اقتصاد ترکیه در آینه نظرسنجی ها

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در میان حامیان احزاب مختلف، 62 درصد از حامیان حزب عدالت و توسعه مدیریت اقتصادی حکومت را موفقیت آمیز توصیف کرده اند. در این میان صرفا 26 درصد از حامیان حزب حرکت ملی گرا مدیریت اقتصادی حکومت را موفقیت آمیز توصیف کرده اند. در میان مخالفین نیز آمار کسانی که مدیریت حکومت در زمینه اقتصاد را موفقیت آمیز می دانند بسیار ناچیز بوده است

شرکت آدامور

در نظرسنجی اخیر شرکت آدامور که در مورد وضعیت بیکاری در دوران کرونا انجام شده است؛ 13 درصد از شرکت کنندگان از بیکار شدن خود در دوران کرونا سخن گفته اند. 11 درصد از آن ها از مرخصی بدون حقوق خود در دوران کرونا گفته و 6 درصد نیز از مرخصی با حقوق در این دوران سخن گفته اند. 5/7 درصد نیز گزینه دورکاری را انتخاب کرده اند. و 60 درصد از شرکت کنندگان هم از عدم تغییر در وضعیت کاری خود سخن گفته اند.

در دوران کرونا وضعیت شغلی شما چه تغییری کرده است؟ از بالا به پایین؛ عدم تغییر، اخراج از کار، مرخصی بدون حقوق، دورکاری، مرخصی با حقوق، و سایر

 

78 درصد از شرکت کنندگان در این نظرسنجی، سیاست های اقتصادی حکومت را ناموفق ارزیابی کرده اند. تنها 12 درصد از آن ها از توفیق سیاست های اقتصادی حکومت سخن گفته اند. 8 درصد نیز از ابراز نظر اجتناب کرده اند.

در میان حامیان احزاب مختلف، 62 درصد از حامیان حزب عدالت و توسعه مدیریت اقتصادی حکومت را موفقیت آمیز توصیف کرده اند. در این میان صرفا 26 درصد از حامیان حزب حرکت ملی گرا مدیریت اقتصادی حکومت را موفقیت آمیز توصیف کرده اند. در میان مخالفین نیز آمار کسانی که مدیریت حکومت در زمینه اقتصاد را موفقیت آمیز می دانند بسیار ناچیز بوده است.  

 

آیا مدیریت اقتصادی حکومت را موفقیت آمیز می دانید؟ سبز آری، آبی خیر، و نارنجی نیز به معنای عدم پاسخ صریح است. به ترتیب از بالا؛ مرددین، سایر، حرکت ملی گرا، ایی پارتی، دمکراتیک خلق ها، جمهوریت خلق، عدالت و توسعه

سوال دیگری نیز به موضوع پیش بینی خانواده ها از وضعیت اقتصادی خود در سال های آینده پرداخته است که 71 درصد از شرکت کنندگان از احتمال بدتر شدن وضعیت اقتصادی و درآمدی خود و خانواده هایشان در سال های آتی سخن گفته اند. صرفا 6 درصد از شرکت کنندگان نسبت به بهبود وضعیت اقتصادی خود در سال های آینده ابراز امیدواری کرده اند.

به ترتیب از بالا به پایین؛ بهتر خواهد شد، بدتر خواهد شد، ثابت خواهد ماند، نظری ندارم

 

84 درصد از شرکت کنندگان در این نظرسنجی کمک های مالی حکومت در دوران شیوع کرونا را ناکافی دانسته اند. صرفا 11 درصد از آن ها کمک های حکومتی را کافی دانسته اند. 

42 درصد از شرکت کنندگان در این نظرسنجی معتقدند که در یک سال اخیر هزینه های آن ها در بازارهای مختلف بیش از 40 درصد افزایش داشته است.

 

تعداد افرادی که رشد هزینه های مسکن و اقامت خود را بالاتر از 40 درصد دانسته اند 21 درصد بوده است. 10 درصد نیز افزایش هزینه ها در بخش مسکن و اقامت را بین 30 تا 40 درصد دانسته اند. تنها 21 درصد از شرکت کنندگان از عدم تغییر در هزینه های مسکن و اقامت سخن به میان آورده اند.

 

44 درصد از شرکت کنندگان از افزایش بالای 40 درصدی هزینه های حمل و نقل خود در یک سال اخیر گفته اند. 17 درصد از آن ها نیز تغییرات در عرصه حمل و نقل را بین 30 تا 40 درصد دانسته اند.

شرکت متروپل

نظرسنجی اخیر متروپل نشان می دهد که نیمی از مردم مایل به اقامت و تحصیل در خارج از کشور می باشند. 47 درصد از شرکت کنندگان در این نظرسنجی از تمایل خود به اقامت و تحصیل در خارج از کشور سخن گفته و 45 درصد نیز با چنین دیدگاهی مخالفت کرده اند. در این بین 34 درصد از حامیان حزب عدالت و توسعه، 43 درصد از حامیان حزب حرکت ملی گرا، 57 درصد از حامیان حزب جمهوریت خلق، 57 درصد از حامیان حزب ایی پارتی، و 66 درصد از حامیان حزب دمکراتیک خلق ها نسبت به اقامت و تحصیل در خارج ابراز تمایل کرده اند.

 

سوال دیگری نیز از این قرار بوده است؛ که خود یا فرزندتان مایل به ادامه تحصیل در کدام یک از کشورهای زیر هستید؟ 23 درصد از شرکت کنندگان گزینه آلمان، 17 درصد گزینه انگلستان، 13 درصد آمریکا، 4 درصد روسیه، و 1 درصد نیز چین را انتخاب کرده اند.

(لیست احزاب در جدول ، از بالا به پایین؛ عدالت و توسعه، جمهوریت خلق، ایی پارتی، دمکراتیک خلق ها، حرکت ملی گرا، حزب سعادت، سایرین

 

روابط ترکیه و آمریکا یکی دیگر از موضوعات جالب توجه در نظرسنجی اخیر متروپل بوده است. 44 درصد از شرکت کنندگان در پاسخ به این سوال که آیا ترکیه باید به اتحاد با آمریکا ادامه دهد؟ پاسخ منفی ابراز داشته اند. 38 درصد نیز بر لزوم تداوم اتحاد با آمریکا سخن گفته اند. بالاترین میزان مخالفت با اتحاد ترکیه و آمریکا در میان حامیان حزب سعادت قرار دارد که رقم 77 درصد را نشان می دهد. پس از حزب سعادت، حامیان حزب حرکت ملی گرا قرار دارند که 58 درصد از آنان با اتحاد با آمریکا مخالفت کرده اند. پس از این دو حزب نیز 48 درصد از حامیان حزب جمهوریت خلق با تداوم اتحاد با آمریکا مخالفت کرده اند. 42 درصد از حامیان حزب عدالت و توسعه نیز با تداوم اتحاد با آمریکا مخالفت کرده اند. 50 درصد از حامیان حزب دمکراتیک خلق ها با تداوم اتحاد با آمریکا موافقت کرده اند.

58 درصد از شرکت کنندگان در نظرسنجی متروپل از عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا حمایت کرده اند. 30 درصد از آن ها نیز با عضویت ترکیه در این اتحادیه مخالفت نموده اند. حامیان حزب عدالت و توسعه 38 درصد و حامیان حزب حرکت ملی گرا با 36 درصد بیشترین مخالفت را با عضویت در این اتحادیه نشان داده اند. حامیان حزب دمکراتیک خلق ها با 88 درصد، و حامیان حزب جمهوریت خلق با 77 درصد به ترتیب بیشترین حمایت را از عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا نشان داده اند.

 

منابع پژوهش در دفتر پژوهشکده موجود است

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟