اردوغان می‌گوید ترکیه به دنبال ساخت دومین و سومین نیروگاه هسته‌ای است 

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه روز سه‌شنبه گفت که تدارکات ساخت دومین و سومین نیروگاه هسته‌ای کشورش پس از تکمیل نیروگاه «آک‌کویو» در جنوب ترکیه آغاز خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری آناتولی رئیس‌جمهوری ترکیه گفت که دولت این کشور با در نظر گرفتن نیاز روزافزون به انرژی اقدامات لازم را انجام می‌دهد. وی اظهار داشت: «مخالفت با انرژی هسته‌ای برای هر کسی که نسبت به استقلال اقتصادی و رفاه ترکیه حساسیت دارد ممکن نیست.»

او گفت: «با فعالیت ۴۴۳ نیروگاه هسته‌ای در ۳۲ کشور جهان گفتن اینکه ترکیه نباید انرژی هسته‌ای داشته باشد اگر خیانت نباشد، غفلت است.»

 

او در عین حال گفت که آنکارا به دنبال بهره‌گیری بیشتر از منابع انرژی تجدیدپذیر خود است. به گفته رجب طیب اردوغان ترکیه در حال رکوردشکنی در زمینه تولید الکتریسیته از باد است.

نیروگاه هسته‌ای «آک‌کویو» در ساحل دریای مدیترانه در استان مرسین در جنوب ترکیه و در ۸۰ کیلومتری جنوب غربی شهر مرسین و حدود ۱۰۰ کیلومتری قبرس در حال ساخت است. مقامات ترکیه امیدوار هستند که امکان بهره برداری از اولین راکتور این نیروگاه پیش از صدمین سالگرد تشکیل جمهوری ترکیه در سال ۲۰۲۳ فراهم شود.

این نیروگاه که با کمک روسیه در حال ساخت است در مجموع قرار است چهار راکتور داشته باشد. توافق آنکارا با مسکو برای ساخت نیروگاه «آک‌کویو» در سال ۲۰۱۰ به دست آمد. کار ساخت آن نیز در سال ۲۰۱۸ آغاز شد.

 

منبع:https://per.euronews.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟