علت تنش‌های اخیر میان بحرین و قطر علیرغم امضای توافق العلا چیست؟

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
پس از گذشت چند هفته از امضای توافق العلا توسط رهبران شورای همکاری برای پایان دادن به محاصره سه ساله و نیم قطر، هنوز در مشارکت کامل بحرین در این توافق تردید وجود دارد.

در کنار عربستان، امارات و مصر، بحرین نیز در نشست العلا برای از سر گیری کامل روابط دیپلماتیک، تجاری و سفر با قطر توافق کرد اما از زمان این توافق، منامه سیگنال‌های متفاوتی مخابره کرده است و چه‌بسا عدم یقین درباره از سرگیری سفرها میان قطر و بحرین، نمودی برجسته از تداوم اختلافات میان دو کشور است.

در همین رابطه، منابع مسئول در صنایع گردشگری بحرین تصریح کردند هنوز روند مناسبات منامه و دوحه روشن نیست و نمی‌توان برنامه‌ریزی سفر یا رزرو اتاق در منامه را انجام داد؛ این در حالی است پروازها و سفرها از عربستان و امارات به قطر و برعکس از سر گرفته شده است.

سازمان هواپیمایی بحرین پیشتر اعلام کرده بود منامه حریم هوایی خود را از 11 ژانویه به روی هواپیماهای قطری گشوده است اما مناسبات دو کشور هفته گذشته شاهد اظهارنظرهای متفاوتی بود به طوری که رئیس کمیسیون روابط خارجی مجلس بحرین تأکید کرد که قطر هیچ جدیتی در اجرای تعهدات خود برای حل اختلافات با کشورهای شورای همکاری انجام نداده است.

«محمد السیسی البوعینین»، رئیس کمیسیون روابط خارجی بحرین در دیدار با «عبداللطیف بن راشد الزیانی»، وزیر امور خارجه بحرین، از تلاش های این وزارتخانه برای تقویت روابط دیپلماتیک بحرین با کشورهای جهان تقدیر و تشکر کرد.

او گفت که بحرین همچنان با حسن نیت پایبندی خود را به اجرای توافق نامه «العلا» نشان داده و آن را گامی مهم در حل اختلافات با قطر می داند اما قطر تاکنون هیچ جدیتی در عمل به تعهداتش نشان نداده است.

در هین ارتباط، وزارت شهرسازی بحرین اقدام به مصادره 130 مِلک متعلق به «خالد بن ناصر بن عبدالله المسند» کرد که از عموزادگان امیر قطر است همچنین قطر، هواپیماهای بحرینی را به نقض حریم هوایی این کشور و بازداشت صیادان قطری متهم کرد که منامه این اتهامات را نادرست خواند.

ابهامی عمدی
وزارت امور خارجه بحرین پیشتر با صدور بیانیه‌ای قطر را به برنداشتن هیچ گامی بعد از نشست العلا برای حل مسائل مورد اختلاف با این کشور متهم کرد همچنین در این بیانیه، قطر به عدم پاسخگویی به دعوت بحرین در ارسال هیات رسمی در زود ترین زمان ممکن برای آغاز مذاکرات دوجانبه درباره مسائل اختلافی متهم کرد.

در همین راستا، «کریستیان کوتز اولریخسن»، پژوهشگر مرکز بیکر در دانشگاه رایس امریکا تصریح کرد: چه‌بسا اظهارنظرهای مبهم مسئولان بحرینی عامدانه بوده و به مساله‌ای مشخص اشاره نکرده اما این امر نشانگر آن است که رهبران بحرین از تصمیم دیگر کشورها برای پایان دادن به اختلافات راضی نبوده اند و احتمالا مجبور به تبعیت از عربستان شده اند.

وی افزود: بحرین و قطر در گذشته اختلافات مرزی از جمله بر سر جزایر حوار با یکدیگر داشتند همچنین دو کشور در زمینه رابطه با ایران اختلاف‌نظر جدی باهم دارند.

«جاستن گینگلر»، تحلیلگر و کارشناس مسائل بحرین در دانشگاه قطر هم تصریح کرد: در رابطه با مقاومت کنونی بحرین بعد از توافق العلا برای عادی‌سازی واقعی مناسبات با قطر باید به تاثیرگذاری فزاینده امارات بر روند تصمیم‌گیری بحرین در مقابل کاهش تاثیرگذاری عربستان اشاره کرد.

نبرد بر سر تسلط بر شبه جزیره میان عربستان و امارات
بحرین به عنوان تولیدکننده کوچک نفت از دیرباز به همسایگان خود به ویژه عربستان در زمینه تامین انرژی مورد نیازش وابسته بوده است.

در همین باره، «توبی ایلز»، تحلیلگر امور بحرین تصریح کرد:بحرین علیرغم اقدامات اصلاحی، نیازمند حمایت‌های مالی بیشتر همسایگان خود است و وضعیت مالی دشوار بحرین می‌تواند در درک تبعیت متغیر بحرین از عربستان به امارات کمک کند به طوری که امارات در یک دهه اخیر سرمایه‌گذاری بسیاری در بحرین انجام داده است.

گینگلر هم اظهار داشت: بر کسی پوشیده نیست که امارات با اکراه در نشست العلا حضور یافت و من معتقدم که لجاجت ادامه‌دار بحرین پیامی به دوحه و ریاض است و فراتر از آن، من بر این باور هستم که بحرین به میدان نبرد جدیدی برای تسلط امارات و عربستان در شبه جزیره تبدیل شده است.

در همین ارتباط، «لولو خاطر»، سخنگوی وزارت امور خارجه قطر ضمن اعلام اینکه تلاش‌ها برای حل اختلافات میان قطر و کشورهای همسایه نظیر بحرین و امارات ادامه دارد، در پاسخ به سوالی کم‌ رغبتی این دو کشور در مقایسه با عربستان برای حل بحران گفت: ما خواهان تمرکز بر جنبه مثبت ماجرا هستیم، اقداماتی که تاکنون از عربستان مشاهده کردیم، نشانه بسیار مثبتی است.

وی اظهار داشت: برخی گزارش‌های رسانه‌ای از مشکلات قطر با برخی دیگر از کشورهای شورای همکاری سخن گفته‌اند اما ما بر این مسائل تمرکز نمی‌کنیم بلکه خواهان تمرکز بر وحدت کشورهای شورای همکاری هستیم، آنچه که ما میدانیم این است که عربستان نماینده دیگر کشورهای شورای همکاری هم است لذا نگران این شایعات نیستیم.

عربستان، بحرین، امارات و مصر در ماه گذشته میلادی در نشست سران شورای همکاری در شهر العلای عربستان توافق نامه ای برای حل اختلافاتشان با قطر امضا کردند.

این کشورها از سال 2017 ضمن قطع کامل روابط دیپلماتیک با قطر این کشور را تحریم کرده و آسمان خود را به روی تردد هواپیماهای قطری بسته بودند.

اما از اواخر سال گذشته با وساطت کویت و ایالات متحده این اختلافات رو به کاهش نهاد و این کشورها توافقی برای حل اختلافات و برقراری روابط امضا کردند.

منبع:https://mdeast.news/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟