رقابت قطر و مصر بر سر گسترش نفوذ سیاسی در نوار غزه

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در حالیکه حماس حمله با بادکنک‌های آتشین به جنوب رژیم صهیونیستی را مجدداً در پیش گرفته، قطر و مصر در تلاش هستند تا برای جلوگیری از گسترش بحران میان دو طرف میانجی‌گری کنند.

اما به نظر می‌رسد ابتکارات اخیر دوحه و قاهره برای کاهش تنش میان تل‌آویو و غزه، به شکل‌گیری تنش میان این دو کشور عربی انجامیده است. «خالد ابوطعمه»، در تحلیلی برای روزنامه اورشلیم پست می‌نویسد: «در اوایل هفته جاری یک هیئت امنیتی مصری از نوار غزه بازدید کرده تا با رهبران حماس و دیگر فراکسیون‌های فلسطین درباره راه‌های کاهش تنش با اسرائیل گفت‌وگو کند. مصری‌ها فهرستی از خواسته‌های فراکسیون‌های فلسطینی را دریافت کرده‌اند که شامل افزایش مجوزهای صادره برای فلسطینیان به منظور کار در اسرائیل از 5 هزار مورد به 10 هزار مورد، حل کردن بحران کمبود برق در نوار ساحلی، توسعه منطقه ماهیگیری و افزایش کمک‌های مالی تهیه شده از سوی قطر برای خانواده‌های فلسطینی به 40 میلیون دلار بوده است.»

آتش و دود ناشی از یک حمله هوایی جدید رژیم صهیونیستی به نوار غزه

گفته شده کمک‌های مالی قطر به غزه در حال حاضر بالغ بر 20 میلیون دلار است که تا پایان ماه آتی کاملاً توزیع خواهد شد. چند روز پیش اما خبرگزاری الاخبار از موافقت دوحه با یک کمک مالی جدید به نوار غزه در طول 6 ماه آینده خبر داد. این درحالیست که مقامات حماس مدعی شده‌اند هنوز موافقت نهایی سران قطر با این کمک که قرار است به 100 هزار خانواده در نوار غزه اعطا شود را دریافت نکرده اند.

گفته شده بی‌میلی قطر برای شفاف‌سازی موضع خود احتمالاً با هدف ناکام باقی گذاشتن تلاش‌های مصر ادامه یافته است. اختلافات دوحه و قاهره به سال 2017 بازمی‌گردد که چهار کشور مصر، عربستان سعودی، امارات متحده عربی و بحرین به دلیل آنچه حمایت دوحه از «تروریسم» (از جمله جنبش اخوان المسلمین) خواندند، اقدام به اعمال محاصره اقتصادی و دیپلماتیک علیه این کشور کردند. در حال حاضر اخوان المسلمین توسط دولت مصر غیرقانونی اعلام شده و یک سازمان تروریستی به حساب می‌آید. این درحالیست که اساساً حماس شاخه‌ای از اخوان به شمار می‌آید. برخی منابع در این باره به اورشلیم پست گفته اند که «قطر نمی‌خواهد مصری‌ها در نوار غزه دستاوری داشته باشند، از جمله در زمینه آتش‌بس میان حماس و اسرائیل؛ چرا که قطری‌ها به مصریان اعتماد ندارند.»

ابوطعمه در ادامه می‌نویسد: «با توجه به نزدیکی قطر و حماس، معلوم نیست چرا حماسی‌ها مطالباتشان را به مصر اعلام کرده‌اند نه قطر. یکی از سران حماس اما در این بار گفته که علت ارائه خواسته‌های حماس به مصری‌ها این است که ما امیدوارم، در صورت مورد پذیرش قرار گرفتن این مطالبات از سوی اسرائیل، فشار روانی بر قطر به منظور موافقت با کمک مالی جدید افزایش یابد.» یک روزنامه‌نگار فلسطینی در تحلیل این وضع می‌گوید: «تصمیم حماس برای آغاز کردن مجدد حملات بالنی علیه اسرائیل این بوده که پیام‌های متفاوتی را به قطر و مصر مخابره کند. پیام قطری‌ها این است که اگر می‌خواهند همچنان یکی از میانجی‌های اصلی با اسرائیل باشند، باید کمک مالی به نوار غزه را ادامه دهند.» در مقابل پیام مخابره شده به قاهره این است که مصر باید به رژیم صهیونیستی برای رعایت مفاد آتش‌بس و تعدیل محدودیت‌های اعمالی علیه غزه فشار بیاورد. در شرایط فعلی مصری‌ها از افزایش نقش قطر در نوار غزه دل خوشی ندارند و از این رو بیشتر تمایل دارند که صهیونیست‌ها را به کمک به غزه سوق دهند تا قطری‌ها را. حماس نگران اوج‌گیری اعتراضاتی همانند تحولات سال گذشته در نتیجه بحران اقتصادی است.

منابع پژوهش در دفتر پژوهشکده موجود است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟