دومینوی عادی‌سازی روابط با اسرائیل و بازسازی چهره جمهوری اسلامی در جهان اسلام

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
کشورهای عربی گوی سبقت را از یکدیگر در عادی سازی رابطه با اسرائیل می ربایند. روزی نتانیاهو در پایتخت عمان دست در دستان قابوس عمانی می زند؛ روزی اماراتی ها و بحرینی های دیکتاتور در واشنگتن وقیحانه پیمان دریوزگی امضا می کنند؛ و حال گویا نوبت مغرب عربی رسیده و آنها هم وارد قطار تطبیع شده اند.

اگرچه این عادی سازی روابط در دولت های مختلف عربی در حال تکرار است، اما اغلب ملتهای عربی و اسلامی بر اساس نظر سنجی مرکز عربی پژوهش­ها و مطالعات سیاسی مخالف عادی سازی روابطشان با رژیم اشغالگر قدس هستند.[2]

 اسرائیل هم چنان در چشم ملت­ها همان اسرائیل سابق است. همان شر مطلقی که صدر غایب از نظر سالها پیش در لبنان این گونه روایتش می کرد:

 «اسرائیل شرّ مطلق است. اسرائیل ضد اسلام، ضد مسیحیت، ضد ایمان، ضد قومیت عربی، ضد انسانیت و ضد میهن است. بدتر از اسرائیل در جهان وجود ندارد. ما اسرائیل را شرّ مطلق می دانیم. بدتر از اسرائیل در جهان وجود ندارد. اگر اسرائیل و شیطان با یکدیگر بجنگند، ما در کنار شیطان می ایستیم. اگر اسرائیل با چپ بجنگد، ما درکنار چپ خواهیم ایستاد. اگر اسرائیل با راست بجنگد، در کنار راست خواهیم ایستاد. این  است معنای «اسرائیل شرّ مطلق است». من شخصا در حد مطالعاتم هیچ نهادی را خطرناکتر از اسرائیل نمی شناسم.»

دو هفته از شهادت دردناک شهید فخری زاده می گذرد؛ اگرچه این شهادت تلخی بسیاری به کام ما چشانده اما این حادثه می­تواند فرصت­های بسیاری پیش­روی ما بگشاید. شاید کمتر کسی است که نداند در سالیان گذشته به دلایل بسیاری که مجال بازگویی آن نیست، رابطه جمهوری اسلامی با گروه­های عربی و اسلامی بسیاری تیره و تار شد و طبعا دشمنان نیز بر این اختلافات دمیدند. اما هنوز مشترکات فراوانی درون جهان اسلام وجود دارد که می تواند ابناء امت را بر سر یک میز بنشاند و چه اشتراکی بالاتر از فلسطین و دشمنی با صهیونیست­ها؛ عداوتی که حتی افراد دارای مواضع تند علیه جمهوری اسلامی در گذشته را نیز وادارد کرد کمی آرامتر موضع بگیرند. از طرفی متفکر موریتانیایی تبار اخوان مسلک، شهید فخری زاده را فرزند امت می­نامد[3] و ترور او را ادامه ترورهای فرزندان امت برای جلوگیری از قدرت و بازدارندگی مسلمانان می­داند و شهادتش را موجب تلخی ماه­عسل اسرائیل و امارات برمی­شمرد و از طرف دیگر نویسنده ای در وبسایت عربی21 این تجاوزها را علیرغم اختلاف نظر با ایران محکوم می­کند[4 موضع­گیری­هایی[5] که صدای مزدوران محور لیبرال­مسلک منطقه و سینه­چاکان رابطه با اسرائیل را هم در آورده که چرا اخوان المسلمین عزادار ترور فخری زاده شده است.[6]

این مواضع و ده­ها موضع­گیری دیگر بیانگر این نکته است که با وجود همۀ اختلافات باقی­ماندۀ سالهای اخیر هنوز فلسطین است که می­تواند نقطۀ اشتراک همۀ فرزندان اسلام باشد. این که واکنش جمهوری اسلامی به شهادت شهید فخری زاده چگونه باید باشد نیاز به تاملات بسیاری دارد و بررسی همۀ جوانب در آن امری مهم است، اما شهادت این شهید می­تواند بار دیگر به جهان اسلام نشان دهد که پرچم مبارزه با اسرائیل همچنان در دستان ایران است و جمهوری اسلامی هرگز لحظه ای از آن بازنایستاده. بخصوص وقتی که ملت­های مسلمان بدانند که فخری­زاده چه خدماتی به جبهه مقاومت و گروه­های مبارز فلسطینی داشته و در راستای آرمان رهایی قدس چه قدم­هایی برداشته ؛ [7] در آن صورت است که شهادتش را ضربه ای به کلیت امت با همۀ طوایفش می­دانند و نه خسارتی صرف برای ملت ایران.

منبع:http://shouba.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟