طرح رئیس جمهور لبنان برای ایجاد بازار مشترک میان چهار کشور عربی

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
مشاور رئیس جمهور لبنان، از طرح «میشل عون» برای ایجاد بازار مشترک اقتصادی میان لبنان و اردن و عراق و سوریه خبر داد.

 «آنتوان کنستانتین»، مشاور رئیس جمهور لبنان، از طرح «میشل عون» برای ایجاد بازار مشترک اقتصادی میان لبنان و اردن و عراق و سوریه خبر داد.

کنستانتین در پیامی توئیتری تأکید کرد که میشل عون، رئیس جمهور لبنان، به زودی طرحی ابتکاری برای ایجاد بازار مشترک اقتصادی میان لبنان و اردن و عراق و سوریه را مطرح خواهد کرد.

او گفت که این بازار قرار است با بازار بزرگ‌تر جهان عرب تکمیل شود و افزود که این طرح «افق‌هایی بزرگی» پیش روی ملت لبنان خواهد گشود و امیدهای بسیاری ایجاد خواهد کرد.

وی تأکید کرد که در این طرح هر یک از این کشورها حاکمیت و استقلال خود را در چارچوب احترام متقابل حفظ می‌کنند.

لبنان که در شرایط بسیار سخت اقتصادی و اجتماعی به سر می برد می کوشد که روابط خود را با کشورهای منطقه توسعه دهد.

در تازه ترین اقدام در این راستا، لبنان و عراق قراردادی طولانی مدت برای صادرات سوخت از عراق به لبنان امضا کردند که به تصویب هیئت دولت عراق هم رسیده است.

لبنان پیش از این به مدت یک دهه از شرکت سوناتراک الجزایر نفت خود را تأمین می کرد، اما این شرکت به علت اختلافاتی حاضر به تمدید قرارداد نشد و در نتیجه لبنان از آغاز سال جاری مجبور به قراردادهای فوری برای خرید نفت و تأمین سوخت نیروگاه های برق خود شد.

با انفجار بندر بیروت در 4 اوت 2020، فشارهای اقتصادی بر لبنان افزایش یافت، اما عراق از کمک به لبنان کوتاهی نکرد و یک میلیون و 800 هزار لیتر مازوت به عنوان کمک به لبنان فرستاد.

در پی آن لبنان مذاکراتی با دولت عراق برای بستن قرارداد طولانی مدت خرید نفت را آغاز کرد. این مذاکرات توسط «عباس ابراهیم»، وزیر امنیت عمومی لبنان، اداره می شد و در نهایت به تصویب هیئت دولت عراق رسید.

هیئت دولت عراق در جلسه 2 فوریه خود تصویب کرد که یک میلیون بشکه مازوت و 500 هزار بشکه نفت خام به لبنان با 25 درصد تخفیف به لبنان صادر کند و به لبنان 6 ماه برای تصفیه حساب فرصت بدهد و همچنین در ازای آن از لبنان خدمات دریافت کند. جزئیات این خدمات موکول به توافقات بعدی شده است.

«ریمون غجر»، وزیر انرژی در دولت پیشبرد امور لبنان، درباره جزئیات این توافق می گوید که این قرارداد شامل نیم میلیون تُن مازوت نوع یک برای نیروگاه هایی حرارتی و نیم میلیون تُن نوع دو برای نیروگاه های معکوس و نیم میلیون تُن گازوئیل برای توربین ها می شود و می افزاید که این قرارداد براساس قیمت های فعلی سوخت در جهان 200 میلیون دلار می شود.

به گفته غجر لبنان دو برابر این مقدار طلب کرده بود اما پس از مذاکراتی طولانی، بغداد با نصف حجم پیشنهادی لبنان موافقت کرد.

او این قرارداد را با توجه به شرایط مالی لبنان بهترین قرارداد ممکن می خواند و می گوید که لبنان با این قرارداد حداقل 50 میلیون دلار صرفه جویی کرده است.

وزیر انرژی لبنان درباره آنچه این کشور درقبال عراق متعهد شده می گوید که دولت لبنان متعهد شده که حسابی برای دولت عراق در بانک لبنان باز کند که مبالغ این خرید به آن واریز می شود و دولت عراق هزینه های خرید خدمات و مشاوره را از آن پرداخت می کند و می افزاید که به این ترتیب ارز از لبنان خارج نمی شود.

وی تأکید می کند که لبنان می کوشد که همکاری نفتی خود با عراق را توسعه بخشد.

 


منبع:https://mdeast.news

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟