چگونه دولت بایدن بر اقتصادهای خاورمیانه اثر خواهد گذاشت

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
برنامه­ های بایدن برای مهار کرونا در داخل آمریکا از یک سو و  تلاش­ه ای وی برای افزایش همکاری ­های بین المللی برای مدیریت بیماری کرونا از سوی دیگر، با واکنش مثبت بازارهای جهانی مخصوصا بازارهای خاورمیانه روبرو خواهد شد.

امجد احمد – 11 نوامبر 2020 – شورای آتلانتیک

احمد در این مقاله توضیح می­دهد که در دوران بایدن سه موضوع کلیدی بر تحولات اقتصادی خاورمیانه تاثیرگذار است:

  1. موضوع کووید-19: برنامه­ های بایدن برای مهار کرونا در داخل آمریکا از یکسو و تلاش­ های وی برای افزایش همکاری­  های بین المللی برای مدیریت بیماری کرونا از سوی دیگر، با واکنش مثبت بازارهای جهانی مخصوصا بازارهای خاورمیانه روبرو خواهد شد.
  2. تنظیم بازار انرژی و بازگشت به حفاظت از محیط زیست: بایدن در مناظرات انتخاباتی اعلام کرد که در روز اول حضور خود در کاخ سفید به توافقنامه اقلیمی پاریس خواهد پیوست و همچنین تاکید کرده که به گذر از انرژی­های فسیلی به انرژی­  های تجدیدپذیر متعهد است. این موضوع باعث می­شود که موانع تولید نفت و گاز در ایالات متحده بیشتر شود. اگرچه در بلندمدت این موانع باعث کاهش فروش انرژی خلیج فارس می­شود ولی در کوتاه مدت، این موضوع، درآمد آنها را افزایش خواهد داد.
  3. تاکتیک ­های متفاوت در برابر چین: رویکرد ترامپ در بستن تعرفه به کالاهای چینی باعث افزایش هزینه ­ها برای خانوارهای آمریکایی شد. این اقدام در دوران بایدن ادامه پیدا نخواهد کرد و وی مقابله با چین را با راهبرد متفاوتی ادامه خواهد داد. در نتیجه بازگشت رونق به اقتصاد جهانی، اقتصادهای خاورمیانه که همیشه از انتخاب یکی از دو کشور چین و آمریکا واهمه دارند، رشد اقتصادی بیشتری را تجربه خواهند کرد.

 

How the Biden administration will impact Middle East economies

 

منابع پژوهش در دفتر پژوهشکده موجود است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟