هدف انصارالله یمن از تشدید حملات علیه عربستان چیست؟

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
انصارالله یمن از تشدید حملات علیه عربستان چندین هدف را دنبال می‌کند که شاید مهم‌ترین آن، اعمال فشار بر ریاض و کسب امتیازهای بیشتر برای مذاکرات احتمالی آتی باشد.

«معن دماج»، استاد علوم سیاسی در دانشگاه صنعاء گفت تشدید حملات نیروهای انصارالله علیه عربستان با هدف اعمال فشار بر ریاض برای بهبود شرایط گفت‌وگو در مذاکرات آتی است.

دماج در گفت‌وگو با خبرگزاری اسپوتنیک تصریح کرد: عملیات نظامی و حملات پهپادی و موشکی انصار الله در راستای تلاش برای ممانعت و مشغول کردن نیروی هوایی عربستان از مشارکت در نبردهای جاری در استان سوق الجیشی مارب است.

وی درباره راهکار سیاسی بحران یمن گفت: امریکا تمایل دارد تا از طریق دیپلماتیک به بحران یمن پایان دهد اما شروط عینی وجود ندارد تا طرف‌های دیگر در یمن به سمت صلح گام بردارند.

این استاد علوم سیاسی در دانشگاه صنعاء افزود سیاست جدید امریکا در قبال انصار الله و اعمال فشارها علیه ائتلاف سعودی برای توقف جنگ، فرصتی در اختیار این گروه‌ قرار داده تا با تسلط بر استان راهبردی مارب و تشدید حملات پهپادی و موشکی به عربستان، امتیازات بیشتری در مذاکرات آتی بگیرد.

وی گفت: انصارالله می‌تواند در جنگ دستاوردهای بیشتری از هر گونه توافق سیاسی به دست آورد لذا آنها ناگزیر به رفتن به میز مذاکرات نیست مگر آنکه شروط مدنظرش تامین شود.

‌طی هفته‌های اخیر حملات راکتی و پهپادی نیروهای انصارالله یمن به اهداف موجود در داخل عربستان نظیر پایگاه هوایی ملک خالد و فرودگاه ابها افزایش یافته است.

یک منبع یمنی پیشتر به روزنامه رأی الیوم گفته بود که حملات به فرودگاه ابها به چند دلیل صورت می‌گیرد:

نخست: پاسخ به حملات هوایی ائتلاف عربستان به نیروهای دولت صنعا که اکنون حمله سختی را برای کنترل شهر«مأرب» آخرین پایگاه دولت وابسته به منصور هادی آغاز کرد که در آن میدان های نفتی اصلی یمن وجود دارد.

دوم: فرودگاه ابها به دو بخش مدنی و نظامی تقسیم شده است که از آن هواپیماهای نظامی برای بمباران یمن به پرواز در می آیند زیرا این فرودگاه بزرگترین و نزدیکترین فرودگاه به مرزهای یمن (120 کیلومتر) است و پهپادهای انصار الله بخش جنگی این فرودگاه را هدف قرار دادند و شماری از هواپیماهای نظامی را منهدم کردند.

سوم: رهبران انصار الله به این نتیجه قطعی رسیده اند که جنگنده های«اف16» ساخت امریکا که یمن را تقریبا به شکل روزانه بمباران می کنند بدون کمک و چراغ سبز امریکایی ها نمی توانند این کار را بکنند و ادامه بمباران یمن توسط عربستان با موافقت آمریکا صورت می گیرد و همه حرف و حدیث ها درباره توقف جنگ فقط در حد حرف و به منظور مصرف دیپلماتیک است.

چهارم:افزایش ارسال پهپادهای بمب گذاری شده در روزهای اخیر وسیله ای برای فشار به منظور پایان محاصره یمن و بازگشایی فرودگاه های یمنی از جمله فرودگاه بین المللی صنعا و توقف توقیف کشتی های سوخت و کالاهای دیگر در بندر «الحدیده» است.

در همین رابطه، «هشام شرف» وزیر خارجه دولت صنعا موضع گیری را در پیامی به سعودی ها و آمریکایی خلاصه کرد که مضمونش این است: زمانی که حملات شما به اراضی ما تمام شود حملات موشکی و پهپادی ما به عمق خاک عربستان متوقف می شود.

نکته قابل توجه این است که این تشدید حملات به اراضی عربستان توسط انصار الله یمن با سفر «مارتن گریفیت»فرستاده سازمان ملل به تهران برای نخستین بار طی سال های اخیر و سفر «تیموتی لیندرکینگ»فرستاده جدید آمریکا در امور یمن به ریاض پایتخت عربستان در چارچوب تهیه پیش نویس توافق برای توقف جنگ در یمن صورت گرفته است اما هیچ کدام از این دو فرستاده با هیچ مسئولی از دولت صنعا در چارچوب این اقدامات و تلاش ها دیدار نکردند و شاید حمله به فرودگاه ابها یادآوری این نکته است که هیچ گونه راه حلی بدون رایزنی با صنعا وجود ندارد.

گفتنی است که عربستان بیش از پنج سال است با حمایت امریکا و همراهی چند کشور عربی وابسته به خود تجاوز به یمن را آغاز کرده است؛ تجاوزی که تاکنون منجر به جان باختن و زخمی شدن هزاران یمنی و تخریب زیرساخت‌های این کشور شده و مردم یمن را در آستانه قحطی و گرسنگی قرار داده است.

سازمان ملل پیشتر اعلام کرد 16 میلیون شهروند یمنی یعنی بیش از نیمی از جمعیت این کشور از گرسنگی رنج می‌برند و 5 میلیون یمنی در آستانه قحطی هستند.

بر اساس اطلاعات سازمان ملل، نزدیک به 80درصد از مردم یمن نیازمند کمک هستند و 400 هزار کودک زیر 5 سال از سوء تغذیه مزمن رنج می‌برند.

منبع:https://mdeast.news

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟