«پول به جای سربازی»؛ استراتژی جدید سوریه برای دستیابی به منابع مالی بیشتر

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
بنا به گزارشی که سایت «Scroll N» منتشر کرده به نظر می رسد ویروس کرونا و تحریم های امریکا موسوم به «قانون قیصر» نظام سوریه را وادار کرده تا برخی از اولویت ها و اصول به ویژه آنچه به شروط سربازی مرتبط است را تغییر دهد.

این سایت توضیح داد که «بشار اسد»، رئیس جمهوری سوریه در سایه تنگنای مالی ای که قرار گرفته ناچار شده استراتژی جدیدی برای دستیابی به منابع مالی بیشتر در پیش بگیرد.

یکی از راه هایی که دولت سوریه برای تامین مالی بیشتر در نظر گرفته، اصلاح قانون سربازی برای دستیابی به منابع مالی بیشتر از طریق معافیت از سربازی اجباری از طریق پرداخت پول است به گونه ای که مردان می توانند از طریق پرداخت پول و هزینه سربازی خود را بخرند.

این اولین بار است که دولت سوریه این چنین اقدامی را اتخاذ می کند چرا که پیش از این معافیت از سربازی با پرداخت پول امکان پذیر بود اما برای کسانی که مهاجرت کرده و از مدت مهاجرت آنها 5 سال گذشته است.

این قانونی که به تازگی اصلاح شده نه تنها مردانی را که توانایی انجام سربازی را دارند با پرداخت پول معاف می کند بلکه کسانی که معافیت های پزشکی دارند و برخی از آنها در دفاتر اداری ارتش خدمت می کنند نیز می توانند با پرداخت پول از سربازی معاف شوند.

به نظر می رسد سوریه این اقدام را با توجه به اینکه اکثر مناطق خود را پس گرفته و دیگری نیازی به سرباز بیشتر ندارد اتخاذ کرده است تا از این طریق خزانه دولت را هم با مبالغی که برای معافیت دریافت می کند پر کند.

بنا بر نص قانون اساسی سوریه در سال 1973 و 2012، فرزندان ذکور بالغ باید خدمت نظامی اجباری (سربازی) را پشت سر بگذارند.

پیش از این اسد در یک سخنرانی در ژوئیه 2015، بر رابطه «تعلق ملی» و خدمت سربازی تاکید کرد و گفت: «وطن برای کسانی نیست که در آن زندگی می کنند یا ملیت او را دارند، بلکه برای کسانی است که از آن دفاع و از آن محافظت می کنند.»

منبع:https://mdeast.news/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟