رایزنی الحریری با رئیس جمهوری مصر و دبیرکل اتحادیه عرب در قاهره

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
«عبدالفتاح السیسی»، رئیس جمهوری مصر با «سعد الحریری»، نخست‌وزیر مامور تشکیل کابینه لبنان دیدار و پیشنهاد کمک به این کشور را مطرح کرد.

السیسی در این دیدار ضمن تاکید بر موضع ثابت مصر در تقویت همکاری تنگاتنگ با لبنان، برای الحریری در تشکیل دولت جدید در راستای پاسخگویی به مطالبات مردم لبنان در تحقق امنیت و ثبات ابراز آرزوی موفقیت کرد.

در همین رابطه، «بسام راضی»، سخنگوی ریاست جمهوری مصر اظهار داشت: السیسی در این دیدار تاکید کرد مصر آماده است تا هر نوع کمکی را به لبنان برای پشت سر نهادن بحران‌های کنونی به ویژه پیامدهای انفجار بندر بیروت و اپیدمی کرونا ارائه کند.

از سوی دیگر، منبعی مسئول در اتحادیه عرب هم گفت: «احمد ابوالغیط»، دبیرکل این اتحادیه در دیداری با الحریری درباره تازه‌ترین تحولات مربوط به تشکیل دولت لبنان و بحران اقتصادی این کشور رایزنی کرد.

ابوالغیط در ادامه تاکید کرد نجات لبنان، اولویت مرحله کنونی به شمار می‌رود و همه گروه‌های سیاسی این کشور باید اختلافات و منطق سهم‌خواهی را کنار گذاشته و بر منافع ملی متمرکز شوند و برای موفقیت نخست‌وزیر مامور به تشکیل کابینه همکاری کنند.

حریری ۵۰ ساله، در حالی برای چهارمین بار مامور تشکیل دولت جدید لبنان شد که او در دو مقطع سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۱ و ۲۰۱۶ تا ژانویه ۲۰۲۰، قدرت اجرایی در این کشور را در دست داشته و در مقطع دوم، با برگزاری انتخابات پارلمانی لبنان در ۲۰۱۸، دوران دوم و سوم نخست‌وزیری او به هم پیوند خورد.

انتخاب حریری به سمت نخست‌وزیری لبنان چند روز پس از برگزاری اولین سالگرد آغاز اعتراضات این کشور که به «انقلاب ۱۷ اکتبر» معروف شده، صورت گرفته است. این اعتراضات در درجه اول علیه گرانی‌ها و وضعیت ناگوار اقتصادی به راه افتاد و در وهله بعد، طغیانی بود علیه طبقه حاکم که از نظر معترضان همه به فساد مالی متهمند و توانایی اداره کشور را ندارند.

منبع:https://mdeast.news/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟