آماده‌باش «السیسی» به ارتش مصر؛ دولت وفاق ملی لیبی هشدار داد

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
«عبدالفتاح السیسی»، رئیس جمهوری مصر، در بحبوحه تنش‌ها در لیبی، به ارتش دستور داد تا برای مأموریت‌های داخل و خارج از کشور آماده شوند.

 

السیسی که روز شنبه حین بازدید از یک پایگاه هوایی ارتش در غرب کشورش این دستور را داد، گفت که ارتش باید برای محافظت از امنیت ملی در میانه تنش‌ها و نیز مداخلات ترکیه در کشور همسایه مصر، آماده باشد.

تلویزیون دولتی مصر روز شنبه عبدالفتاح السیسی را در حال بازدید از جنگنده‌ها و بالگردهای جنگی نشان داد. وی در جریان این بازدید گفت: «ارتش مصر یکی از قوی‌ترین ارتش‌های منطقه است. ارتش ما منطقی است، ارتشی است که محافظت می‌کند، نه تهدید (…) این راهبرد ما، باور ما و اصول ماست که هرگز تغییر نخواهد کرد.»

رئیس جمهوری مصر همچنین تهدید کرد که در صورت پیشرفت نیروهای دولت وفاق ملی لیبی به پشتیبانی ترکیه به سوی شهر استراتژیک «سرت»، قاهره تصمیم به مداخله «مستقیم» در این کشور می‌گیرد.

از سوی دیگر، «ابراهیم کالین»، سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه روز شنبه دستیابی به آتش‌بس در لیبی را به خروج نیروهای ژنرال حفتر از شهر مهم سرت منوط کرد.

در اوایل ماه جاری میلادی، مصر خواستار اجرای آتش‌بس در لیبی شد و پیشنهاد داد تا یک شورای رهبری منتخب برای این کشور تشکیل شود. ایالات متحده، روسیه و امارات از این طرح استقبال کردند. با این حال ترکیه این پیشنهاد را به عنوان تلاشی برای نجات خلیفه حفتر قلمداد کرده و آن را رد کرد.

ترکیه از دولت وفاق ملی در طرابلس که بیشتر کشورهای جامعه بین‌الملل آن را به رسمیت می‌شناسند، پشتیبانی می‌کند اما روسیه، امارات متحده عربی و مصر از نیروهای خلیفه حفتر موسوم به «ارتش ملی» مستقر در شرق حمایت می‌کنند.

دولت وفاق ملی در لیبی به ریاست «فایز سراج» درباره هر گونه دخالت مستقیم نیروهای ارتش مصر در این کشور هشدار داد.

دولت لیبی با محکوم کردن سخنان عبدالفتاح السیسی این اظهارات را مصداق «تهدید جدی» علیه امنیت ملی لیبی خوانده است.

محمد عامری زاید، عضو شورای ریاست جمهوری دولت وفاق ملی شامگاه شنبه در واکنش به تازه‌ترین اعلام موضع دولت مصر گفت: «ما سخنان السیسی شدیدا محکوم کرده و آن را بخ منزله دخالت در امور داخلی و تهدیدی جدی علیه امنیت ملی لیبی می‌دانیم.»

منبع:https://mdeast.news/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟