تأثیرات آغاز شدن روابط رژیم صهیونیستی و امارات بر انسجام کابینه وحدت ملی

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
اگرچه توافق عادی‌سازی روابط میان رژیم صهیونیستی و امارات در آغاز امر، سران حزب آبی و سفید را در بهت و حیرت فرو برد و روند اولیه بدان سمت می‌رفت که گانتز و «گابی اشکنازی»، وزیر خارجه به مخالفان این توافق مبدل شوند، اما با گذشت زمان وضعیت برعکس شده و این توافق رفته رفته به یکی از مولفه‌های انسجام‌ساز کابینه وحدت ملی مبدل شده است. روند جدید زمانی آغاز شد که تعداد قابل توجهی از وزارت‌خانه‌های رژیم (که در حال حاضر در اختیار حزب آبی و سفید است) با طرف اماراتی وارد تعامل و رابطه شدند.

. از جمله این وزارت‌خانه‌ها می‌توان به وزارت خارجه، وزارت دفاع، وزارت کشاورزی، وزارت گردشگری، وزارت فرهنگ، وزارت کار و وزارت اقتصاد اشاره کرد.

ابتدا گابی اشکنازی، وزیر خارجه رژیم چند روز بعد از انتشار خبر توافق تلفنی با «شیخ عبدالله ابن زاید»، وزیر خارجه امارات تلفنی صحبت کرد و طرفین برای برقراری ارتباط مستقیم پس از امضای توافق عادی‌سازی اعلام آمادگی کردند. روز 30 اوت نیز «آلون شوستر»، وزیر کشاورزی رژیم صهیونیستی با همتای اماراتی خود «مریم المهیری» گفت‌وگو کرد. دفتر شوستر در بیانیه‌ای اعلام کرده که المهیری با همکاری دو طرف در پروژه‌های معطوف به امنیت غذایی و آبی موافقت کرده است. کمتر از یک هفته بعد «محمد بن زاید»، ولیعهد ضمن اعلام پایان تحریم‌های اقتصادی امارات متحده عربی علیه رژیم صهیونیستی از پایبندی به عادی‌سازی کامل روابط در کوتاه‌ترین زمان ممکن خبر داد. برای وزیران حزب آبی و سفید، توافق عادی‌سازی روابط با امارات متحده عربی در حال تبدیل شدن به یک مولفه توجیه کننده شراکت پیچیده با نتانیاهو است.

 

نقش پرچم امارات بر ساختمان شهرداری تل‌آویو

قرار است به‌زودی سفارت‌خانه‌های دو طرف نیز در تل‌آویو و ابوظبی گشایش یابد و پس از آن نیز قرار است یک هیئت دفاعی به ریاست «امیر اشل»، ژنرال پیشین ارتش و قائم مقام وزیر دفاع رژیم صهیونیستی از ابوظبی بازدید کند. از آنجاکه انتظار می‌رود این رویداد بی‌سابقه پوشش رسانه‌ای چشمگیری داشته باشد، احتمالاً حزب آبی و سفید که وزارت دفاع را در اختیار دارد، به‌زودی میوه‌های این شراکت را خواهد چید.

با این وجود هنوز این وزرا زیر تیغ انتقاد قشر بزرگی از رأی‌دهندگان خود به دلیل همکاری با نتانیاهو قرار دارند. افت قابل توجه محبوبیت گانتز در پایگاه چپ – میانه نیز همین را نشان می‌دهد. «مزل معلم»، در تحلیلی برای وب‎‌سایت المانیتور می‌نویسد: «اکنون حزب آبی و سفید به مشارکت در تحقق چشم‌انداز خاورمیانه جدید چشم دوخته‌ و امیدوار است این امر شراکت با بی بی را آسان‌تر کند.» تا پیش از توافق عادی‌سازی، کابینه وحدت ملی آماج حملات مخالفان بود. گرفتاری در بحران سلامتی و اقتصادی ناشی از همه‌گیری جهانی کرونا این کابینه را با «فقدان خلاقیت» مواجه ساخته بود. اما توافق با امارات یکی از نخستین اقدامات در کارنامه کابینه وحدت ملی به شمار می‌آید که از موضع کنش انجام می‌شود نه واکنش به یک بحران یا وضعیت خطیر.

منابع پژوهش در دفتر پژوهشکده موجود است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟