تظاهرات در مناطق مختلف لبنان در اعتراض به سقوط بی‌سابقه ارزش لیره

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در حالی که پرونده تشکیل دولت در لبنان شاهد جمود و کم‌تحرکی است، با رسیدن هر دلار به 10 هزار لیره، شهروندان لبنانی در مناطق مختلف در اعتراض به وضعیت موجود به خیابان‌ها آمدند.

تداوم این وضعیت با وجود پیامدهای سنگینش در گرانی کالاها، افزایش کرایه خانه و کاهش شدید قدرت خرید شهروندان هنوز منجر به تحرکات اثربخش گروه‌های سیاسی برای تسریع در تشکیل دولت جدید نشده است چرا که نبود ثبات سیاسی یکی از عوامل مهم افزایش نرخ دلار است همچنین تشکیل دولت جدید یکی از شروط بین المللی برای کمک مالی به لبنان برای بهبود وضعیت اقتصادی کشور است.

در همین رابطه، مناطق مختلف لبنان در شمال، جنوب و بیروت در اعتراض به افزایش شدید نرخ دلار و فروپاشی اوضاع اقتصادی و معیشتی شاهد اعتراضات و بستن مسیرهای مواصلاتی مختلف است و معترضان خواستار سقوط طبقه سیاسی ناتوان از مدیریت بحران هستند که کشور را به فروپاشی کامل سوق داده است.

شماری از معترضان در میدان الشهدا در بیروت اعلام کردند که ورودی‌ها و مسیرهای منتهی به بیروت را بسته‌اند همچنین تظاهرات‌کنندگان در مناطق البقاع، بعلبک، جنوب و شمال لبنان به خیابان آمده و علیه وضعیت موجود اعتراض کردند.

معترضان تاکید کردند در سایه افزایش نرخ دلار و بهای حامل‌های انرژی، کمبود دارو و بحران‌های دیگر دست از اعتراضات نخواهند کشید.

گفتنی است اختلافات بین عون و الحریری درباره تشکیل دولت جدید در لبنان موجب شده است تا تشکیل دولت به تعویق بیافتد.

پیش از این و در پی تظاهرات گسترده مردمی در لبنان سعد الحریری از نخست وزیری لبنان استعفا داد و پس از آن حسان دیاب بر سر کار آمد اما دولت او نیز پس از مدتی و در پی حادثه انفجار در بیروت استعفا کرد و اکنون به عنوان دولت پیشبرد امور فعالیت می کند تا مشخص شود الحریری نخست وزیر آتی لبنان خواهد بود یا خیر.

منبع:https://mdeast.news

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟