آمادگی اردوغان برای نبرد به خاطر «وطن آبی»؛ آزمونی سخت برای پیمان ناتو

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
«جم گوردنیز»، طراح دکترین «وطن آبی» معتقد است که ورود فرانسه به مناقشه موجود میان آنکارا و آتن و اصرار یونان بر مالکیت جزایر مدیترانه، ناتو را در آستانه فروپاشی قرار داده است.

گوردنیز، فرمانده سابق نیروی دریایی ترکیه، اقدام «امانوئل ماکرون»، رئیس جمهوری فرانسه نسبت به اعزام کشتی‌های جنگی برای امدادرسانی به یونان در جریان مناقشه آتن و آنکارا را به «ریختن بنزین بر آتش بحران در مدیترانه» توصیف کرد و به فرانسه هشدار داد که با اقدام‌های تهدیدآمیز و تشدید مناقشه میان سه عضو ناتو، این پیمان را به مخاطره انداخته است.

او در ادامه تاکید کرد که به اعتقاد اکثر مردم ترکیه تحرکات فرانسه در شرق مدیترانه بچه‌گانه و خطرناک است و تهدید ترکیه از سوی فرانسه به هیچ وجه قابل درک نیست و تنها موجب به خطر افتادن امنیت منطقه می‌شود.

کشف ذخایر مهم گاز طبیعی در آبهای ساحلی قبرس و برخی جزایر متعلق به یونان موجب آغاز رقابت منطقه‌ای برای تصاحب بیشتر این ثروت منطقه‌ای شده است.

این رقابت بیشترین تنش را میان ترکیه و یونان افزایش داده؛ دو عضو ناتو که در سال ۱۹۹۶ نیز بر سر جزایر غیرمسکونی دریای اژه با هم وارد درگیری نظامی شدند.

بر همین اساس، گوردنیز که طراحی کننده دکترین وطن آبی بوده، تاکید دارد که اگر کشورهای اروپایی به یونان برای کوتاه آمدن از ادعای خود در مورد جزایر مدیترانه فشار نیاورند، با اولین اقدام نظامی یونان علیه ترکیه پایان پیمان ناتو فرا خواهد رسید، وی معتقد است که ترکیه از انزوای دوران جنگ سرد خارج شده و باید به جایگاه واقعی خود به عنوان یک قدرت منطقه‌ای دست یابد.

فرانسه از ابتدای اوت توافق‌نامه همکاری دفاعی بین فرانسه و قبرس را که سه سال پیش امضا شده، به مرحله اجرا گذاشت همچنین وزارت دفاع فرانسه ۱۳ اوت با صدور در بیانیه‌ای اعلام کرد که ضمن مشارکت در رزمایش مشترک با یونان، حضور خود در آبهای مدیترانه را با هدف «افزایش امنیت ناوبری دریایی» افزایش می‌دهد.

در همین رابطه، «رجب  طیب اردوغان»، رئیس جمهوری ترکیه اظهار داشت: مساله تنها به نبرد برای دستیابی به حقوق‌مان در منطقه محدود نمی شود بلکه مساله با آینده ترکیه در ارتباط است.

وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا هفته گذشته با برگزاری یک نشست ویدئویی از ترکیه و یونان خواستند که سطح تنش دو جانبه را به سرعت کاهش دهند و از تحرکات نظامی اجتناب کنند.

با این حال، ترکیه روز یکشنبه اعلام کرد که ماموریت تحقیقاتی و اکتشافی کشتی «اوروچ رئیس» را در دریای مدیترانه، ۴ روز دیگر و تا ۲۷ اوت تمدید کرده است. اعزام این کشتی که همراه با اسکورت شناورهای نیروی دریایی ترکیه بود، یکی از دلایل افزایش سطح تنش میان آتن و آنکارا بود.

دلیل افزایش تنش‌ها

ترکیه و یونان در رقابت برای بهره برداری از منابع انرژی شرق مدیترانه در مقابل یکدیگر قرار دارند.

در سال های اخیر کشف ذخایر عظیم گاز در آبهای نزدیک به سواحل قبرس، سبب شده که دولت های قبرس، یونان، اسرائیل و مصر به اتفاق در صدد حداکثر بهره برداری از این ذخایر برآیند. به عنوان بخشی از توافق قرار است انرژی به دست آمده از طریق یک خط لوله دو هزار کیلومتری از مدیترانه به اروپا صادر شود.

سال گذشته ترکیه حفاری در آبهای غرب قبرس را توسعه داد. این جزیره از سال ۱۹۷۴ تقسیم شده و بخش شمالی تحت کنترل ترکیه را تنها آنکارا به عنوان یک کشور مستقل به رسمیت شناخته است. استدلال ترکیه همواره این بوده که از منابع طبیعی جزیره قبرس باید به طور مشترک بهره برداری شود.

در نوامبر ۲۰۱۹، آنکارا موافقتنامه ای با لیبی امضاء کرد که به گفته ترکیه یک منطقه اقتصادی انحصاری را که از ساحل جنوب ترکیه تا سواحل شمال شرق لیبی امتداد دارد، ایجاد کرده است. مصر این موافقتنامه را غیرقانونی می داند و یونان گفته است عجیب است که در این موافقتنامه جزیره یونانی کرت که بین دو کشور قرار دارد، نادیده گرفته شده است.

منبع:https://mdeast.news/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟