بایدن و اسرائیل: ثبات و تغییر

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
مهمترین اولویت­ های بایدن مقابله با بیماری کرونا و بحران اقتصادی ناشی از آن خواهد بود. وی در صورت مجبور شدن و به خطر افتادن منافع حیاتی امنیت ملی به امور خارجه می­پردازد.

ایتان گیلبوا – 12 نوامبر 2020 – مرکز بگین-سادات برای مطالعات استراتژیک

گیلبوا در این مقاله ابتدا به عوامل تعیین ­کننده در سیاست خارجی آمریکا می­ پردازد:

  • مهمترین اولویت­ های بایدن مقابله با بیماری کرونا و بحران اقتصادی ناشی از آن خواهد بود. وی در صورت مجبور شدن و به خطر افتادن منافع حیاتی امنیت ملی به امور خارجه می­پردازد.
  • توانایی بایدن در تصویب قانون، بودجه و انتصاب مقامات ارشد، قضات و دیپلمات­ ها به ساختار کنگره و مخصوصا سنا مربوط است. بنابراین پیروزی در دور دوم انتخابات سنا در ایالت جورجیا برای وی ضروری است.
  • نفوذ و قدرت “پیشروها” در حزب دموکرات افزایش یافته و این گروه به شدت ضداسرائیلی و حتی ضدیهود هستند. اگرچه بایدن در برابر تلاش آنها برای وارد کردن مواضع ضد اسرائیلی در بستر حزب مخالفت کرده اما در صورتی که بخواهد انسجام حزب را حفظ کند و از مخالفت آنها جلوگیری کند، مجبور خواهد شد چند نفر از این طیف را به سمت ­های کابینه منصوب کند.
  • بایدن گفته که از نتانیاهو بابت نزدیکی وی به جمهوری خواهان در چهار سال گذشته انتقام نخواهد گرفت اما محتمل است افرادی از تیم سیاست خارجی وی مانند سوزان رایس و آنتونی بلینکن کمتر نسبت به اسرائیل بخشنده باشند.
  • رویکرد کلان آمریکا در عقب نشینی از رهبری جهانی می­ تواند بر امنیت اسرائیل تاثیر منفی بگذارد زیرا تهدیدات در خاورمیانه افزایش خواهند یافت.
  • بایدن برخلاف ترامپ، نزدیکی به اروپا را در دستور کار قرار خواهد داد. این رویکرد اسرائیل را در موضع دشواری قرار می­دهد زیرا اروپا طرفدار سازش و امتیاز دادن به ایران در مورد سلاح­ های هسته ای است و نگرش بسیار انتقادی نسبت به روابط اسرائیل با فلسطینی ­ها دارد.

گیلبوا سپس رابطه بایدن با اسرائیل را به شرح زیر مورد بررسی قرار می ­دهد:

  • کمک­های نظامی، هماهنگی اطلاعاتی، همکاری ­های امنیتی، مانورهای نظامی مشترک و توسعه سیستم­  های موشکی بین دو کشور تداوم خواهد یافت.
  • بایدن بر خلاف پیشنهاد “پیشروها”ی حزب دموکرات کمک­ های نظامی به اسرائیل را تعلیق نمی­کند تا از فلسطینی ها امتیاز بگیرد.
  • به دلیل افزایش قدرت “پیشروها” در حزب دموکرات، به حقوق بشر در دوره وی توجه ویژه­ای خواهد شد. فلسطینی­ ها که توانسته ­اند موضوع خود را به عنوان موضوعی حقوق بشری در نظام بین ­الملل مطرح کنند، از منتفعین بزرگ این نگاه خواهند بود. علاوه بر این، “پیشروها” کشورهای حاشیه خلیج فارس را به عنوان رژیم­  های مرتجع می­ شناسند. این موضوع می­تواند در روابط آمریکا با محور عبری-عربی اصطحکاک ایجاد کند.
  • سیاست ایرانی بایدن با توافق نامه آبراهام در تضاد است. یکی از دلایل توافقنامه آبراهام سامان دادن به ائتلافی برای مهار ایران در خاورمیانه بود. اما توسعه روابط با ایران می­تواند زمینه نزدیکی کشورهای عربی و اسرائیل را از میان ببرد.

بایدن کمک ­ها به سازمان آزادیبخش فلسطین را از سر گرفته و با گسترش شهرک ­های یهودی در کرانه باختری مخالفت خواهد کرد.

 

https://besacenter.org/perspectives-papers/biden-israel-continuity-change/

منابع پژوهش در دفتر پژوهشکده موجود است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟