سفر وزیر خارجه یونان به سرزمین های اشغالی

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
«نیکوس دندیاس»، وزیر خارجه یونان هفته گذشته با سفر به سرزمین های اشغالی درباره آخرین وضعیت منازعه دریای مدیترانه به رایزنی و گفت‌وگو با مقامات این رژیم پرداخت. همزمان با تشدید اختلافات میان ترکیه و یونان در دریای مدیترانه و اعزام یک ناو جنگی ترکیه برای آنچه که حفاظت از خدمه کشتی کاوشگر دولت آنکارا اعلام شده، تنش‌ها میان آتن و آنکارا سیر صعودی به خود گرفته است.

 در این میان تل‌آویو با حمایت از موضع یونان در این منازعه، درصدد محدود کردن حوزه عمل ترکیه در آبهای مدیترانه است. در جریان سفر وزیر خارجه یونان به اورشلیم همچنین مقرر شد تا 600 گردشگر اسرائیلی نیز از یونان بازدید نمایند. البته این گردشگران تنها حق دارند در چهار شهر آتن، کرت، سالونیکی و کورفو تردد کنند.

همزمان با تحرکات دیپلماتیک فوق، حرکت یک ناو ترکیه ای به سوی آبهای نزدیک به جزیره کاستلوریزوی یونان بر احتمال درگیری نظامی میان طرفین افزوده است. در همین راستا نتانیاهو در دیدار با دندیاس گفت: «ما با هرگونه اقدام تهدیدآمیز و تجاوزکارانه در مدیترانه مخالفیم، از جمله درباره ترکیه. ما تحولات این منطقه را به دقت دنبال می‌کنیم و با یونان در پروژه‌های دریاییش اعلام همبستگی می‌کنیم.» پس از اعلام تقویت حضور نظامی فرانسه در مدیترانه برای کمک به یونان، حمایت تل‌آویو از این کشور درباره ترکیه جدیدترین تحول مهم در منطقه مدیترانه به حساب می‌آید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟