پنج پرسش بزرگ هنگام رأی گیری آمریکا: اوراسیا

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
دولت آمریکا از سه مسیر سیاسی – دیپلماتیک، حمایت از جامعه مدنی مدافعان حقوق بشر و حمایت از جنبش اعتراضی مردم می­تواند در تحولات این کشور مشارکت کند.

مرکز اوراسیا – ۲۶ اکتبر – شورای آتلانتیک

شورای آتلانتیک در این مقاله به بررسی چالش­ های اوراسیا و اقدامات احتمالی بایدن در قبال آنها می پردازد.

  • بحران قره باغ: در مورد این بحران اولویت واشینگتن باید حفظ امنیت ساکنان ارمنی تبار قره باغ، بازگشت آذربایجانی های آواره داخلی و همزیستی مسالمت آمیز ساکنان آدربایجان و ارمنستان باشد. جو بایدن احتمالا علاقمند می­ شود تا یک رویکرد چندجانبه گرایانه برای پایان دادن به مناقشه را پیگیری کند اما عدم تمایل نخست وزیر ارمنستان تلاش­  های وی را خنثی خواهد کرد.
  • آسیای میانه: این منطقه در بین دوگانه اتحادیه اقتصادی اوراسیا و ابتکار یک جاده یک کمربند قرار دارد و ایالات متحده باید بکوشد محور سومی برای کشورهای این منطقه ایجاد کند. مهمترین شریک برای ایجاد محور آمریکا، ازبکستان معرفی شده است. هدف بعدی پس از این کشور قزاقستان خواهد بود.
  • اوکراین: برای جلوگیری از تجدیدنظرطلبی کرملین در اروپا رئیس جمهور آینده باید کمک نظامی به اوکراین را افزایش، از شکست پروژه Nord Stream 2 مطمئن و در صورت تشدید فشارهای مسکو بر اوکراین، تحریم ­های بیشتری بر مسکو تحمیل کند.
  • روسیه: بایدن به وضعیتی که باعث جسور شدن پوتین شده پایان خواهد داد. وی از طریق تقویت وضعیت دفاعی ناتو، بالا بردن هزینه­ های تجاوز و دخالت روسیه در دموکراسی ­های غربی، تقویت دفاع سایبری آمریکا، ممانعت از جریان پول­ های روسی در اقتصاد آمریکا سعی خواهد کرد بن­ بست مذاکرات دیپلماتیک را شکسته و احتمال دستیابی به صلحی عادلانه را افزایش دهد. توافق در زمینه ­های ایران و کره شمالی می­تواند شانس تعامل با روسیه حول موضوع اوکراین را نیز افزایش دهد.
  • بلاروس: دولت آمریکا از سه مسیر سیاسی – دیپلماتیک، حمایت از جامعه مدنی-مدافعان حقوق بشر و حمایت از جنبش اعتراضی مردم می ­تواند در تحولات این کشور مشارکت کند.

 

  •  

https://www.atlanticcouncil.org/blogs/new-atlanticist/five-big-questions-as-america-votes-eurasia/

 

منابع پژوهش در دفتر پژوهشکده موجود است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟