راز جذابیت و توسعه روزافزون ترکیه

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید

فارغ از صحت و سقم همه اظهارنظرها و مباحثی که درخصوص چرایی و چگونگی توسعه و پیشرفت و جذابیت چشمگیر ترکیه در عرصه سرمایه‏گذاری طی دو دهه اخیر، مطرح می‏شود؛ به‏نظر می‏رسد «یک واقعیت» در این میان از منظر طیف کثیری از صاحبنظران حوزه ترکیه نادیده گرفته می شود.

به‏ زعم ما، راز و سرّ توسعه و پیشرفت و جذابیت ترکیه طی دو دهه اخیر را نه در میزان بالای پتانسیل‏ها و ظرفیت‏های متعدد این کشور اعم از رشد و تقویت دموکراسی، برقراری ثبات و امنیت پایدار، ایجاد روابط نسبی حسنه با کشور اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا، برقراری روابط حسنه با کشورهای منطقه ای (حداقل در یک دهه اول حاکمیت حزب عدالت و توسعه)، بلکه باید در فقدان این پتانسیل‏ها و ظرفیت‏ها در کشورهای همجوار و منطقه‏ای و حتی برخی از کشورهای اروپایی جستجو کرد.

به بیان دیگر، پیشرفت‏ و توسعه‏ی همه جانبه ترکیه طی دو دهه اخیر، بیشتر از دلایل و عوامل داخلی، متأثر از دلایل و عوامل خارجی بوده است. به این معنا که ظرفیت و پتانسیل کشورهای منطقه‏ در عرصه توسعه و حکمرانی مطلوب، به شدت پایین آمده و به همین سبب، درصد جذابیت سرمایه‏گذاری و میزان پیشرفت و توسعه این کشورها، تقریباً منفی بوده است.

آغاز تحولات بیداری و بروز جنگ و درگیری در کشورهای سوریه و عراق، اعمال تحریم‏های سخت و سیاست فشار حداکثری علیه ایران از جمله دلایل مهم این افت و تنزل در منطقه غرب آسیا بوده است. لذا وقتی در سوریه، عراق، ایران و … ظرفیت و جذابیتی برای سرمایه‏گذاری باقی نمانده است، وقتی در کشورهای حوزه خلیج فارس، حوزه آسیای میانه، منطقه بالکان و … ظرفیت و پتانسیلی برای سرمایه‏گذاری کلان و گسترده وجود ندارد؛ طبعاً سیل سرمایه‏گذاران و فعالین اقتصادی و تجاری به سوی ترکیه روانه خواهد شد؛ طوری که آخرین آمارها نشان می‏دهد در ماه جولای سال 2020، خرید و فروش ملک در کشور ترکیه، 124 درصد رشد داشته و به بالاترین سطح خود در سالهای اخیر رسیده است؛ در این میان ایرانی‏ها طی سال 2020، با خرید 7189 واحد مسکونی در جایگاه نخست وجزو بزرگترین سرمایه‏گذاران خارجی در املاک این کشور قرار گرفتند. اتباع عراق با خرید هفت هزار و ۵۹۶ واحد، اتباع روسیه با خرید دو هزار و ۸۹۳، اتباع عربستان با خرید دو هزار و ۲۰۸ واحد و اتباع افغانستان با خرید دو هزر و ۱۹۱ واحد در ردیفهای دوم تا پنجم جای گرفتند.

معهذا، اگر روند به همین ترتیب ادامه پیدا کند؛ طولی نخواهد کشید که کشور ترکیه به «هارتلند» سرمایه‏گذاران از مناطق مختلف غرب آسیا، تا آسیای مرکزی و بالکان و قفقاز  و حتی اروپا مبدل خواهد شد. لذا دو حالت بیشتر پیشروی کشورهای منطقه باقی نمانده است: 1. یا باید تغییر و تحولاتی در عرصه حکمرانی ایجاد کنند و زمینه را برای برقراری امنیت سرمایه‏گذاری و توسعه فراهم کنند؛ 2. یا اینکه به وضعیت کنونی ادامه دهند؛ که در این صورت شاهد رشد و توسعه روزافزون کشور رقیب یعنی ترکیه و عقب ماندگی بیش از پیش خودشان خواهند بود.

شکل ذیل، تصویری از تأثیرگذاری و نقش آفرینی کشورهای منطقه ای و بین المللی در توسعه و پیشرفت و سرمایه‏ گذاری کشور ترکیه را به نمایش می‏گذارد. به زعم ما، هر یک از کشورهای مناطق مذکور در میزان رشد و توسعه کشور ترکیه طی حداقل دو دهه اخیر سهم قابل توجهی دارند و این واقعیتی است که معمای چرایی و چگونگی رشد و توسعه روزافزون ترکیه در عرصه‏های مختلف اقتصادی، تجاری، نظامی و … را پاسخ می دهد.

منبع:http://www.iras.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟