آیا صحرای سوریه به مرکز ازسرگیری فعالیت داعش تبدیل می شود؟

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
تغییر تاکتیک عملیات داعش که با استفاده از جنگ های چریکی و حملات آنی و ضربتی همراه شده و در هفته های اخیر افزایشی چشمگیر داشته، ثبات نسبی در برخی مناطق سوریه را تهدید می کند.

بقایای داعش به طور خاص در مناطق وسیع صحرایی سوریه از جنوب دیرالزور تا اطراف رقه و ادلب در شمال و حماه و حمص در غرب و حومه دمشق و سویداء در جنوب را دربر می گیرد و به منطقه صحرایی مشترک میان این کشور با عراق و اردن می رسد. این منطقه پهناور تقریبا خالی از سکنه است و پستی و بلندهایی دارد که به پناهگاهی برای تروریست ها تبدیل شده است . ستیزه جویان داعش از این منطقه برای حملات لحظه ای در شهرها و روستاهای اطراف این صحرا استفاده می کنند. گفتنی است که این منطقه خود مبدأ اصلی فعالیت داعش برای گرفتن بخش های بسیاری از جمله تدمر بوده است.

به نظر نمی آید که دولت سوریه امکانات لازم برای وارد شدن به جنگی با داعش در این منطقه را داشته باشد. ساکنان این مناطق هم در فقر شدیدی به سر می برند و حاضر به جنگ نیستند. هرچند دولت سوریه تلاش می کند عشایر این منطقه را مسلح سازد و آنان را به جنگ وادارد.

این مناطق شاهد نزاع بر سر نفوذ میان طرف های درگیر در پرونده سوریه است و این موجب شده که اعتماد ساکنان محلی به گروه های نظامی کاسته شود.

«احمد رحال»، کارشناس نظامی، معتقد  است که حکومت سوریه جبهه ای قدرتمند در اطراف این منطقه صحرایی ندارد، ضمن اینکه اطلاعات امنیتی لازم درباره آن را ندارد و نیروهای آموزش دیده برای عملیات نظامی در صحرا و تعقیب و گریز و نصب کمین را ندارد، در حالی که ستیزه جویان داعش در این زمینه آموزش دیده اند.

به نظر وی مناطقی مانند سخنه و منصوره شاهد پیدایش دوباره داعش و تهدیدی جدی برای تدمر و حمص و حماه شده و روسیه نیز کار چندانی دربرابر آنها نکرده، به خصوص که امریکا تأکید می کند که با نابودی داعش در باغوز در اطراف دیرالزور مسئولیت خود در جنگ با داعش را تمام شده می داند و می گوید که مسئولیت دیگر مناطق در خاک سوریه با روسیه است.

این تحلیلگر نظامی تأکید می کند که روسیه در پی برگزاری عملیات نظامی در این منطقه با جذب جوانان محلی است اما در نبوده اراده در میان جوانان این منطقه این کار دشوار به نظر می آید.

منبع:https://mdeast.news/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟