کردها در حال مذاکره با دمشق/پیشنهاد روسیه برای ادغام نیروهای قسد در نیروهای نظام سوریه

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
همزمان با گفت وگو میان کردها در سوریه بین اتحادیه دموکراتیک و احزاب وحدت ملی از یک طرف و شورای ملی کرد از سویی دیگر، جریان های درون نیروهای دموکراتیک سوریه (قسد) نیز که کنترل مناطق شمال و شرق سوریه را در دست دارند به مذاکره با نظام سوریه روی آوردند.

مذاکرات میان نیروهای دموکراتیک سوریه و نظام سوریه با میانجیگری روسیه تنها بر سر مسائل مورد اختلاف نبود بلکه طرحی از روسیه را بررسی می کند که به موجب آن نیروهای قسد در نیروهای نظام سوریه ادغام می شوند.

منابع مطلعی به «العربی الجدید» گفتند که یک هیئت از حزب اتحادیه دموکراتیک به دمشق رفته تا با نظام سوریه مذاکرات جدیدی داشته باشد؛ نظام سوریه و اتحادیه دموکراتیک از سال 2018 تاکنون مذاکراتی با یکدیگر داشته اند اما هر بار بی نتیجه به پایان می رسد.

کردهای سوریه که مورد حمایت امریکا هستند، در منطقه شرق رود فرات در سوریه به دنبال منافع سیاسی، نظامی و فرهنگی هستند اما نظام سوریه از قسد می خواهد این منطقه را فقط در مقابل برخی منافع فرهنگی به آنها تحویل دهد اما نیروهای کرد با توجه به اینکه از عدم توانایی دولت سوریه در بازپس گیری نظامی این منطقه در سایه حضور نظامی امریکا آگاهند، از این خواسته سر باز می زنند.

در مقابل رسانه های نزدیک به قسد اعلام کردند که نیروهای دموکراتیک سوریه در هفته گذشته به دمشق رفته تا مذاکراتی با مسئولان سوریه داشته باشند؛ دو طرف به بررسی مسائل امنیتی، خدماتی و آزادسازی نیروهای بازداشت شده قسد پرداختند، اما بارزترین مساله بررسی شده در این مذاکرات پیشنهاد روسیه مبنی بر ادغام نیروهای قسد به نیروهای نظام سوریه بود که با موافقت اولیه قسد همراه شد.

منابع نظامی سوری تاکید کردند که دو طرف توافق کردند به زودی مذاکراتی در دمشق برای تکمیل مذاکرات پیشین و دستیابی به راه حل تقریبا نهایی در منطقه برگزار کنند.

پایگاه خبری اسپوتنیک روسیه گفت که توافقات اولیه بین طرفین منجر به آزادسازی شهروندان غیرنظامی و نظامیان دو طرف، شکست محاصره مناطق تحت کنترل قسد، برافراشتن پرچم سوریه بر در ادارات و نهادهای دولتی شد.

تحقق پیوستن نیروهای قسد به نیروهای نظام سوریه کمی سخت به نظر می رسد چرا که حمایت امریکا از نیروهای کرد مانع از تحقق آن می شود به خصوص با وجود قانون قیصر که هر آنکه با نظام سوریه تعامل داشته باشد را تحریم می کند.

العربی الجدید برای تأیید یا انکار این اطلاعات، از رهبران قسد و سخنگویان رسمی آن توضیحاتی را خواستار شد، اما هیچ پاسخی در این زمینه دریافت نکرد.

با این حال «صالح کدو»، یکی از برجسته ترین مذاکره کنندگان در هیئت احزاب وحدت ملی کرد برای گفتگوی کردها و دبیر حزب کردهای چپ دموکراتیک در سوریه  اظهار داشت که هیچ اتفاق جدیدی رخ نداده است و اینکه برخی اطلاعات در اینجا و آنجا از طریق رسانه های اجتماعی، منتشر می شود دقیق نیست و نظام سوریه هنوز با ذهنیت گذشته عمل می کند، که نمی تواند به حل بحران های عمیق کمک کند.

کدو در مصاحبه العربی الجدید افزود: در مورد شایعات مربوط به موافقت قسد برای پیوستن به ارتش سوریه، من فکر می کنم که این اطلاعات فاقد اعتبار است و در صورتی که چنین پیشرفتی مخفی است، اما در واقعیت هنوز این اتفاق نیفتاده است.

کدو وجود پیشنهاد روسیه برای پیوستن قسد به نیروهای نظام سوریه را انکار یا تأیید نکرد، اما او اعلام کرد که این موضوع برای مذاکره یا گفتگو با رهبران کرد مطرح نشده است.

از طرفی دیگر «مروان خلیل»، رئیس دفتر سیاسی «ارتش انقلابیون»، که ائتلافی از جناح های عرب وابسته به قسد است قاطعانه اطلاعات مربوط به مذاکره یا پذیرش قسد برای پیوستن به نیروهای نظام سوریه را تکذیب کرد.

وی در اظهارات خود به العربی الجدید اشاره کرد که آنچه توسط رسانه ها در مورد توافق نامه میانجیگری روسیه گزارش شده است، شایعه و فاقد اعتبار است.

خلیل در پاسخ به این سوال که آیا این پیشنهاد از نظر آنها در آینده قابل قبول است، گفت: «ما می خواهیم از طریق یک راه حل مسالمت آمیز مطابق با قوانین و اصول بین المللی در مورد مسئله سوریه به یک سوریه آزاد و دموکراتیک برسیم و از هر راه حلی که حقوق همه را حفظ کند و آبشار خون جاری در زمین را پایان دهد اما بدون ضایع کردن حقوق و فداکاری های مردم ما استقبال می کنیم.»

منبع:https://mdeast.news

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟