انفجار بندر بیروت؛ گسترش دامنه تقابل جمهوری اسلامی ایران و رژیم صهیونیستی

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید

انفجار روز سه شنبه 4 اوت بندر بیروت از همان ساعات ابتدایی با واکنش گسترده در فضای رسانه ای رژیم صهیونیستی همراه بود. پس از اشاره به ابعاد شوک آور تخریب و تلفات انسانی در ساعات نخستین این حادثه،  به تدریج حزب الله لبنان به عنوان متهم ردیف اول وقوع این حادثه معرفی شد. برخی روزنامه های رژیم صهیونیستی با معرفی نیترات آمونیاک به عنوان عامل اصلی وقوع این انفجار مشکوک با استناد به همکاری های سال های اخیر موساد با نهادهای امنیتی برخی کشورهای اروپایی همچون آلمان، قبرس و انگلستان در کشف انبارهای ادعایی نتیرات آمونیاک حزب الله در کشورهای فوق، مدعی شدند که مواد مزبور نیز به حزب الله لبنان تعلق داشته است.

در این بین «موشه یعلون» رئیس اسبق ستاد مشترک ارتش رژیم صهیونیستی و یکی از رهبران حزب «یش عتید-تلم» در مصاحبه خود با سایت ایلاف اظهار داشت پیش از انفجار در ذخایر آمونیاک موجود در بندر بیروت، انفجار دیگری در انبار تسلیحاتی حزب الله در مجاورت این محل به وقوع پیوسته و در ادامه با تسری حریق مزبور به انبار ذخایر آمونیاک این انفجار رقم خورده است.

یعلون همچنین مدعی شد که حزب الله ضمن در دست داشتن کنترل کامل بندر بیروت از وجود این میزان از ذخایر نیترات آمونیاک اطلاع داشته است. همچنین «آنا آهارونیم» خبرنگار روزنامه اورشلیم پست نیز در گزارشی با استناد به نتایج تحقیقات «مرکز آموزش و تحقیقات آلما» مدعی شد که انبار تسلیحاتی حزب الله در ساحل بندر بیروت یکی از 28 نقطه در سرتاسر لبنان بوده است که حزب الله از آن به عنوان انبارهای تسلیحاتی خود در پیرامون مناطق شهری و مسکونی استفاده می کرده است.

اما در فاصله 48 ساعت پس از وقوع انفجار دردناک بندر بیروت، «تصوی یخزکالی» مطرح ترین کارشناس رسانه ای رژیم صهیونیستی در حوزه جهان عرب و مدیر میز عربی شبکه 13 تلویزیونی این رژیم با استناد به برخی منابع امنیتی مدعی شد: «ظاهرا حزب الله نیترات آمونیاک ذخیره شده در بندر بیروت را با هدف استفاده از آن در جنگ سوم لبنان بر علیه ما تهیه کرده بوده است» تا شایعات پیرامون احتمال دست داشتن نهادهای امنیتی و اطلاعاتی رژیم صهیونیستی در این حادثه قوت بگیرد.

به تدریج ردپای منازعه ایران و رژیم صهیونیستی در این منازعه پررنگ تر شد و در ادامه «آنا آهارونیم» با استناد به سخنان «دنی دانون» نماینده رژیم صهیونیستی در سازمان ملل متحد مدعی شد اسرائیل دریافته بود 

که ایران و سپاه قدس از کانال دریایی به ویژه بندر بیروت به منظور انتقال سلاح برای حزب الله استفاده می کردند.

 «آهارونیم» در ادامه افزود اسرائیل متوجه احتیاط ایران در ورود به تقابل نظامی در تحولات منطقه با هدف عدم تاثیر مثبت به سود ترامپ در آستانه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شده است و از همین رو پیشروی های امروز اسرائیل به دلیل عدم پاسخگویی ایران، در صورت انتخاب مجدد ترامپ، تعیین کننده خط صفر مذاکره احتمالی وی با سران جمهوری اسلامی ایران در آینده خواهد بود.

با این حال برخی دیگر از تحلیل گران برجسته رژیم صهیونیستی نسبت به نقش احتمالی این رژیم در حادثه بیروت ابراز نگرانی کردند. در این میان «یوسی ملمان» کارشناس نام آشنای رژیم صهیونیستی مدعی شد وقتی غبار حادثه بیروت فرو بنشیند؛ چه بسا حزب الله رویکردی تحریک آمیزتر در قبال اسرائیل در پیش گیرد. وی همچنین به شکلی تلویحی نسبت به احتمال دست داشتن دستگاه های امنیتی و اطلاعاتی اسرائیل در این حادثه ابراز نگرانی نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟