تلاش ها برای تشکیل ائتلاف‌های فراقومیتی در عراق

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
طرف های عراقی تاثیرگذار از جمله «برهم صالح»، رئیس جمهوری عراق، «مصطفی الکاظمی»، نخست وزیری و «سید عمار الحکیم»، رهبر ائتلاف عراقیون در پارلمان عراق، تلاش می کنند تا یک ائتلاف ملی گسترده با تمرکز بر پروژه حکومت ملی پس از شکست پروژه های قومیتی ایجاد کنند.

این سه شخصیت سیاسی در عراق روز گذشته در مراسم روز شهدای عراق خواستار خروج عراق از وضعیت فعلی از طریق ائتلافاتی منسجم تر بر اساس هویت ملی بجای فرآیند سیاسی مبتنی بر نظام سهمیه بندی ها شدند.

رئیس جمهوری عراق روز گذشته ضمن درخواست بررسی فرآیند سیاسی در کشور، بر نیاز به ایجاد یک قرارداد سیاسی جدید تاکید کرد.

وی افزود که عراق در مرحله ای قرار دارد که یا باید به اختلافات بازگردد یا پیش به سوی پروژه ساخت نهاد حکومت حرکت کند و تاکید کرد که نباید اجازه داد عراق به میدانی برای تسویه حساب های منطقه ای تبدیل شود.

یکی از تاریخ های سرنوشت ساز عراق، 10 اکتبر 2021 خواهد بود چرا که انتخابات زودهنگام برگزار می شود و احتمالاتی وجود دارد که یک ائتلاف فراقومیتی با حضور نمایندگان شیعه، سنی و کرد برای حمایت از الکاظمی تشکیل شود.

این ائتلاف از انگیزه ای که تظاهرات اکتبر 2019 را به راه انداخت و خشم گسترده ملت از احزاب قومی و فرقه ای استفاده خواهد کرد.

از طرفی دیگر نخست وزیری عراق در سخنرانی روز گذشته خود تاکید کرد که از روز اول نخست وزیری اش برای ساخت نهاد حکومت تلاش کرده و هدفی برای تضعیف نیروهای سیاسی ندارد.

وی متعهد شد که مبارزه با فساد را ادامه دهد و تاکید کرد که کمیته مبارزه با فساد علی رغم همه هجمه ها به کار خود ادامه می دهد.

مبارزه با فساد در رأس مطالبات تظاهرات کنندگان عراق بود و آنها منتظرند الکاظمی به وعده های خود مبنی بر افشای فسادهای بزرگ و فاصله گرفتن از برخی احزاب سیاسی عمل کند.

ناظران محلی معتقدند که آینده سیاسی الکاظمی با مساله فساد محک زده خواهد شد و اینکه آیا خواهد توانست با فاسدان دانه درشت مقابله کند یا نه.

الحکیم نیز در مراسم روز گذشته که به مناسبت روز شهید عراقی برگزار شد، تاکید کرد که وقت آن رسیده همه نیروهای سیاسی بر سر هویت ملی فراگیر و حکومتی مدرن و عادلانه که یک دولت با قرارداد اجتماعی و سیاسی جدید بر آن حاکم است توافق کنند.

در این میان ناظران تردید دارند که بتوان ائتلافی عراقی بر اساس هویت ملی و فراقومیتی تشکیل داد و معتقدند کسی برای پروژه ملی از هویت فراقومیتی خود مایه نمی گذارد.

منبع:https://mdeast.news

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟