ایران، یمن، و حقوق بشر محورهای اصلی مکالمه تلفنی بایدن و ملک سلمان

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
خبرگزاری رسمی عربستان سعودی خبر داد که «ملک سلمان بن عبدالعزیز»، پادشاه عربستان، در تماسی تلفنی با «جو بایدن»، رئیس جمهوری امریکا، ضمن تبریک ریاست جمهوری وی مهم‌ترین مسائل مورد توجه دو کشور و روابط دو جانبه را بررسی کرد.

در بیانیه این خبرگزاری آمده که در این تماس تلفنی بر اهمیت تقویت شراکت میان امریکا و عربستان در راستای منافع مشترک و تحقق امنیت و ثبات در منطقه و جهان تأکید شده است.

این بیانیه افزوده که «رفتارهای ایران در منطقه» نیز در این گفت‌وگو مورد بحث بوده و بایدن تأکید کرده که نخواهد گذاشت که ایران به «سلاح هسته‌ای دست پیدا کند».

پادشاه یمن نیز ضمن قدردانی از ابراز تعهد بایدن به حمایت از امنیت عربستان بر اهتمام کشورش به رسیدن به راه حل سیاسی فراگیر در یمن و تحقق امنیت و توسعه در این کشور تأکید کرده است.

از سوی دیگر، کاخ سفید در بیانیه‌ای به همین مناسبت تأکید کرد که بایدن به پادشاه عربستان گفته که تلاش می کند روابط امریکا و عربستان تا جای ممکن مستحکم و شفاف شود.

در بیانیه کاخ سفید آمده است که بایدن و ملک سلمان امنیت منطقه و پایان مسالمت‌آمیز جنگ در یمن و پایبندی امریکا به کمک به عربستان در دفاع از اراضی خود دربرابر «گروه‌های متحد ایران» را بررسی کرده‌اند.

براساس این بایدن بایدن بر اهمیت بالای موضوع حقوق بشر و قانون‌مداری در سیاست امریکا و روابط خارجی‌اش تأکید کرده است.

روز پنج‌شنبه همچنین وزرای خارجه امریکا و عربستان مکالمه تلفنی داشتند که در آن روابط دوجانبه و شراکت راهبردی دو کشور بررسی شد.

وزارت خارجه امریکا تأکید کرد که «آنتونی بلینکن» در این تماس تلفنی بر اهمیت پیشرفت وضعیت حقوق بشر در عربستان تأکید کرده است.

پیش از این جین ساکی، سخنگوی وزارت خارجه امریکا، تأکید کرده بود که کشورش گزینه‌های متعددی برای بازتعریف روابط خود با عربستان دارد.

این مکالمات در حالی انجام شده که قرار است دولت بایدن به زودی پرونده تحقیقات درباره ترور «جمال خاشقجی»، روزنامه‌نگار عربستانی، را از حالت محرمانه خارج کند.

منبع:https://mdeast.news

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟