روایت جدید ایران: ایران عجله‌ای ندارد بلکه واشنگتن باید پیش‌قدم شود

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید

عمر کارمی: کارشناس ارشد مسائل اسرائیل و خاورمیانه در موسسه واشنگتن برای سیاست خاور نزدیک/ مدیر اطلاعات شرکت امنیت سایبری اسرائیل به نام «سیکس گیل»

« عمر کارمی» در این مقاله معتقد است که هدف نهایی ایران از مذاکره با ایالات‌متحده لغو تمامی تحریم‌ها می‌باشد

نویسنده در بخش زیر بر نکات و گزاره‌های زیر تأکید می‌کند:

  • اظهارات (آیت‌الله) علی خامنه‌ای رهبر ایران در 7 فوریه 2021 با توضیح اینکه بازگشت آمریکا به « کاغذ» برجام کافی نیست اثبات این مسئله است که ایران مجدداً خواهان فروش نفت، دسترسی به دارایی‌های بلوکه شده در خارج از کشور و ارتباط با سیستم بانکی بین‌المللی می‌باشد.
  • کمپین « ما عجله نداریم» رژیم ایران بر این تأکید دارد که تهران از تجربه برجام درس گرفته است؛ بنابراین با توجه به فرایند زمان‌بر لغو تحریم‌ها و عدم تأثیرات فوری و قابل‌تشخیص، احتمالاً به هر مکانیسم پیچیده‌ای که غرب برای اصلاح نقشه تحریم‌ها به موازات بازگشت ایران به تعهدات برجامی پیشنهاد می‌دهد از سوی مقامات رژیم ایران با دیده تردید نگریسته شود.
  • از دیدگاه رهبر ایران، بهترین گزینه، نمایش بی‌تفاوتی نسبت به سیاست‌های آمریکا و تعیین آستانه و کسب امتیازات بیشتر برای عضویت مجدد به توافق هسته‌ای است. ایران اکنون توپ را به زمین واشنگتن انداخته و از این طریق از ریسک آسیب رساندن به موقعیت مذاکره آینده خود در لغو تحریم‌ها دور بماند.

نویسنده در بخش پایانی مقاله بر این دیدگاه است که اگر ایران، اجرای پروتکل الحاقی را متوقف کند می‌تواند توانایی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را برای نظارت بر برنامه هسته‌ای، تحقیق در مورد فعالیت‌های پنهانی و رفع بسیاری از نگرانی‌های مطرح‌شده ازجمله گزارش‌های اخیر مواد رادیواکتیو در سایت‌هایی اعلام نشده مختل سازد؛ اما چنین اقدامی ضمن خسارت گسترده به رژیم و تحریک کشورهای غربی، روابط آن‌ها را با چین و روسیه تیره سازد.

 

منابع پژوهش در دفتر پژوهشکده موجود است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟