بررسی احتمال تشدید خشونت ها در روزهای آینده

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید

با نزدیک شدن به فصل بهار و پایان زمستان نگرانی ها در مورد تشدید خشونتهای خونین در افغانستان افزایش یافته است .اگر چه آغاز گفتگوهای بین الافغانی در دوحه قطر امیدواری به برقراری صلح و پایان خشونتهای خونین در افغانستان را افزایش داد اما امتناع گروه طالبان از ادامه گفتگوها در دوحه باعث شده است تا محافل سیاسی در افغانستان از آغاز دور جدید خشونتهای خونین ابراز نگرانی کنند.

البته گروه طالبان در جریان گفتگوهای بین الافغان در ماههای اخیر در دوحه نه تنها خشونتها را متوفف نکرد بلکه تلاش کرد با استفاده از حربه جنگ و خشونت از دولت افغانستان امتیاز بگیرد .براساس گزارش دفتر نمایندگی سازمان ملل “یوناما” در افغانستان در نیمه نخست سال 2020 حدود هزار تن از غیر نظامیان در حملات عمدی کشته شدند. براساس این گزارش18 مورد حمله به علمای دینی، 13 مورد به کارکنان خدمات درمانی، 11 مورد به اعضای سیستم قضایی و 6 مورد به فعالان مدنی ثبت شده است. در این حال حملات هدفمند در ماههای اخیر در افغانستان به مراکز آموزشی ، وکلا و مراکز فرهنگی و فرقه رایانه تشدید شده و دولت افغانستان گروه طالبان را مسئول این حملات می داند. براساس گزارش خبرگزاری ها تنها در ماه دسامبر سال 2020 بیش از شصت تن غی نظامی در حملات هدفمند در افغانستان کشته شدند. 

گروه طالبان که گروهی شبه نظامی است و اصولا به گفتگو و تفاهم سیاسی اعتقادی ندارد با توقف گفتگوهای بین الافغانی در دوحه قطر درصدد راستی آزمایی رفتار دولت جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا در قبال توافقنامه این گروه و آمریکا است که در دوحه قطر امضا شده است. در واقع گروه طالبان با بلاتکلیف نگه داشتن روند گفتگوهای دوحه و هشدار به دولت آمریکا در مورد پیامدهای عدول از توافقنامه دو جانبه دوحه در مورد خروج نیروهای آمریکایی تا ماه “می “از افغانستان، درصدد اعمال فشارهای سیاسی، نظامی و روانی بر کاخ سفید است تا با درک عواقب هر گونه عقب نشینی از توافقنامه دوحه به آن وفادار بماند. 

علاوه بر هشدارهای طالبان به آمریکا، همه ساله با نزدیک شدنبه فصل بهار و آب شدن برفها و امکان حرکت شبه نظامیان در کوهها و راههای صعب العبور نگرانیها در مورد حملات بهاری گروه طالبان در داخل افغانستان نیز افزایش می یابد. این گروه همه ساله در فصل بهار اقدام به تشدید حملات خود در مناطق مختلف افغانستان می کند و اکنون نیز با ایجاد رعب و وحشت در میان مردم در مورد آغاز عملیات سراسری این گروه درصدد است دولت و مردم افغانستان را به پذیرش خواسته های خود وادار کند.

در خصوص نگرانیها در مورد افزایش خشونتهای خونین در افغانستان از سوی گروه طالبان دلایل زیر قابل اشاره است: 

اول آنکه آمریکا هنوز به طور شاف موضع خود را در مورد توافقنامه دوحه مشخص نکرده است اظهارات اخیر جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا مبنی براینکه احتمال دارد دیپلماسی را در مورد افغانستان ادامه دهد گمانه زنی ها در مورد توقف خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان را مطرح می کند.

دوم آنکه گروه طالبان و پاکستان به عنوان حامی این گروه نگران آنند که در فرایند جدید گفتگوهای بین الافغانی با توجه به موضع دولت دموکرات آمریکا، اهداف آنها محقق نخواهد شد .به همین دلیل گروه طالبان سیاست ایجاد رعب و وحشت را ضد مردم افغانستان در پیش گرفته و با تهدید آمریکا نیز درصدد وادار کردن کاخ سفید به اجرای توافقنامه دوحه است.

سوم اینکه گروه طالبان در فصل زمستان که معمولا حملات خود را کاهش می دهد با خرید زمان خود را برای حملات بهاره تقویت می کند .البته در ماههای اخیر، طالبان با تغییر تاکتیک نظامی و عملیاتی خود حملاتش را به طور هدفمند برنامه ریزی کرد تا در میان اقشار مختلف مردم افغانستان رعب و وحشت را ایجاد نماید.

چهارم اینکه طالبان با حمایتهای داخلی از جمله از سوی حزب اسلامی حکمتیار درصدد است دولت محمد اشرف غنی را در مورد پیامدهای بی توجهی به خواست مخالفانش بترساند.هشدار اخیر گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی در مورد محاصره ارگ ریاست جمهوری و ساقط کردن دولت غنی شدیدترین تهدید علیه دولت کابل تلقی میشود. هر چند بهانه حکمتیار آزاد کردن زندانیان حزب اسلامی از زندانهای افغانستان است اما عملکرد وی در افغانستان بحران زایی و خشونتگرایی است که مجددا با فرصت طلبی درصدد است همراه با طالبان افغانستان را با خشونتهای خونین روبرو کنند که به نظر می رسد زمان اینگونه تهدیدات سپری شده است.

 

منبع:https://telegra.ph

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟