لزوم بازنگری در استراتژی کلان آمریکا در قبال خاورمیانه

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید

مجموعه نویسندگان – فوریه 2021 – اندیشکده رند

گزارش زیر توسط مجموعه‌ای از کارشناسان و متخصصان اندیشکده رند تهیه شده و منافع دیرینه ایالات‌متحده و روابط این کشور با شرکای اصلی را مورد تجزیه‌وتحلیل قرار داده است و سپس برای چالش‌های آمریکا در جهان ازجمله ایران چارچوبی بدیل ارائه می‌دهد.

اهم نکات و گزاره‌های کلیدی این مقاله

  • تیم تحقیقاتی اندیشکده رند بر این مسئله تأکید دارد که سیاست ایالات‌متحده در منطقه خاورمیانه که بر اساس ذهنیت تهدید آفرینی تعریف‌شده در پیشبرد منافع آمریکا و مردم منطقه با شکست روبرو شده است. سیاست‌های ایالات‌متحده نیز نتوانسته‌اند با شرایط جدید منطقه‌ای و جهانی سازگار شوند تمرکز نامتناسب بر تهدید ایران همراه با مدیریت دیگر چالش‌های منطقه‌ای ازجمله تهدیدات مستمر از سوی گروه‌های افراطی غیردولتی هزینه‌بر بوده است.
  • تکیه شدید به ابزار قدرت نظامی فقط منجر به تشدید جنگ و درگیری در منطقه می‌شود تا کاهش آن؛ بنابراین تیم متخصصان اندیشکده رند برای هدایت و مدیریت استراتژی ایالات‌متحده در منطقه خاورمیانه چارچوبی جایگزین را ارائه می‌کنند. این چارچوب نشانگر اولویت استراتژیک آمریکا به کاهش منازعات منطقه‌ای و عوامل درگیری است. حل‌وفصل یا حداقل تنش‌زدایی، جلوگیری از درگیری‌های آینده و بهبود حکمرانی برای دستیابی به ثبات واقعی منطقه اجتناب‌ناپذیر است.
  • محور اصلی بازنگری استراتژی منطقه‌ای، بازسازی روابط بر مبنای پاسخ‌گویی به نیازهای مردم منطقه و کاهش وابستگی ایالات‌متحده به ابزارهای نظامی به نفع سرمایه‌گذاری‌های اقتصادی و دیپلماتیک در آینده منطقه است.
  • قدرت ایران محدودتر از حد خرد متعارف می‌باشد. آن‌ها معتقدند که راهبرد فشار حداکثری و تحریم‌های یک‌جانبه به‌طور قابل توجهی برنامه هسته‌ای ایران را محدود نکرده و فعالیت‌های بی‌ثبات کننده آن را مهار نکرده است. در رویکرد جدید، ایالات‌متحده باید از طریق دیپلماسی چندجانبه برنامه هسته‌ای ایران را محدود سازند و همچنین برای کاهش حساست منطقه به نفوذ ایران، از اصلاحات منطقه‌ای حمایت کند؛ بنابراین هدف ایالات‌متحده به‌جای تلاش برای تغییر رژیم ایران باید بر تغییر محیطی باشد که در آن فعالیت می‌کند. نفوذ و خنثی‌سازی نفوذ ایران مستلزم انجام یک بازی طولانی است.
  • این ریسک وجود دارد که اگر ایالات‌متحده آمریکا استراتژی خود را در منطقه خاورمیانه تغییر دهد؛ نفوذ چین و روسیه در منطقه افزایش یابد؛ زیرا کشورهای منطقه ضمن حفظ روابط تاریخی خود با واشنگتن خواهان گسترش روابط اقتصادی و امنیتی با رقبای آمریکا (چین و روسیه) هستند. چین و روسیه هر دو در زمینه منع اشاعه سلاح‌های اتمی با ایالات‌متحده دارای منافع مشترک هستند و از توافق هسته‌ای ایران حمایت و پشتیبانی می‌نمایند. چین به‌عنوان منبع عمده تقاضای جهانی انرژی، خواهان منطقه باثبات و قیمت پایدار انرژی است. درحالی‌که ایالات‌متحده و روسیه به‌عنوان تولیدکنندگان عمده انرژی، علاقه و منافع زیادی به قیمت‌های پایدار و ثابت دارند که سرمایه‌گذاری‌های طولانی‌مدت در اکتشاف و توسعه را امکان‌پذیر می‌کند.

توصیه‌های سیاسی: مشارکت پایدار و سرمایه‌گذاری‌های استراتژیک

  • تغییر منابع اتکا آمریکا از ابزار نظامی به سرمایه‌گذاری‌های اقتصادی، حکمرانی، دیپلماسی و برنامه‌های مردم محور. تمرکز بر برنامه‌های غیرنظامی برای مقابله با افراط‌گرایی خشونت‌آمیز. حمایت و پشتیبانی بیشتر از اصلاحات داخلی در کشورهای جهان عرب.
  • ابتکارات و سرمایه‌گذاری منطقه‌ای می‌تواند ضمن کاهش منازعات و درگیری، باعث رشد و توسعه منطقه‌ای شود. این امر مستلزم افزایش تعامل با مردم خاورمیانه در حوزه‌هایی مانند بهداشت، بیکاری جوانان، تغییرات آب و هوایی می‌باشد. تأکید و تمرکز بر سرمایه‌گذاری در برنامه‌های توسعه انسانی، حمایت از تلاش‌های جامعه مدنی برای افزایش ظرفیت در محیط‌های مجاز، حفظ کانون توجه در مورد نقض حقوق بشر در بالاترین سطح دولت ازجمله فشار مستمر بر آزادی زندانیان سیاسی در کشورهای خصم و شریک.
  • همکاری ایالات‌متحده با شرکا منطقه‌ای و جهانی برای حل چالش‌های مشترک چندجانبه. همکاری با رقبای جهانی برای حل چالش‌های بین‌المللی. این شامل حمایت و پشتیبانی از گفتگوی تنش‌زدایی بین پادشاهی‌های عرب خلیج‌فارس و ایران می‌باشد. تلاش دیپلماتیک با سایر قدرت‌های بین‌المللی برای ایجاد یک مجمع امنیتی منطقه‌ای در خاورمیانه مشابه سازمان امنیت و همکاری در اروپا؛ و ادامه ائتلاف جهانی برای شکست داعش با تمرکز گسترده در مقابله با افراط‌گرایی.

این گزارش در بخش پایانی بر این تأکید دارد سیاست‌های منطقه‌ای ایالات‌متحده عمدتاً در گذشته مبتنی بر سرمایه‌گذاری قدیمی است که به درگیری‌های منطقه‌ای و افراط‌گرایی خشونت‌آمیزی کمک کرده و آمریکایی‌ها را به خطر می‌اندازد. اکنون زمان شکست این چرخه فرارسیده و باید برای یک چشم‌انداز مثبت، سرمایه‌گذاری استراتژیکی در منطقه صورت بگیرد.

منابع پژوهش در دفتر پژوهشکده موجود است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟