نقشه «نفتالی بنت» برای رسیدن به نخست وزیری در اسرائیل

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
بنت در پی تشکیل دولتی با ائتلاف احزاب چپ و میانه رو است و فکر می کند که می تواند در جایگاهی قرار بگیرد که شرایط خود را به دیگران تحمیل کند.

در حالی که کمتر از دو هفته تا انتخابات اسرائیل (23 مارس) مانده، منابع نزدیک به ائتلاف احزاب راست افراطی خبر می دهند که رئیس این ائتلاف و وزیر امنیت سابق «نفتالی بنت» در پی کنار زدن «بنیامین نتانیاهو» و رسیدن به کرسی نخست وزیری در اسرائیل است.

به گفته منابع نزدیک به این ائتلاف، بنت در پی تشکیل دولتی با ائتلاف احزاب چپ و میانه رو است و فکر می کند که می تواند در جایگاهی قرار بگیرد که شرایط خود را به دیگران تحمیل کند.

این منابع گفته اند که نقشه بنت بر این اساس طراحی شده که جبهه راست شامل لیکود و احزاب مذهبی به نتایجی مانند سه انتخابات قبلی دست یابند و برای رسیدن به 61 کرسی لازم برای تشکیل دولت نیازمند ائتلاف با «یمینا»، ائتلاف نفتالی بنت شوند.

او در نظر دارد که در این حالت سراغ «امید جدید» به ریاست گدعون ساعر و «یسرائیل بیتنا» به ریاست اویگدور لیبرمن و احزاب میانه یعنی یائیر لاپید و بنی گانتس و حزب کار و احزاب چپ برود و آنان را متقاعد کند که با ائتلاف آنها دولتی به ریاست خود تشکیل دهد و تأکید کند که در غیر این صورت ناچار به پذیرش نخست وزیری نتانیاهو و ماندن در جناح اپوزیسیون خواهند بود.

تازه ترین نظرسنجی ها نشان می دهد که نتانیاهو در این انتخابات نیز به اکثریت مورد نظرش برای نخست وزیری نمی رسد و در بهترین حالت دو جناح به 60 کرسی دست خواهند یافت.

نتانیاهو در تلاش برای افزایش کرسی های خود تبلیغات گسترده ای را در میان اعراب اسرائیلی آغاز کرده و تصاویری تبلیغاتی از خود در حال ریختن قهوه عربی در یک چادر صحرایی در منطقه نقب منتشر کرده است. او همچنین در حال تبلیغات گسترده برای جلب آرای یهودیان روس تبار و یهودیان آفریقایی است.

هدف نتانیاهو تشکیل دولتی از دست راستی ها یا کشاندن کار کشور به انتخابات پنجم با هدف ماندن در مقام نخست وزیر پیشبرد امور است. او از سال 2019 مسئول دولت پیشبرد امور در اسرائیل است و در این مدت 4 انتخابات در اسرائیل برگزار کرده است.

در این میان، نفتالی بنت این فرصت را به نفع خود برای رسیدن به مقام نخست وزیری می داند. این در حالی است که در انتخابات گذشته او فقط 3 کرسی به دست آورده بود. براساس نظرسنجی ها وی در انتخابات جدید 11-12 کرسی به دست خواهد آورد.

ایده بنت تشکیل دولت فوق العاده برای اداره بحران کرونا و اقتصاد است که سراغ مسائل اختلاف برانگیز نرود.

این طرح بنت باعث شده که احزابی که براساس نظرسنجی ها کرسی های بیشتری خواهند داشت، به خصوص لاپید و ساعر که پیش بینی شده اولی 20 کرسی و دومی 12-13 کرسی داشته باشند، در وضعیت سختی قرار بگیرند. به خصوص که ساعر حاضر به ائتلاف با اعراب نیست و تأکید کرده که در هیچ حالی با نتانیاهو ائتلاف نخواهد کرد. از سوی دیگر، لاپید آماده ائتلاف با اعراب است اما نمی تواند نظر مثبت بنت را درباره نخست وزیری خودش جلب کند.

اما به نظر می آید که بنت راه همواری در پیش نداشته باشد، چون هواداران احزاب دینی و دست راستی ها همچنان نتانیاهو را بر هر رهبر سیاسی دیگری ترجیح می دهند.

منبع:https://mdeast.news

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟