از دولت بایدن در مورد ایران باید چه انتظاری داشت؟

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
بایدن ابتدا پیشنهاد می­کند که اگر ایران به برجام برگردد، فعالیت هسته­ای خود را معکوس کند و تعهد دهد که در مورد سایر موضوعات وارد مذاکره شود، آمریکا مجدداً وارد برجام خواهد شد.

تم در این مقاله ابتدا دو هدف دولت بایدن درباره برنامه جامع اقدام مشترک را بر می‌شمارد:

.1جلب رضایت ایران برای رعایت جنبه­های فنی توافق هسته­ای؛

.2آغاز مذاکرات اضافی در سه زمینه فراتر از برجام، شامل برنامه موشک­های بالستیک، فعالیت­های منطقه‌ای و تمدید جدول زمانی در برخی از بندهای توافق هسته­ای.

تم در ادامه با رد مشابهت سیاست بایدن درباره ایران با سیاست ترامپ به بررسی تفاوت­های این دو سیاست می­پردازد:

  • بایدن ابتدا پیشنهاد می­کند که اگر ایران به برجام برگردد، فعالیت هسته­ای خود را معکوس کند و تعهد دهد که در مورد سایر موضوعات وارد مذاکره شود، آمریکا مجدداً وارد برجام خواهد شد؛ اما ترامپ به دنبال یک توافق جایگزین ”جدید و بهتر” بود که شامل تمام فعالیت­های هسته‌ای، موشکی و منطقه­ای باشد.
  • دولت بایدن همکاری با قدرت­های اروپایی را در زمینه توافق در مورد فعالیت­های موشکی و منطقه­ای ایران به شیوه­ای جدی تر از دولت ترامپ دنبال خواهد کرد. ترامپ در حالی که سه شریک اروپایی برجام مشغول مذاکره با وی در مورد چگونگی اجماع برای دستیابی به توافقات تکمیلی با ایران بودند، بدون هیچ هشدار قبلی به متحدان از برجام خارج شد.
  • ایران در چهار سال اخیر به تنها موضوع در روابط آمریکا و رژیم صهیونیستی-خلیج‌فارس تبدیل شده بود. دولت بایدن سیاست ملایم­تری را در پیش خواهد گرفت که ایران را به یکی از موضوعات متعدد سیاست خارجی در خاورمیانه تبدیل می­کند. موضوعاتی مانند حقوق بشر و ظهور چین در خاورمیانه از محورهای اصلی مورد توجه دولت بایدن در این منطقه به شمار می‌روند. وی در نهایت پیشنهاد می­کند کشورهای حاشیه خلیج‌فارس اگر در زمینه مسائل منطقه­ای با حسن نیت عمل نکنند، دولت بایدن صرفاَ با تمرکز بر سه متحد اروپایی خود در برجام، اتحادیه اروپا،چین و روسیه مذاکرات را پیش ببرد.

 

 

منابع پژوهش در دفتر پژوهشکده موجود است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟