگ استدلال کرد: “روابط چین و ایالات متحده به حدی رسیده اند که دیگر هرگز به گذشته باز نخواهند گشت.” “ما نمی توانیم همه توهمات در مورد روابط چین و ایالات متحده را کنار بگذاریم.”

در حالی که دیائو دامینگ ، استاد روابط بین الملل در دانشگاه رنمین ، فکر می کند که بایدن کمتر از ترامپ مقابله می کند ، او انتظار دارد حتی یک دولت دموکرات “اساساً استراتژی رقابتی چین را بپذیرد.”
به گفته راش دوشی از موسسه بروکینگز ، اگرچه پیروزی ترامپ احتمالاً منجر به جدا شدن دردناک خواهد شد ، اما چین ممکن است مایل باشد این درد کوتاه مدت را برای دستیابی به منزلت طولانی مدت در وضعیت خود بپذیرد. وی ادعا می کند که حزب کمونیست چین معتقد است ترامپ در حال سقوط هژمونی آمریکا است و استراتژی بزرگ پکن ،اکنون به گسترش نفوذ جهانی خود برای پر کردن خلا  رو به رشد ایالات متحده بستگی دارد.دوشی گفت: “اگر پکن فکر می کند ایالات متحده در حال سقوط جبران ناپذیر است ، نتیجه انتخابات در کوتاه مدت مهم است ، اما با گذشت زمان ممکن است آنقدر مهم نباشد.”

زی تصور می کند که بحران ملی ایالات متحده به دلیل ترکیبی از تحولات ، از جمله تغییر جمعیت جمعیتی نژادی آمریکا و ظهور سیاست های هویتی ایجاد می شود . بسیاری از تغییرات چین را به لیبرالهای آمریکایی که با اردوگاه دموکراتها مرتبط هستند نسبت می دهد.

“برویر ” فکر می کند پکن در واقع در یک موقعیت برد-برد  است ، که مقدمه دستیابی به اهداف استراتژیک خود در سراسر جهان است و مهم نیست چه کسی در کاخ سفید است.دولت بایدن ممکن است درجه خاصی از همکاری با چین را ترجیح دهد ، که این امر باعث می شود کمی رابطه پیش بینی شود. از سوی دیگر ، انتظار می رود ترامپ به یک رویکرد خصمانه اما پراکنده ادامه دهد ، در حالی که بیشتر از نظم جهانی ای که ایالات متحده به ایجاد آن کمک کرده است ، منشعب می شود.

دی لا برویر توضیح داد: “اگر ایالات متحده به سیاست تعامل با چین بازگردد  سیاستی که مدت هاست پکن به عنوان وسیله ای برای جهش در ایالات متحده از آن بهره می برد  این برای چین خوب است. 

حتی اگر پکن درست گفته باشد که  ایالات متحده در حال سقوط پایانی و افول  است ، این بدان معنا نیست که قد و قامت جهانی چین به طور حتم افزایش خواهد یافت. در واقع ، تعداد فزاینده ای از کشورها علیه سیاست های آن عقب نشینی می کنند و این کشور در سراسر جهان بیش از هر زمان دیگری دوستی نخواهد داشت .
در سطح جهانی ، از شهروندان عادی گرفته تا بالاترین اقشار دولت ها ، نقض حقوق بشر حزب کمونیست چین  در مناطقی مانند سین کیانگ ، تبت و هنگ کنگ به طور فزاینده ای شناخته می شود ، و جنبش  افزایش می یابد تا چین مسئول اقدامات خود باشد. و در سازمان های بین المللی مانند سازمان ملل متحد ، نشانه هایی وجود دارد که چین با موانع بیشتری روبرو خواهد شد زیرا کشورهای بیشتری از حمایت خود از پکن جلوگیری می کنند و بیانیه های مشترکی را در محکومیت اقدامات حزب کمونیست چین  صادر می کنند.

چین همچنین نمی تواند نقش فعالانی را که برای فشار بیشتر ایالات متحده و فشارهای بین المللی بر پکن لابی می کنند دست کم بگیرد. به عنوان مثال در انگلیس ، کمپینی برای تحریم بازی های المپیک 2022 چین به دلیل سوء استفاده در سین کیانگ مورد توجه وزیر امور خارجه انگلیس ، دومنیک راب قرار گرفته است.
ساموئل چو ، بنیانگذار گروه مدافعان مستقر در واشنگتن ، شورای دموکراسی هنگ کنگ فکر می کند که زمینه سیاسی به اندازه کافی تغییر کرده است تا واشنگتن در مورد سرکوب هنگ کنگ بدون در نظر گرفتن اینکه کدام حزب در قدرت است ، در مورد چین اقدام کند. این سوالات در ذهن تداعی می شود که “آیا بایدن همه این اقدامات ایالات متحده [در مورد چین] را واژگون می کند؟ می توان گفت نه. آیا ترامپ همچنان به صداپیشگی ادامه خواهد داد؟ احتمالا خیر.

چو ، گفتار های سخت گیرانه انتخابات  ترامپ  را در خصوص چین در نظر گرفته و افزود : سالها به دلیل “عدم سازماندهی سیاسی واقعی و در نتیجه اتکا بیش از حد به تک تک سیاستمداران یا یک حزب سیاسی” برای تشکیل سیاست چین ، غفلت دو جانبه در مورد مسائل هنگ کنگ وجود داشته است. اعتراضات سال گذشته هنگ کنگ و دیپلماسی بین المللی فعالان در Capitol Hill و جاهای دیگر ، این مسئله را تغییر داده است.آنچه تعیین می کند که آیا چین با فشار جهانی بر سر استبداد خود بماند ، نه تنها به این بستگی دارد که چه کسی در کاخ سفید باشد ، بلکه به این بستگی دارد که آیا “این طرفدار دموکراسی ، مسئولیت اجرای دستور کار حزب کمونیست چین از سیاست و پایگاه سیاسی کافی برخوردار است”.

 چین تمایلی به واکنش در برابر هر اقدام ایالات متحده نداشته است ، اما در تلاش است تا قهرمانان داخلی را برای رفع هرگونه وابستگی به کالاهای ایالات متحده تسریع کند. پیش بینی می شود این کار در سال 2021 و بعد از آن ادامه یابد.روابط ایالات متحده و چین بدون در نظر گرفتن اینکه چه کسی در انتخابات نوامبر پیروز شود ، همچنان متشنج خواهد بود. اگرچه ممکن است در نحوه برخورد با اتحادیه ها و نهادهای چندجانبه از دفتر بیضی تفاوت هایی وجود داشته باشد ، اما تنش های سال های اخیر حداقل برای یک دوره ی ضروری  و میان مدت ادامه دارد. باید دید که این مسائل در میان متحدان ایالات متحده و چین چگونه بازی می شود ، که می تواند نتیجه ماندگار انتخابات ایالات متحده باشد.

خطرات برای هند در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده

صرف نظر از اینکه چه کسی در انتخابات ریاست جمهوری در تاریخ 3 نوامبر پیروز شود ، احتمال اینکه هند همچنان برای ایالات متحده مهم بماند وجود دارد.دوستی درخشان بین دونالد ترامپ ، رئیس جمهور ایالات متحده و نارندرا مودی ، نخست وزیر هند ، می تواند مسیرهای جدید و ناشناخته را با جو بایدن به عنوان رئیس به نحو احسن تبدیل نماید یا هند به طور بالقوه می تواند در مورد تجارت ، تروریسم و ​​مهاجرت با ایالات متحده همکاری کند.

“هر دو نفر از مشارکت قوی ایالات متحده و هند حمایت می کنند. هر دوی آنها هند را به عنوان یکی از بهترین شرط بندی های استراتژیک آمریکا در آسیا برای عقب نشینی از اقدامات روزافزون چین در منطقه می دانند. “
و در صورت وجود ، شاید هند تنها مسئله ای باشد که هر دو کاندیدا در خصوص آن هم عقیده اند.

مایکل کوگلمن ، معاون مدیر و همکار ارشد جنوب آسیا ، مرکز ویلسون می گوید شاید هند تنها مسئله ای باشد که هر دو کاندیدا آن را به یک گونه می بینند . کوگلمن افزود: “ترامپ و بایدن درموارد زیادی توافق ندارند ، بنابراین دیدگاه مشترک آنها در مورد هند چشمگیر است و سیاست در مورد هند یکی از معدود موضوعات سیاست خارجی است که از حمایت دو حزب در واشنگتن برخوردار است.علیرغم چنین توافقی درباره هند به عنوان متحد ، نحوه دید و برخورد دو رهبر با چین می تواند بر قدرت چانه زنی هند در ایالات متحده تأثیر بگذارد.

راهول کاشیاپ ، تحلیلگر سیاست عمومی و مدیر عامل شرکت روابط عمومی گروه PRP. ( این گروه متخصصان صنعت در زمینه مدیریت ثروت ، خدمات حسابداری و برنامه ریزی بازنشستگی هستند)گفت : که احتمال قوی وجود دارد که جامعه بین المللی تحت تأثیر منافع ملی خود از ترکیب های جدید جایگزینی دیپلماتیک و استراتژیک استفاده کنند.

کوگلمن معتقد است برای هند ، به ویژه ، تنش های مرزی با چین از ژوئن سال 2020 ، یک بعد ژئوپلتیک جدید اضافه کرده است. مدتهاست که ایالات متحده هند را به عنوان یک متحد اصلی در عقب راندن علیه چین قلمداد می کند و احتمالاً با ریاست جمهوری بدون تغییر باقی خواهد ماند.اما این بدان معنا نیست که سبک های دیپلماسی ترامپ و بایدن تاثیری در روابط آمریکا با چین و هند نخواهد داشت. “بایدن تلاش خواهد کرد تا از دیپلماسی برای ایجاد یک ائتلاف قوی تر برای عقب راندن علیه چین استفاده کند ، در مقابل ترامپ که خوشحال است که به تنهایی این کار را می کند. بنابراین نشان می دهد که در جبهه چین ، هند ممکن است از رئیس جمهور بایدن کمی بیشتر از رئیس جمهور ترامپ سود ببرد ، با توجه به اینکه می تواند روی تلاش های قوی تر برای ایجاد یک اجماع جهانی علیه رقیب استراتژیک هند حساب کند “.

این اجماع قبلاً در Quad ، ائتلافی از ایالات متحده و متحدان آن در آسیا و اقیانوسیه ، هند ، استرالیا و ژاپن مشهود است. کوگلمن گفت ، این ائتلاف علی رغم تصور از یک جانبه گرایی ترامپ ، به ویژه به دلیل افزایش نگرانی در غرب در مورد پکن ، در جهان پس از Covid-19 احیا شده است.

به گفته ریوا گوجون ، مدیرعامل مارتین + کرمپتون ، یک شرکت مشاوره استراتژیک جهانی مستقر در واشنگتن دی سی ، پیش از ژوئن ، هند از نظر تاریخی در “ابهام استراتژیک” پیشرفت کرده است. این می تواند موضوع را به مسئله انتخاب کند که چه زمانی موانع و شعارهای ملی گرایانه را افزایش دهد و چه زمانی انرژی را در یک استراتژی مصون سازی پیچیده تر سرمایه گذاری کند.

اما در مواجهه با افزایش تنش ها در مرز و تلافی اقتصادی هند با ممنوع کردن برنامه های چینی ، حفظ این ابهام ممکن است سخت باشد. و گوجون معتقد است که “به نظر می رسد درگیری های لاداخ در این تابستان نقطه عطفی برای دهلی نو بوده است تا درک کند که در روابط آن با چین باید خطوط جسورانه تری ترسیم شود.”از طرف دیگر چین ، خاری در دوستی و رابطه بین دو کشور رابطه ایالات متحده با پاکستان است.

از نظر تاریخی ، ایالات متحده در موارد خارج از کشور از اصل تیره شدن رابطه هند و پاکستان پیروی می کند. در حالی که ایالات متحده پاکستان را به عنوان یک دوست می داند ، چین و پاکستان دارای یک زیرساخت قوی ، مشارکت تجاری و امنیتی هستند.

کاشی پارپیانی محقق تحقیق در بنیاد تحقیقات Observer ، یک اتاق فکر مستقر در دهلی نو ، گفت: “ترامپ زمانی خطر ایجاد تغییر در موضع ایالات متحده پس از جنگ سرد را با پیشنهاد میانجیگری در مورد کشمیر بیان نمود “. اما هنگامی که هند این پیشنهاد را پس زد ، ترامپ عقب نشست. این موضع احتمالاً پایدار بماند.و “می توان انتظار داشت که بایدن به سیاست خارجی هند و پاکستان پیروی کند.”

غیر نظامی سازی آمریکا در افغانستان با آماده شدن نیروهای آمریکایی برای ترک افغانستان نیز در تصمیم گیری در مورد دیدگاه ایالات متحده به پاکستان کلیدی خواهد بود. ” هیچ یک از رئیس جمهورها چه بایدن و چه ترامپ منطقی قوی برای تقویت روابط با پاکستان نخواهد داشت.” این به هیچ وجه به معنای قطع روابط ایالات متحده با اسلام آباد به ویژه به دلیل نقش خود در روند صلح افغانستان نیست. “اما با توجه به اینکه آمریکا دیگر در افغانستان درگیر نیست ، روابط آمریکا و پاکستان به لنگرگاه جدیدی احتیاج خواهد داشت و این می تواند با کمی رانش روبرو شود. نه ترامپ و نه بایدن آن را به عنوان یک اولویت اصلی سیاست خارجی در نظر نخواهند گرفت. “
این می تواند یک نقطه روشن برای روابط هند و آمریکایی باشد ،جایی که هند ، در گذشته ، علیه ایالات متحده ابراز نگرانی کرده است و پاکستان را به دلیل ادعای اردوگاه ها و فعالیت های تروریستی خود تحریم نمی کند. اما ، کارشناسان معتقدند که ممکن است ریاست جمهوری بایدن در مورد مسئله کشمیر بیشتر جدی باشد ، که ممکن است مورد قبول هند نباشد. “اما من این احتمال را بزرگ نمیدانم. با توجه به اهمیتی که ایالات متحده برای مشارکت با هند قائل است ، احتمالاً می بینیم که یک دولت بایدن مراقب باشد تا با دهلی نو مخالفت نکند.
این امر به ویژه با توجه به اینکه ایالات متحده مایل است روابط تجاری دوستانه خود را با هندوستان با توجه به تقابل تجاری با چین حفظ کند.

در خصوص روابط تجاری هند و ایالات متحده اینطور نیست که روابط تجاری روان بوده است. ترامپ از وضع تعرفه های هند بر کالاهای آمریکایی شکایت کرده و محصولات مشابه و خدمات وارداتی هند را با چنین عوارضی تلافی کرده است.گرچه این کشمکش چیز جدیدی نیست اما تنها تفاوت موجود این است که دولت ترامپ از اختلاف نظر در مورد تجارت در فضای باز شانه خالی نکرده است. از این رو ، دولت بایدن نیز به مذاکرات درباره مسائل تجاری ادامه می دهد ، اما احتمالاً ارتباط آن را با توجه به تحولات در حوزه استراتژیک زیر پا می گذارد.”
در ماه فوریه ، هنگامی که ترامپ برای اولین بار از سفر رسمی خود به هند بازدید می کرد ، او با تمسخر گفته بود که می خواهد با دهلی نو در مورد تعرفه ها مذاکره کند ، اما مودی “مذاکره کننده ای سخت” است. هر دو اقتصاد موضعی حمایت گرایانه اتخاذ کرده اند ، آخرین مورد درخواست مودی از مشاغل “اتکا به خود” است.این رویکرد حمایت گرایانه احتمالاً به عنوان یک نقطه ثابت بین دهلی نو و واشنگتن باقی خواهد ماند.

با این وجود ، تحت ریاست جمهوری بایدن ، هند احتمالاً در جبهه تجاری سود خواهد برد ، به گفته ساداناند زومه ، عضو موسسه Enterprise American. وی گفت: “پیش بینی با قطعیت دشوار است ، اما دولت بایدن احتمالاً رویکرد سنتی تری را در تجارت دوجانبه با هند دنبال خواهد کرد تا بیشتر بر روی کاهش حجم کامل تجارت تمرکز کند تا مسئله کوچک کسری ها.”

“دولت دوم ترامپ تمرکز فعلی خود را بر کاهش کسری تجاری ادامه خواهد داد. از نظر تاریخی ، حزب جمهوری خواه با اعتقاد به تجارت آزاد ، از این نظر برای هند مطلوب تر بوده است ، اما از زمان ظهور ترامپ این تغییر کرده است. “
اتفاق نظر کلی این است که توافق نامه های دو جانبه به احتمال زیاد در دولت بایدن عملکرد بهتری خواهند داشت ، که می تواند موقعیت هند را از نظر ژئوپلیتیک تحکیم بخشد.اما وقتی صحبت از توافق های جهانی در مورد تجارت و تغییرات آب و هوایی می شود ، بایدن همانطور که ترامپ از آنها ابراز تاسف می کند ، آنها را پشتیبانی خواهد کرد. و این بدان معناست که این دو موضوع از نظر تمایل حساس و پیچیده ، شانس بیشتری برای تبدیل شدن به زمینه های همکاری گسترده در زمان بایدن دارند تا تحت ترامپ .

انتظار است که بایدن به راهی چند جانبه پایبند باشد و مجدداً به توافقنامه آب و هوایی پاریس بپیوندد ، که ترامپ در سال 2017 از آن چشم پوشی کرد. ترامپ توافق نامه تغییر آب و هوا را برای ایالات متحده که در سال 2015 توسط کشورهایی که متعهد به کاهش انتشار بودند ، ناعادلانه دانست . اگر ایالات متحده مجدداً به این توافق نامه بپیوندد ، “این امر با فشار چند جانبه بر هند روبرو خواهد شد تا اقدامات بیشتری برای کاهش انتشار کربن و مشوق های تجاری بالقوه برای همکاری در زمینه توسعه فن آوری سبز انجام دهد ، اما اصطکاک ها همچنان بر سر استدلال دهلی نو مبنی بر اینکه کشورهای توسعه یافته کشورهای دیگر مانند هند را در سیاست های آب وهوایی اذیت خواهند کرد، ادامه خواهد داشت.

اما بازگشت به توافق پاریس و مذاکره مجدد درباره توافق هسته ای ایران که آمریکا نیز در سال 2018 از آن خارج شد هر دو نیاز به همکاری بیشتر با چین دارد. در نتیجه ، می توان انتظار داشت که بایدن فشارهای اخیر آمریکا بر چین را کاهش دهد تا مطابقت پکن یا مصالحه در مورد مسائل حاکمیت جهانی را بررسی کند. در عوض ، امتیازاتی که چین ممکن است از دولت بایدن بگیرد ، باید مشخص شود ، به ویژه در زمینه نقش ایالات متحده در هند و اقیانوس آرام ، ” در هر صورت ، احتمال می رود که توافق نامه در دوره ریاست جمهوری بایدن ساختار بیشتری داشته باشد.

منبع:http://peace-ipsc.org

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟