نگرانی اسرائیل از چینش های دولت بایدن

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
احتمال واگذاری سمت های سطح بالا به رابرت مالی و وندی شرمن و ویلیام برنز (نامزد ریاست سازمان سیا) موجب نگرانی بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل شده است زیرا همه این افراد به طور مستقیم یا غیرمستقیم در مذاکراتی که به امضای توافق هسته ای با ایران در سال ۲۰۱۵ انجامید و اسرائیل به شدت با آن مخالفت کرد، نقش داشته اند.

در مقابل، برخی محافل آمریکایی از احتمال منصوب شدن مالی به عنوان نماینده ویژه در امور ایران استقبال کردند زیرا او جایگاه خوبی در داخل محافل و شخصیت های دولت باراک اوباما دارد.

درز اطلاعاتی از این قبیل در محافل سیاسی واشنگتن امری عادی است و هدف آن یا «نبض سنجی» برای پی بردن به واکنش ها درباره تعیین شخصی در یک سمت مهم است، یا این که تلاشی برای جا انداختن یک نامزد است که به این صورت تلاش می کند خود را بهترین شخص برای این سمت نشان دهد و دوستان و همکارانش را به سوی تبلیغ برای خودش سوق دهد. درز اطلاعات همواره به نفع کسی که نامزد سمتی شده است تمام نمی شود بلکه گاهی درز اطلاعات با هدف سوزاندن برگه آن شخص و بستن راه به روی او از طریق برانگیختن خشم مخالفانش صورت می گیرد. مخالفان یک نامزد با درز دادن اطلاعات درباره او این پیام را برای تصمیم گیران می فرستند که اگر بر انتخاب این شخص که مخالفان زیادی دارد اصرار کنند، مجبور به پرداخت هزینه خواهند شد.

دولت بایدن اذعان دارد که هدف او مذاکره با ایران بر سر توافقی است که عدم دستیابی ایران به سلاح هسته ای را تضمین کند و توانایی های این کشور را در زمینه موشک های بالستیک کاهش دهد و راه را به روی مداخله های منطقه ای بی ثبات کننده ایران و گسترش تجاوزگری و تروریسم این کشور ببندد.

افراد زیادی از تجربه و هوش رابرت مالی تعریف می کنند که در شورای امنیت ملی دولت باراک اوباما خدمت کرده است. سناتور برنی سندرز از جمله این افراد است ولی مخالفان رابرت مالی، او را شخص نامناسب برای تصدی سمت نماینده ویژه آمریکا در امور ایران می دانند زیرا از نظر آنها، مالی شخصی است که از تعامل دیپلماتیک با دشمنان آمریکا حمایت می کند.

آمریکایی هایی که قبلا در ایران زندانی بوده اند با ارسال نامه ای برای آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا تاکید کردند تعیین رابرت مالی به عنوان نماینده ویژه آمریکا در امور ایران این پیام منفی را به ایران می فرستد که آمریکا فقط به دنبال دستیابی به توافق با ایران در موضوع هسته ای است و مسائل منطقه ای و امور داخلی ایران را نادیده می گیرد.

احتمال واگذاری سمت های سطح بالا به رابرت مالی و وندی شرمن و ویلیام برنز (نامزد ریاست سازمان سیا) موجب نگرانی بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل شده است زیرا همه این افراد به طور مستقیم یا غیرمستقیم در مذاکراتی که به امضای توافق هسته ای با ایران در سال 2015 انجامید و اسرائیل به شدت با آن مخالفت کرد، نقش داشته اند.

منبع:http://irdiplomacy.ir/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟