نیویورک تایمز: تردید شماری از مقام‌های ارتش اسرائیل درباره توانایی حمله موثر به مراکز هسته‌ای ایران 

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید

در حالی‌که گروهی از اعضای دولت نفتالی بنت، از جمله بنی گانتس، وزیر دفاع از آماده شدن این کشور برای حمله به مراکز هسته‌ای ایران سخن می‌گویند، نیویورک تایمز با انتشار گزارشی و با استناد به گفته‌های چند مقام پیشین و فعلی ارتش اسرائیل، توانایی حمله قریب‌الوقوع و موثر این کشور به تاسیسات اتمی ایران را زیر سوال برده است.

نیویورک تایمز به نقل یکی از مقام‌های ارشد امنیتی اسرائیل نوشته است «آماده سازی حمله‌ای که بتواند به برنامه هسته‌ای ایران آسیب جدی وارد کند، حداقل دو سال طول می‌کشد.»

براساس این گزارش، گروهی از کارشناسان و مقام‌های اسرائیلی معتقدند حمله در مقیاس کوچک‌تر و آسیب رساندن به بخش‌هایی از برنامه اتمی ایران، احتمالا امکان پذیرتر است، اما تلاش گسترده برای نابود کردن ده‌ها سایت هسته‌ای که در مناطق متفاوت و به‌ویژه دور دست ایران پخش شده‌اند، فراتر از توان فعلی نیروهای مسلح این کشور خواهد بود.

 

رلیک شفر، ژنرال پیشین نیروی هوایی ارتش اسرائیل که یکی از خلبانان حمله سال ۱۹۸۱ به تاسیسات هسته‌ای «اوسیراک»عراق بود به نیویورک تایمز می‌گوید: «سازماندهی و اجرای چنین حمله‌ای بسیار دشوار و حتی غیرممکن است.»

اسرائیل در سال ۱۹۸۱ در دو عملیات متفاوت در عراق و فرانسه، تاسیسات هسته‌ای در حال ساخت عراق را نابود و برنامه اتمی این کشور را عملا در نطفه خفه کرد. نیروی هوایی اسرائیل در سال ۲۰۰۷ تاسیسات اتمی در حال ساخت سوریه را هم بمباران کرد.

آقای شفر می‌گوید ایران ده‌ها سایت هسته‌ای دارد که برخی از آن‌ها در اعماق زمین بنا شده اند. همین امر نفوذ سریع و نابود کردن آن ها برای بمب‌های اسرائیلی را دشوار می‌کند. وی می‌گوید: «در دنیای ما تنها نیروی هوایی ایالات متحده آمریکا توانایی چنین کاری را دارد.»

اسرائیل که همراه با عربستان سعودی و دیگر کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس مخالف اصلی برجام بود، صراحتا اعلام کرده است که در صورت موفقیت مذاکرات وین، بار دیگر یک توافق بد را نخواهد پذیرفت. بر همین اساس مقام‌های نظامی و اطلاعاتی اسرائیل از جمله فرمانده نیروهای مسلح،‌ وزیر دفاع و رئیس موساد اخیرا به روشنی از آمادگی برای حمله به تاسیسات هسته‌ای ایران سخن گفته اند.

تهدیدهای اسرائیل علیه برنامه هسته‌ای ایران در حالی جدی‌تر می‌شود که جمهوری اسلامی با کنار گذاشتن تعهدات برجامی، میزان ذخایر اورانیوم غنی شده خود را با خلوص بالاتر، بیشتر می‌کند. رهبران قدرت‌های بزرگ غربی، این میزان از اورانیوم غنی شده را صرفا برای مصارف نظامی کاربردی می‌دانند.

کارشناسان و مقام‌هایی که با نیویورک تایمز گفت‌وگو کرده اند، چالش‌های نظامی، نگرانی از واکنش متحدان منطقه‌ای ایران از جمله حزب‌الله و حماس و همچنین مساله فاصله و امکان سوخت‌گیری در آسمان را از موانع جدی حمله قریب‌الوقوع و موثر علیه برنامه هسته‌ای ایران توصیف کرده اند.

به‌علاوه در این مطلب با اشاره به توان موشکی ایران در زمینه‌های آفندی و پدافندی این احتمال مطرح شده که هواپیماهای اسرائیلی حتی در صورت بمباران تاسیسات هسته‌ای، ممکن است در زمان بازگشت باندی برای فرود نداشته باشند. این احتمال در حالی مطرح می‌شود که اسرائیل سامانه‌ دفاعی موشکی ختس (پیکان) را برای مقابله با حملات بالستیکی در اختیار دارد.

 

منبع:https://per.euronews.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟