موفقیت عربستان در تحمیل مهره خود به عنوان نخست‌وزیر یمن

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
عربستان پس از کش‌وقوس‌های فراوان و درگیری‌ها میان دولت عبدربه‌منصور و شورای انتقالی جنوب تحت حمایت امارات و سلسله شورش‌ها در عدن و سقطری بالاخره موفق شد «معین عبدالملک» را به عنوان رئیس توافقی دولت یمن تحمیل کند.

در همین رابطه، «عبدربه منصور هادی»، رئیس جمهوری یمن صبح امروز با صدور فرمانی رسما معین عبدالملک سعید را مامور تشکیل دولت جدید با 24 وزارتخانه کرد و تا زمان تشکیل دولت جدید، دولت پیش‌بُرد امور کنونی به فعالیت خود ادامه خواهد داد.

دولت جدید به ریاست عبدالملک به صورت نصف‌نصف میان استان‌های شمالی و جنوبی طبق توافق تحت نظارت عربستان و در چارچوب پیوست توافق ریاض تقسیم خواهد شد.

در همین باره، منابع دولتی یمن در گفت‌وگو با العربی الجدید تاکید کردند: عبدالملک در روزهای آتی به رایزنی با طرف‌های مختلف توافق جدید ریاض خواهد پرداخت تا بعد از توافق بر سر توزیع سهم هر طیف، وزرای پیشنهادی تعیین‌تکلیف شوند و دولت جدید تنها پس از عقب‌نشینی نیروهای جدایی‌طلب از عدن و نیروهای دولتی از ابین طبق سازوکار اجرایی جدید عربستان که مورد استقبال دولت یمن و شورای انتقالی جنوب قرار گرفت، اعلام خواهد شد.

منابع مذکور تصریح کردند که شورای انتقالی جنوب از 12 وزارتخانه استان‌های جنوبی تنها 5 وزارتخانه در اختیار خواهد داشت و باقی وزارتخانه‌ها میان استان‌های حضرموت، المهره و سقطری تقسیم خواهد شد و وزارتخانه‌های حاکمیتی در دست عبدربه منصور باقی خواهد ماند.

معرفی نخست‌وزیر یمن همواره از پیچیده‌ترین موضوعات مورد رایزنی میان گروه‌های یمنی از اواخر ماه مه به دلیل اختلاف نظر شدید میان دولت عبدربه منصور و جدایی‌طلبان بوده است.

علاوه بر حمایت پررنگ عربستان و رضایت امارات از معرفی معین عبدالملک، وی به عنوان نخست وزیر کنونی و آتی یمن توانسته به نوعی توازن میان همه طرف‌های مذاکره‌کننده را حفظ کند.

در این میان، عبدالملک از موضع‌گیری رسمی تند در قبال جدایی‌طلبان یا حمایت از آنها بر خلاف «محمد الحضرمی»، وزیر امور خارجه یمن پرهیز می کند، وی همچنین روابط تنگاتنگی با شماری از رهبران جدایی‌طلب دارد.

عبدالملک در تلاش برای جلب‌نظر افکار عمومی در استان‌های جنوبی، پیام تسلیتی برای «عبدالناصر الوالی»، عضو هیات رئیسه شورای انتقالی به مناسبت وفات برادرش فرستاد.

با وجود بیانیه‌های پیشین جدایی‌طلبان در توصیف دولت کنونی عبدالملک به «دولت فاسد» اما شورای انتقالی جنوب یمن پیش از توافق بر سر نخست‌وزیری دوباره عبدالملک، اعلام کرد که همه تشکیلات نظامی این شورا تایید مطلق خود از هر گونه توافق مورد امضای هیات این شورای انتقالی در ریاض را بدون هیچ گونه قید و بندی ابراز می دارد.

در بیانیه شورای انتقالی جنوب یمن آمده است که در راستای پاسخگویی به پیام‌های رهبران عربستان و امارات و اهتمام شورای انتقالی برای موفقیت تلاش‌های این دو کشور برادر برای اجرای توافق ریاض و تحقق امنیت و ثبات و یکپارچه‌سازی تلاش‌های مشترک برای مقابله با گروه‌های ترریستی و نیز توسعه استان‌های جنوبی، شورای انتقالی صرف‌نظر خود از دولت خودگردان را اعلام می کند تا ائتلاف عربی بتواند توافق ریاض را اجرایی کند.

در این میان، تحمیل عبدالملک به عنوان نخست وزیر یمن از سوی عربستان با دلخوری و نارضایتی «عبدالعزیز جباری»، معاون رئیس پارلمان و مشاور ریاست جمهوری مواجه شد به طوری که وی در در اعتراض به این موضوع، ریاض را به مقصد مارب ترک کرد و در توئیتی نوشت: اعمال شخصیتی به نخست وزیری از سوی طرفی غیر یمنی بدین معناست که دولت یمن دیگر هیچ قدرتی ندارد، مردم یمن باید این حقیقت را بدانند.

در این میان، دولت جدید یمن با مشکلات و چالش‌های بسیاری از جمله سقوط ارزش ریال یمن در برابر دلار امریکا و تداوم تنش‌ها در استان‌های جنوبی در سایه اشتهای جدایی‌طلبان برای تسلط هر چه بیشتر بر دولت و منابع آن رو به روست.

به نظر می رسد تقسیم‌ پست‌های وزارتی میان استان‌های جنوبی یمن، اشتهای طیف‌های دیگر را برای مشارکت در دولت آتی گشوده است به طوری که رهبران قبایل استان ابین به رهبری شیخ ولید الفضلی نیز خواهان حضور در دولت شده اند.

منبع:https://mdeast.news/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟