آغاز به کار اتحادیه جوامع یهودیان خلیج فارس با مشارکت شش کشور عربی

 
در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید

نخستین سازمان مشترک جوامع یهودی شش کشور در خلیج فارس اعلام موجودیت کرد. اتحادیه جوامع یهودیان خلیج فارس (AGJC) با مشارکت جوامع یهودی عربستان سعودی، امارات متحده عربی، عمان، قطر، کویت و بحرین و به رهبری خاخام الی عبادی و ریاست ابراهیم داوود نونو، فعالیت خود را آغاز می‌کند.

این اتحادیه یک دادگاه به نام «بث‌ دین» خواهد داشت که در موارد اختلافات شخصی و مدنی حکمیت را بر عهده خواهد داشت.

خبر تشکیل این اتحادیه پس از آن اعلام می‌شود که امارات متحده عربی و بحرین بر اساس پیمان ابراهیم، در مسیر عادی‌سازی کامل روابط خود با اسرائیل گام برداشتند. پاییز گذشته و در آخرین ماه‌های ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ، پیمان ابراهیم نخست بین امارات و اسرائیل و سپس بحرین امضاء شد. پس از آن سودان و مراکش نیز روابط خود را با اسرائیل عادی‌سازی کردند.

خاخام عبادی که متولد بیروت است در این زمینه در توییتر نوشت: «مفتخرم که اعلام کنم انجمن جوامع یهودیان خلیج (فارس) کار خود را آغاز کرده است. افتخار می‌‌کنم که به عنوان خاخام خدمتگزار آن باشم.»

او به تایمز اسرائیل گفت: «فکر کردیم حالا که آینده در شش ماه اخیر تغییر کرده و منطقه آغوش خود را به روی جامعه یهود باز کرده، گرد هم بیاییم تا زیرساخت‌های لازم برای خدمات‌رسانی به جامعه یهودیان در منطقه را فراهم کنیم.»

تا پیش از امضاء پیمان ابراهیم، بسیاری از ناظران بین‌المللی و حتی مقامات دولت‌های اسبق آمریکا، عادی‌سازی روابط کشور یهودی اسرائیل با کشورهای مسلمان عرب را ناممکن می‌دانستند. از نگاه آنها بهبود روابط این کشورها با یکدیگر تنها در صورت حل مساله فلسطین ممکن بود.

به گزارش تایمز اسرائیل، اتحادیه جوامع یهودیان خلیج فارس به  همه یهودیان اشکنازی و سفاردی خدمات می‌دهد.

منبع:https://www.independentpersian.com/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟