اذعان امارات؛هیچ تضمینی از اسرائیل برای توقف طرح الحاق کرانه باختری دریافت نکرده‌ایم

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
 «عمر غباش»، معاون امور فرهنگی و دیپلماسی عمومی وزیر امور خارجه امارات اذعان کرد که کشورش هیچ گونه تضمینی در رابطه با طرح الحاق کرانه باختری از سوی اسرائیل در برابر عادی‌سازی روابط با تل‌آویو دریافت نکرده است و این امر مربوط به تفاهمات میان طرفین بوده که تا اندازه‌ای بین امارات و اسرائیل اعتماد ایجاد کرده است.

در خصوص انتقادات شدید رهبران فلسطینی از توافق امارات و اسرائیل برای عادی‌سازی روابط، غباش در گفت‌وگو با روزنامه ایندی‌پندنت تصریح کرد: امارات کشوری دارای حاکمیت است و هدیه‌ای برای مردم فلسطین نیست تا آنها درباره شروط هر گونه رابطه با اسرائیل تصمیم‌گیری کنند.

وی در ادامه توافق امارات و اسرائیل را فرصتی برای تنفس دانست تا اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها دست به بازبینی در مذاکرات صلحی بزنند که بارها و بارها شکست خورده است.

معاون وزیر امور خارجه امارات، اقدام کشورش در عادی‌سازی روابط با اسرائیل را اینگونه توجیه کرد که این توافق به امارات اجازه خواهد داد تا نقشی پررنگ در اقناع اسرائیل در مراعات حقوق مردم فلسطین ایفا کند، تشکیلات خودگردان فلسطین از دو سال پیش با امریکایی‌ها مذاکره‌ای انجام نداده است، در صورت عدم مذاکره، جهان به مسیر خود ادامه می‌دهد، معتقدیم که مشارکت باید مسیری برای حرکت رو به جلو باشد.

در راستای اظهارات غباش، «انور قرقاش»، وزیر مشاور امارات در امور خارجه پیشتر اعلام کرده بود که اقدام امارات در عادی‌سازی روابط با اسرائیل برای حفظ فرصت و راهکار دو کشوری از رهگذر «توقف» طرح الحاق کرانه باختری انجام شده است اما در مقابل، «بنیامین نتانیاهو»، نخست‌وزیر اسرائیل در سخنانی تاکید کرده است که طرح الحاق کرانه باختری علیرغم توافق با امارات، تغییری به وجود نیامده است.

با اتمام امضای توافق، امارات پس از مصر و اردن سومین کشوری خواهد بود کهع توافق صلح با اسرائیل را امضا کرده است.

منبع:https://mdeast.news/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟